Доброволци събират дарения за украински бежанци в Банско
В края на февруари община Банско подпомага Сдружението на украинските организации в България "Мати Украйна" и предоставя помещение, в което доброволци набират необходимото за новопристигналите в планинския град бежанци. В община Банско се отчита най-висок брой бежанци в Благоевградско, като по данни на областната администрация в държавни или общински имоти, както и в частни хотели, са настанени 600 украински граждани.
С разкриването на пункта за дарения на нуждите откликва не само украинската общност в града, но и английската. Подкрепа оказват и руснаци, и граждани на Беларус, разказа за БТА доброволката Анна Бангеева от Сдружение "Мати Украйна". Много от дарителите са местни хора от Банско и Разлог.
Анна живее от пет години в България. От началото на военния конфликт в родината й Украйна тя, заедно с още няколко доброволци, са силно ангажирани да помогнат на своите сънародници, които бягат от войната. Десетките хора, с които се среща ежедневно в пункта, са я докоснали до различни страни на войната.
Сред бежанците има две крайности, каза Анна Бангеева. Най-малкият бежанец в Банско е триседмично бебе. "Това е бебе, което майката е родила, започнала е войната и не са работили никакви държавни служби в този момент. Тя е избягала просто от родилния дом с малко бебенце на ръцете, минала три граници - между Украйна и Молдова, между Молдова и Румъния и румънско-българската, без нито един документ на детето", разказа тя.
Другата крайност са възрастните хора, които идват в Банско от Украйна. Най-възрастният е роден през 1924 година, той е преживял Гладомора, Втората световна война, гладът след войната, разпадането на Съветския съюз и през всички тези събития той е бил в Украйна, но сега, на тази възраст, е избягал от страната, посочи Бангеева.
Част от бежанците, които пристигат в Банско, се обръщат към доброволците за неща от първа необходимост. В пункта се събират храни, дрехи, обувки, консумативи, детски играчки. Хората посочват от какво имат нужда, прави се списък и доброволците събират необходимото в пакети, за да не се получава струпване, разказа Бангеева.
Нуждаем се в различно време от различни неща, но хората реагират много бързо, допълни тя. Дарителите реагират бързо на нуждите и веднага откликват, когато са необходими специализирани детски храни, както и лекарства за по-възрастни хора и хора с хронични заболявания, посочи доброволката.
Доброволците, които помагат в пункта за събиране на дарения, съдействат на новопристигналите украинци и при попълване на документи за регистрация в страната, както и за социални помощи. След като получат инструкции, те оказват съдействие на своите сънародници, правят списъци и така помагат да не се получават струпвания пред институциите.
Репортер и оператор: Десислава Велкова
Монтаж: Валя Ковачева