Министърът на екологията инспектира нерегламентирано сметище в община Кюстендил
Кюстендилска област е единствената област в България без регионално депо за отпадъци, което да работи по стандартите, каза в с. Радловци, община Кюстендил, министърът на екологията Борислав Сандов. Той направи днес инспекция на нерегламентираното сметище в селото. Местните хора готвят протест заради постоянното запалване на незаконното депо и замърсения въздух, който са принудени да дишат. Борислав Сандов беше придружен от Цветелина Симеонова-Заркин от Комисията по екология в НС и депутатите от региона Снежана Траянска и Георги Стамов.
"Ние имаме предвидено финансиране за депо за отпадъци, но местните власти отказват да посочат място и да направят необходимите процедури, за да може то да изпълнява функциите на регионално депо", коментира пред БТА министърът. Той посочи, че е нисък и процентът на разделно събиране на отпадъците, които да могат да ограничат броя на депонираните отпадъци.
"Има няколко проблема накуп, а ние имаме няколко решения. Проблемите са, че няма сертифицирано регионално депо, на което да се изхвърлят отпадъци, има нерегламентирани сметища, за които има установени нарушения и издадени актове. Другият проблем е, че това сметище в съседство с рекуртивирано друго депо, когато е незаконно, не може да бъде просто зарито, а трябва да бъде изчистено. Трябва да намерим начин да се подпомогне процесът със средства на местната община, за да се почисти теренът и да се закарат отпадъците на регламентирана площадка", коментира министър Сандов.
Той посочи, че в съседство със сметището има проект за изграждане на площадка за сепариране и предварително третиране на отпадъците.
"Този проект предпоставя, че тук ще бъде самото депо, но за това не е работено по документи. Това е опит като кръпка, която не съм убеден, че е в рамките на закона", каза екологичният министър. Той заяви, че ще бъде направено пълно обследване на обекта, както и на това дали отговаря на параметрите. Проверено ще бъде и това дали е предвидено ползването на питейна вода за снабдяване на площадката за сепариране на отпадъците с питейна вода, което е незаконно, още повече при недостига на питейна вода за местното население. "Ако това е така, ще последват финансови корекции към този проект", каза министърът.
"Когато не става с добри намерения, става със санкции. Аз съм готов да направя и двете неща. В едната ми ръка са финансовите инструменти, с които финансираме такива проекти, в другата - контролните механизми, с които наказваме всяко едно нарушение в сектор "Околна среда". Той посочи още, че може би е необходима промяна на наредбата и законодателството, за да бъдат налагани санкциите лично, а не на общината, защото тогава те отново се плащат от данъкоплатците.
Сметището на община Кюстендил е в близост до закритото през 2017 година и рекултивирано депо за отпадъци на града. Поради липсата на ново общината в момента извозва боклука от града на нерегламентираното място, твърдят местните жители.
Репортер, оператор и монтаж: Елица Иванова