Темата за Израел в международните медии беше във фокуса на втората дискусия от 17-ата Световна среща на българските медии в Йерусалим
Домакин на втория панел на организираната от Българската телеграфна агенция 17-а Световна среща на българските медии, беше израелската информационна агенция Tazpit Press Service (ТПС) в Йерусалим. Темата за Държавата Израел в международните медии беше във фокуса на дискусията.
Изпълнителният директор на ТПС Амоц Еял коментира, че всички новини за Израел идват от чуждестранни агенции. Докато имаме заглавие след заглавие с грешна представа какво се е случило, получаваме антисемитизъм, посочи той и отбеляза, че това се отразява на образа на Израел.
Амоц Еял каза, че ТПС се старае да бъде точен и бърз източник на информация за Израел. Той отбеляза, че им се налага да бъдат различни, защото е трудно да разбереш хората в Еврейската държава, където има толкова различни религии и националности. Нямаме две-три партии, имаме десетки партии и всяка група се опитва да направи своя политическа сила, посочи Еял. Имаме конфликт между Израел и Палестина, отбеляза той и добави, че всяка тема трябва да бъде добре изучена. Еял призова да има журналистически текстове за лошото, но и за доброто, да се проверява, а не само да се копира информацията.
Според Итай Рувени - директор "Комуникации" на неправителствената организация "Монитор", проблемът не са фалшивите новини, а че се взима нещо, което се е случило и се разказва половината от историята.
Ифа Сегал от Международен правен форум призова, когато става дума за Израел, да се поставя под въпрос всяка информация и да не се взима за чиста монета.
Нир Баркат, член на израелския парламент от партия „Ликуд“, коментира, че Израел търси мир и знае как да го постига. Той посочи, че неговите баба и дядо са евреи от Полша, оцелели в Холокоста, а имената на 30 членове на неговото семейство са изписани в мемориала на Световния център за възпоменание на Холокоста "Яд Вашем“.
В рамките на дискусията изпълнителният директор на ТПС Амоц Еял отбеляза, че журналистическите материали в Израел не са само за терористични атаки, но и за технологии и иновации, а чуждестранните агенции игнорират тези теми.
По време на панела беше представена и иновативна израелска платформа "PayPerlens", създадена през 2017 г., която предоставя фотографии при поискване. Нейният основател Ронен Мигдал разказа как работи платформата. Той обясни, че заявките се насочват към професионални фотографи, като се избира само измежду такива, които отговарят на съответния профил и имат възможност да свършат работата в определен срок.
Световната среща на българските медии се провежда в партньорство с "Аурубис България", Пощенска банка и фирма "Димитър Маджаров-2".
Оператори - Красимир Михайлов, Емил Граничаров
Монтаж - Теодора Хиндалова-Стоянова