БТА ще помага на Висшия университет за застраховане и финанси в обучението и намирането на студенти
В Българската телеграфна агенция (БТА) днес беше подписан договор за сътрудничество между Агенцията и Висшия университет за застраховане и финанси (ВУЗФ). Документът подписаха Кирил Вълчев - генерален директор на БТА, и проф. д.ю.н. Борис Велчев - ректор на ВУЗФ.
Това е 15-ят университет, с който БТА има договор за сътрудничество, посочи Кирил Вълчев.
БТА като медиен партньор ще отразява инициативи във връзка с отбелязването на 20 години от откриването на ВУЗФ. Договорът предвижда стажантска програма за студенти от ВУЗФ в дирекция "Икономика"на БТА, както и популяризиране на програмите за обучение на студенти от Република Северна Македония и представянето им в Пресклуба на БТА в Скопие.
На всеки две седмици ще БТА ще получава от университета информации и анализи в сферата на застраховането и финансите. Разчитаме, че много скоро студенти от ВУЗФ ще станат наши репортери и редактори в редакцията за икономика на БТА, каза Кирил Вълчев. В агенцията на стаж ще идват студенти, завършили трети или по-горен курс.
Голямото послание на този договор, точно в тези дни на война в Европа, е, че мирът минава през повече знание. Колкото повече знаеш, толкова повече имаш шанс да живееш мирно, да познаваш и разбираш другия и толкова по-малко имаш желание да се биеш, посочи Кирил Вълчев. Така че се надявам познанието, което даваме чрез БТА , да допринася и за мира, допълни той.
За нас е чест да станем 15-ят университет, който си партнира с БТА, каза Борис Велчев. Ние разглеждаме партньорството с БТА като възможност да отворим вратата на нашите студенти към икономическата журналистика. Убедени сме, че със своите стажове в БТА те ще попаднат на най-доброто място, където да получат знания, които да ги превърнат в истински добри икономисти, каза Борис Велчев.
Този договор показва нашето общо желание да имаме по-добри, по-смислени и трайни връзки между България и Република Северна Македония. Ние си представяме, че ВУЗФ може да стане един мъничък център, от който да се развиват връзки в областта на образованието, да се обучават македонски студенти, да се пращат наши студенти в съседната държава, тоест да насърчаваме връзките между младите хора. Знанието сега е дефицит и заради неговата липса се случват войни, каза още Велчев.
Репортер – Христо Воденов