За климатичните промени, човешката дейност и отражението им върху живота в Черно море, разказва подводният оператор Стефан Тодоров
Как се е променило Черно море пред последните години, какъв отпечатък оставя върху обитателите му човекът и неговата дейност, климатичните промени - разказва дългогодишният подводен оператор и водолаз Стефан Тодоров. За БТА той разкрива какво улавя окото на камерата му под синьото морско було.
Едно от най-страшните неща за Черно море са високите добиви по полетата на Европа, наторяването с изкуствени торове, казва Стефан Тодоров. И уточнява, че те се вливат в големите реки и оттам отиват в морето. Черно море е затворено, събира водите на три огромни реки – Дунав, Днепър и Днестър, които не винаги са много чисти, те се пълнят с изкуствени торове, които при силното топене на снеговете отиват в морето, обяснява водолазът. Там се развиват много водорасли под формата на планктон, той умира бързо, пада на дъното и започва да гниее. Безкислородното гниене води до отделяне на сероводород, който е много опасен за морето – от една страна намалява видимостта, което е лошо за оператор, който иска да снима под вода. По-страшното е обаче, че той отравя дънните животни, обяснява Стефан Тодоров . Друг голям проблем, според него, е дънното тралиране – корабите, които ловят по дъното, влачат мрежи и унищожават живите организми, които изяждат планктона.
Изчезнаха някои видове, други, които идват тук няма какво да ядат, това са пасажни риби, и затова идват по-рядко, обяснява операторът. И обръща внимание, че от трапезата ни изчезват все повече дънните риби.
По научни данни дълбочината на "живото" море е някъде около 150-200 метра.
За Стефан Тодоров напоследък са интересни дребните обитатели. Едно малко раче, една скарида, това са главните герои на живота в този район, казва той. Някъде на 40-50 см. от окото на камерата виждаш техните отношения, те са много интересни и са много подобни на човешките, забелязал е водолазът.
От наблюденията си е стигнал до извода, че медузите, които повечето хора смятат за глупави, имат собствено мнение за течението на водите, усещат предварително кога ще има буря.
Много преди да се появи човекът, са изчезвали животински видове, защото природата се променя, отбелязва още Стефан Тодоров. Ние повлияваме на тези природни феномени с нашето присъствие, убеден е той като допълва, че специално за нашето крайбрежие от значение е това, че т.нар. Дяволско течение от север на юг мие бреговете и в зависимост от ветровете, които духат, понякога се приближава до крайбрежната ивица и тогава настава „пълен мор“.
В Черно море солеността пада и поради това се получават едни жълтозеленикакви, почти сладководни водорасли, което е един от сигурните признаци, че настъпват сериозни промени, казва човекът зад подводната камера. Точно поради това, че моите очи са въоръжени с оптика и виждам неща преди другите, забелязах една малка медуза, която е не по-голямо от орехче с много дълги пипала, преди още биолозите да я забележат, разкрива водолазът. Оказало се, че е биологичен вид от водите на широките естуарни делти на Латинска Америка, които са характерни с тежко замърсяване..
Тодоров твърди също, че черноморската акула е абсолютно безопасна за хората. А за него, като подводен оператор , на изгрев морето е най-красиво.
Защо, както и още интересни неща от „синия свят на мълчанието“ може да видите и чуете във видеото.
Стефан Тодоров е оператор от 1981 г. Снимал е около 80 документални и научно-популярни филми с морска тематика, основно заснети под водите на Черно море, Индийския океан, Средиземно море, Карибско море,, Червено море, Тихия океан. Работил е с редица известни български и чужди режисьори. Има награди за операторско майсторство. Дългогодишен състезател по подводно ориентиране, заслужил майстор на спорта.
Репортер – Нелли Желева
Подводни снимки – личен архив, Стефан Тодоров
Оператори, студио – Красимир Михайлов и Любен Младенов
Монтаж – Теодора Хиндалова-Стоянова
Борбата срещу изменението на климата и щетите върху околната среда ще са във фокуса на конференцията „Климатичните промени: #БългарскиГласовеЗаЕвропа“, която БТА организира в пресклуба си в Бургас на 20 май. Дискусията ще бъде излъчвана на живо в социалните мрежи на БТА във Фейсбук и Ютуб. Конференцията е част от инициативата на БТА "Български гласове за Европа", която се изпълнява с подкрепата на Европейския парламент.