Лекари се обединяват за превенция на здравето чрез подобряване на качеството на въздуха в България
Лекари от различни медицински специалности се обединяват да работят за превенция на здравето чрез подобряване на качеството на въздуха в България. Това обяви на пресконференция в Националния пресклуб на БТА във Видин д-р Александър Симидчиев, председател на сдружение „Въздух и здраве“.
Той и представителят на сдружението в дунавския град - пулмологът д-р Иво Илиев, бяха модератори на дискусия на тема „Въздух и здраве - общество под угроза". В дискусията участваха лекари, представители на ръководствата на медицински заведения и центрове, на общините от Видинска област, лекари, еколози и журналисти.
Д-р Симидчиев каза по време на презентацията си, че праховите частици са основен показател за качеството на въздуха, тъй като са най-често срещнатият му замърсител, който краткосрочно и дългосрочно влияе върху здравето ни. Те са, допълни д-р Симидчиев, смес от твърди частици и капчици с различна големина. Основен източник на замърсяване са емисии от изгарянето на гориво от превозните средства с двигатели с вътрешно горене, изгарянето при производството на топлина и електрическа енергия (битово отопление с твърдо гориво и електроцентрали на въглища), изгарянето на отпадъци, допълни модераторът.
Участниците в дискусията се обединиха около идеята за това гражданите, лекарите, обществеността да изискват национална политика, насочена към намаляване на вредните емисии. Подобни прилагани политики в европейските държави, каза Симидчиев, доказано са довели до подобряване здравето. Затова и е необходимо провеждането на широк обществен дебат за чист въздух и подобряване на общественото здраве и качеството на живот, допълни Симидчиев.
Репортер и оператор - Ирена Данаилова
Монтаж - Теодора Хиндалова-Стоянова