Участниците в организираната от БТА медийна среща поднесоха венци и цветя на Паметника на спасението в Тел Авив
Участниците в 17-ата Световна среща на българските медии, организирана от Българска телеграфна агенция (БТА), поднесоха венци и цветя на Паметника на спасението в Тел Авив.
Посланикът на България в Държавата Израел Румяна Бъчварова припомни, че паметникът е бил открит през 2018 г., а две години по-рано- през 2016 г., същият паметник е бил поставен в българската столица София.
Тя обясни, че идеята да имаме идентични паметници в Тел Авив и София е да се покаже близостта между двата народа и общото разбиране за делото на спасителите, посочи Бъчварова. Делото се помни, но не и имена на хората, които са го извършили, посочи тя и прочете имената на 20-те българи, удостоени от центъра „Яд Вашем“ със званието „праведник на народите на света“.
Вицепрезидентът Илияна Йотова също поднесе венец пред Паметника на спасението и коментира, че българският паметник в сърцето на Държавата Израел ще напомня на света, че доброто е непобедимо и доброто е много повече от злото. По думите ѝ лицата и имената на хората, участвали в спасението на българските евреи, ще останат завинаги в аналите за поколенията напред. Вицепрезидентът припомни, че преди 79 години България е защитила 48 хиляди евреи така, както не го е направила нито една друга европейска страна, а нашето съжаление, мъка и тревога е за онези над 11 хиляди души от земите, които тогава са били под българските власти, които не успяхме да спасим.
От своята дълга - над 13-вековна - история, българите са се научили да бъдат толерантни с всички народи, да уважават другите и различните, каза Илияна Йотова. "В огнения олтар на нацизма загинаха шест милиона невинни жертви. Сред тях - писатели, поети, интелигенция, обикновени хора. Дали днес веднъж завинаги сме се разделили с тези мрачни години, дали днес веднъж завинаги можем да кажем, че това е минало? За съжаление- не, ще ви припомня думите на един голям писател, на Умберто Еко, който казва: "Погледнете колко много омраза, ненавист и отчуждение има помежду ни" и даде своите 14 определения за съвременния фашизъм", отбеляза вицепрезидентът.
Според нея всеки трябва да познава тези 14 определения за съвременния фашизъм, да наблюдава какво става в обществата, в отношенията между народи и държави и да оказва съпротива при най-малката срещната проява за това.
Световната среща на българските медии се провежда в партньорство с "Аурубис България", Пощенска банка и фирма "Димитър Маджаров-2".
Оператори - Красимир Михайлов, Емил Граничаров
Монтаж - Валя Ковачева