Архивът на оперната диригентка Росица Баталова е обработен и ще се пази в родния ѝ град Стара Загора
Архивът на една от първите оперни диригентки - Росица Баталова, която напусна този свят през 2015 г., е обработен и ще се пази в родния ѝ град Стара Загора, обяви пред БТА Калина Маджарова, специалист в Държавен архив - Стара Загора. По думите ѝ работата по обработката на архива е продължила три години. Разпределен е в 610 архивни единици и в него има над 2000 снимки, които заедно с другите документи са голямо богатство за бъдещите изследователи.
Инициатор за съхранението на архива в Стара Загора е д-р Ема Жунич, която е част от трупата на Старозагорската опера и главен асистент в Института за изследване на изкуствата към БАН. Волята на Росица Баталова е архивът ѝ да бъде предаден на проф. д-р Румяна Каракостова. Тя обявява на заседание на сектор "Музика", че е наследник на този архив и търси начин и място за неговото съхранение.
"Майката и бащата на Росица Баталова са протагонистите в първите две постановки на Старозагорската опера - през 1925 и 1927 г., затова предложих от София архивът да бъде транспортиран до родния й град", обясни пред БТА д-р Ема Жунич. Предложението й е прието от директора на Държавен архив - Стара Загора Галентин Караславов.
"За музикалната критика Росица Баталова остава като ярък образ на пулта на Държавния музикален театър "Стефан Македонски" - енергична, точна, с нея приключва истинска епоха от живота на българската оперета, предизвиква възхищение и като човек - много естествена и дружелюбна, с дар слово", изтъкна д-р Ема Жунич. Тя определя архивът за изключително ценен, не само за историята на първата извънстолична опера, но и за историята на града Стара Загора.
"Безспорно фотодокументалното наследство е безценно не само в България, а и в чужбина", обобщи Калина Маджарова.
Архивът на Росица Баталова е най-богатият фонд, постъпвал през последните години в Държавен архив - Стара Загора, който през април навършва 70 години.
Репортер и оператор - Румяна Лечева
Монтаж - Михаил Михайлов