В Скопие бе открита изложбата на детски рисунки „Нарисувай ми България, нарисувай ми Македония” и бяха представени добрите примери за сътрудничество в сферата на образованието между двете държави
Добрите примери в сътрудничеството в областта на средното и висшето образование между учебни заведения в България и Република Северна Македония бяха представени в Националния пресклуб на БТА в Скопие.
"Медиите носят огромна отговорност за ученето на хората в днешния ден, а най-добрият ни сътрудник са училищата и университетите, за това избрахме днешния ден, между началото на учебната година в Република Северна Македония - на 1.09. и България - на 15.09, за да говорим за сътрудничеството в областта на образованието“, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев.
По време на форума, посветен на образованието, Националният пресклуб на БТА в Скопие красяха част от детските рисунки от изложбата „Нарисувай ми България, нарисувай ми Македония”. Автори на творбите са учениците от Основно училище (ОУ) "Исмаил Кемали" в община Чаир в столицата на Република Северна Македония, както и възпитаници на Средното училище (СУ) “Вела Благоева“ във Велико Търново.
„Задачата на нашите ученици беше да нарисуват онова, което най-много ги е впечатлило от Република Северна Македония, а децата от Република Северна Македония- онова, което са запомнили и харесали от България“, разказа Ангел Янчев, директор на СУ “Вела Благоева“ във Велико Търново. „Надявам се, че това е само началото на сътрудничеството ни и най-хубавото предстои“, каза от своя страна Теута Имери, директор на ОУ "Исмаил Кемали" в Скопие.
Само преди няколко месеца, в пресклуба на БТА в Скопие беше представено намерението на Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) в София да развие сътрудничеството си с университети от Република Северна Македония, припомни ректорът му проф. Борис Велчев, обявявайки и първите резултати от сътрудничеството на ВУЗФ с Американския университет в Европа - ФОН в Скопие.
„Създадохме първата българо-македонска докторска програма, в която двата университета ще обучават докторанти, което развива не само сътрудничеството, но и науката в двете държави, а от следващия месец ще започнат да действат и програмите на ВУЗФ в Американския университет в Европа – ФОН (АУЕ-ФОН), тъй като програмите в двата университета са съвместими“ посочи ректорът на ВУЗФ проф. Борис Велчев.
„С проф. Велчев само след пет минути разговор установихме, че сякаш сме се познавали винаги, а след 15 минути вече се бяхме разбрали за онова, което искаме да направим заедно. Това показва, че ние винаги сме били и ще останем еднакви, с някакви разлики в двете общества, както и в целия свят", каза Сефер Цановски- президент на АУЕ-ФОН. „Казваме, че историята е добър учител, но често забравяме бъдещето. А това, което ще оставим на нашите деца, е важно.
В рамките на събитието евродепутатът Илхан Кючюк посочи, че изпращането на кореспондент и отварянето на пресклуба на БТА в Скопие, както и подписването на договора за сътрудничество с МИА са също сред примерите за отварянето на двете общества едно към друго и съвместна работа за преодоляване на проблема с фалшивите новини. „Всички проекти имат една цел- да отворят пътя на Република Северна Македония към ЕС, това е ролята на България- със своя опит да допринесем за развитието и на програмите, свързани с образованието и науката.“, каза Кючюк и добави пробива в сътруднитечството на ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” и Международния славянски университет в Св. Николе в Северна Македония. „Това трябва да се случва и в други сфери, напр. в енергетиката в тази ситуация. Но най-вече двете общества да се познават и общуват“, посочи Кючюк.
С подписването през 2019 г. на меморандум за сътрудничество с Университета в Св. Николе е започнало и сътрудничеството на Висшето училище по телекомуникации и пощи в София, разказа ректорът му проф. Миглена Темелкова, като уточни, че вече се обучават първите докторанти, които ще защитят докторантури в България, но работят в Република Северна Македония, а утре ще бъде подписан и меморандум за сътрудничество и с Университета по мениджмънт и туризъм за обучение както на докторанти, така и в бакалавърски програми.
„Отношенията между България и Република Северна Македония имат различни параметри. Сътрудничеството в областта на образованието е изключително важно за европейската перспектива на Република Северна Македония и вървим по правилния път“, подчерта посланикът на страната ни в Република Северна Македония Ангел Ангелов.
След края на форума, посветен на добрите примери по отношение на сътрудничеството в областта на образованието, във фоайето на ОУ "Исмаил Кемали" бе официално открита изложбата "Нарисувай ми България, нарисувай ми Македония“. В присъствието на българския евродепутат Илхан Кючюк, по чиято идея е започнало сътрудничеството между двете училища, посланика на България в Северна Македония Ангел Ангелов, кмета на община Чаир Висар Ганиу, генералния директор на БТА Кирил Вълчев, гости и учители директорите на двете училища Ангел Янчев и Теута Имери представиха творбите на децата.
Текст – Маринела Величкова
Оператор – Красимир Михайлов
Монтаж – Габриела Теллалова