В Стара Загора отбелязаха с венци и цветя 147 години от Старозагорското въстание
Днес Стара Загора поднесе венци и цветя на лобното място на Кольо Ганчев, Господин Михайловски и Сава Силов по повод навършването на 147 години от Старозагорското въстание.
„Днес за пореден път отбелязваме годишнината от Старозагорското въстание, за пореден път ще чуем, че всъщност въстанието не избухва. Но то е първият организиран опит за освобождение на България през XIX век. В основата на неговата подготовка са дейците от старозагорския революционен комитет“, разказа пред БТА Райна Антонова, главен уредник, завеждащ отдел „Нова история“ в Регионален исторически музей Стара Загора. Тя припомни, че „майката на братя Жекови шие знаме с цветовете на днешния национален трибагреник. Тук в Стара Загора се ражда и националният трибагреник. Учителят Христо Куртев рисува коронования лъв на него, символ на свобода и независимост“.
Старозагорското въстание е събитие, което оставя трайна следа в живота на Стара Загора и е показател за формиращото се българско патриотично съзнание в средата на 70-те години на ХІХ в. През 1875 година БРЦК взема решение за подготовка на всенародно въстание. Определени са пет въстанически окръга. За център на въстанието се избира Стара Загора с ръководител Стефан Стамболов, тъй като старозагорският комитет е най-силен. Някои членове на комитета обаче се противопоставят на въстанието като ненавременно.
Поради това в уречения ден - 16 септември в Стара Загора се събира твърде малък брой хора и въстанието не избухва. Някои от бунтовниците се скриват или емигрират от страната, гонени от турците, но други, като братята Михаил и Георги Жекови, обсадени, не успяват да се спасят.
„Идеята за свободата не стихва, старозагорци са сред първите опълченци и сред първите, изградили свободна и независима България. Идеите на Старозагорското въстание за свобода и независимост живеят и днес”, смята още Антонова.
Репортер и оператор – Павлина Дудева
Монтаж - Кристиян Пандев