Отличиха проф. Христо Пимпирев с един от най-престижните испански ордени
Председателят на Българския антарктически институт и ръководител на българските експедиции на Ледения континент - проф. Христо Пимпирев, беше удостоен със званието "Командор на Ордена на Исабел Католическа" (Encomienda de la Orden de Isabel la Catolica) на церемония в резиденцията на посолството на Кралство Испания в София. Проф. Пимпирев получи престижното отличие от посланика на Кралство Испания в България Алехандро Поланко Мата с указ на краля на Испания Фелипе VI.
На церемонията присъстваха още посланикът на Федеративна Република Бразилия в България Мария Едилеуза Фонтенеле Рейс, княгиня Калина, президентът на Атлантическия клуб в България Соломон Паси, испанският писател и изследовател Хавиер Качо – бивш ръководител на испанската антарктическа станция, както и други приятели, колеги и съмишленици на проф. Пимпирев.
Орденът на Исабел Католическа е създаден от Крал Фернандо VII (1784-1833) и се присъжда като награда за изключителни действия от граждански характер, извършени от испански или чуждестранни граждани в полза на нацията, или за такива, които представляват значителен принос към връзките на приятелство и сътрудничество на испанската нация с международната общност.
Посланик Мата подчерта изключителното сътрудничество и приятелство на проф. Пимпирев и Българския антарктически институт с испанските научни институции. "Голям приятел на Испания, който винаги е проявявал близост и готовност за сътрудничество“, заяви Мата.
Говорейки за българо-испанската научна дружба, посланикът на Испания се върна към събитията отпреди година, когато с научен семинар в Аула Магна на Софийския университет бе отбелязана 30-годишнината от подписването на Мадридския протокол. „Успяхме в Аула Магна на Софийския университет да организираме семинар, посветен на 30-годишнината от подписването на Мадридския протокол. В този семинар участваха български и испански специалисти. Събитието беше организирано в Софийския университет, откъдето ни предоставиха своята сграда предимно благодарение на проф. Пимпирев. Това ни позволи да организираме и изложба, посветена на 30 години съседство и приятелство на Антарктида със съдействието на Българския полярен институт и Испанския полярен институт и беше показана не само в София, но и на много други места в България, сред които Банско, Пловдив и Варна. Винаги сме работили заедно и сме затвърждавали приятелството си“, подчерта Мата.
Той отбеляза още, че е издадена книга, посветена на 30-годишното българо-испанско приятелство в Антарктида.
„Също така искам да използвам повода да поздравя специално проф. Пимпирев и българската администрация, тъй като една от мечтите им за придобиване на български кораб, който да превозва експедицията, тази година се осъществи. Професор Пимпирев беше двигателят на този проект. Сътрудничеството с испанските кораби „Есперидес“ и „Лас Палмас“, разбира се, ще продължи, но е изключително важно българската експедиция да има свои собствени средства“, заяви още посланикът на Испания.
По думите на Мата орденът на проф. Пимпирев е признание за една продължителна и дългосрочна работа между България и Испания, която е дала отлични резултати. „Към днешна дата този орден се е превърнал в най-важният орден, който Испания присъжда на чуждестранни граждани, като най-вероятно в този случай е от най-заслужените. Професор Пимпирев, скъпи Христо, поздравления за това заслужено признание. Благодаря ти за работата и приятелството“, обърна се Мата към проф. Пимпирев.
На свой ред проф. Пимпирев сподели: „Това е награда не само за мен, но и награда за повече от 30 години сътрудничество на всички български антарктици, всички, които са помогнали България да има вече повече от 30 години база на Антарктида, дори и без да са ходили там. Това е признание за нашето приятелство и няма как да не си призная, че е най-високото отличие, което съм получавал през живота си и едва ли ще има по-високо от това“, заяви той.
Проф. Пимпирев благодари за оказаната му чест, радостен, че България е случила на приятели на Антарктида. „Убеден съм, че нашето приятелство ще продължи не само в този век, но и в следващия, особено когато вече имаме научно-изследователски кораб“, отбеляза още той.
„Испанските кораби и българският кораб вече сме една флотилия, а прибавяйки и бразилските кораби, ние сме голяма сила на науката и мира“, добави проф. Пимпирев, подчертавайки доброто сътрудничество на Българския антарктически институт и с антарктическата програма на Бразилия.
Репортер - Константин Карагьозов
Оператор - Красимир Михайлов
Монтаж - Габриела Теллалова