site.btaПредстоящи международни събития от 21 до 27 февруари 2022 г.

БТА - Справочна - предстоящи събития

Предстоящи международни събития
от 21 до 27 февруари
2022 г.

Емисията "Предстоящи международни събития" е актуална към 15.00 ч. на 15 февруари 2022 г.

21 ФЕВРУАРИ, понеделник

МЕЖДУНАРОДНИ ДНИ, ПРАЗНИЦИ, ГОДИШНИНИ

МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА МАЙЧИНИЯ ЕЗИК.
Отбелязва се от 2000 г. с решение на 30-ата Генерална конференция на Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО), прието на 17 ноември 1999 г., утвърдено с резолюция A/RES/56/262 на Общото събрание на ООН от 15 февруари 2002 г., за да се съхрани езиковото и културно многообразие в световен мащаб. Годишнина от демонстрацията /1952/ на студенти в Дака, Бангладеш, за признаване на бенгалския език за национален език, по време на която при възникналите безредици силите на реда убиват 4 студенти. Понастоящем в света съществуват около 7000 езика, като близо 96 процента от тях се използват от малка група хора (3 процента от населението на планетата). Мотото на деня за 2022 г. е: "Предизвикателствата и възможностите при използването на технологии в многоезичното обучение".

ВЕЛИКОБРИТАНИЯ. 115 години от корабокрушението /1907/ край бреговете на Нидерландия на кораба "Берлин", плаващ от пристанище Харуич (Великобритания) през протока Ламанш. Огромна вълна по време на буря изхвърля кораба върху вълнолом и той се разцепва. От 144 души, намиращи се на борда, загиват 128 души, 16 души са спасени. Корабът е построен през 1894 г. за Голямата източна железница и се е движел постоянно по маршрута от Харуич (Великобритания) до Хук ван Холанд, близо до Ротердам (Нидерландия).

САЩ. 75 години от демонстрацията /1947/ в Ню Йорк, САЩ, на първия фотоапарат за моментални черно-бели снимки "Полароид" от изобретателя Едуин Ланд.

СЪБИТИЯ

АВСТРАЛИЯ. От 21 февруари 2022 г. страната ще отвори границите си за всички ваксинирани срещу коронавируса "Ковид-19" пътници с решение, обявено от министър-председателя Скот Морисън на 7 февруари 2022 г.
Заради разпространението на коронавируса страната е затворена за чужденци от м. март 2020 г. В края на 2021 г. Австралия започва да отваря границите си, позволявайки първо на квалифицирани мигранти, чуждестранни студенти и някои категории туристи да влизат в страната.

БРЮКСЕЛ, Белгия. Среща на министрите на външните работи на страните от Европейския съюз.
На срещата ще бъде обсъдена ситуацията в Босна и Херцеговина.

БРЮКСЕЛ, Белгия. Среща на министрите на земеделието и риболова на страните от Европейския съюз.

ГЪРЦИЯ. В страната ще бъде доставена първата пратка от 168 000 дози на ваксината на американската фармацевтична компания "Новавакс".

ГЪРЦИЯ. От От 7 до 21 февруари 2022 г. са в сила нови инструкции за полетите с условията за влизане в Гърция с цел ограничаване на разпространението на коронавируса "Ковид-19", обявени от Службата за гражданска авиация на 6 февруари 2022 г.
Съгласно авиационното уведомление (НОТАМ) пристигащите в Гърция се допускат в страната без задължително представяне на отрицателен тест. Това се отнася за всички пътници, идващи от страни членки на Европейския съюз и Шенгенското пространство, както и от 33 страни извън ЕС, които са се присъединили към дигиталната система European Union Digital Covid Certificate (EUDCC). Инструкциите за международните полети предвиждат задължително попълнен формуляр PLF за всички пътници на електронен адрес https://travel.gov.gr по което и да е време преди излитането на полета за Гърция. Доказателството за попълването на електронния формуляр PLF, което се изпраща автоматично на имейла на пътника от системата, се смята за необходим пътен документ. Всички пътуващи в Гърция, с изключение на страните от ЕС и Шенгенското пространство, както и 33 страни, които са се присъединили към системата за дигитален ковид сертификат на ЕС, включително техните съпрузи или лица, с които имат фактическо съжителство, и техните непълнолетни деца, независимо от ваксинационния им статут, трябва да имат негативен резултат от PCR тест, направен преди не повече от 72 часа, или негативен резултат от бърз тест, направен преди не повече от 24 часа преди пристигането им в Гърция.

ИСТАНБУЛ, Турция. Съдебно заседание по делото срещу турския бизнесмен и филантроп Осман Кавала, обвинен в опит да свали правителството по време на демонстрациите през 2013 година в Турция, започнали в истанбулския парк Гези, както и в шпионаж и опит да свали правителството във връзка с опита за преврат на 15 юли 2016 г.
На 21 май 2021 г. започва нов съдебен процес срещу Осман Кавала и още 15 души за ролята им в националните протести през 2013 г. Осман Кавала и още осем обвиняеми за протестите за парка Гези в Истанбул са оправдани по всички обвинения на 18 февруари 2020 г., но апелативен съд отменя това решение на 22 януари 2021 г. Осман Кавала е обвинен и в участие в опита за преврат на 15 юли 2016 г., като тези обвинения са обединени със случая Гези на 5 февруари 2021 г. Осман Кавала се намира в затвора в Силиври, източно от Истанбул, от м. октомври 2017 г. без присъда.
През м. декември 2019 г. Европейският съд за правата на човека настоява на незабавното освобождаване на Осман Кавала, като постановява, че арестуването му е политически мотивирано и е в нарушение на Европейската конвенция за правата на човека. Турция игнорира решението на ЕСПЧ, въпреки че Комитетът на министрите на Съвета на Европа, който следи за прилагането на решенията на съда в Страсбург, многократно я призовава да го изпълни. Съгласно чл. 46 от Европейската конвенция за правата на човека, страните, ратифицирали конвенцията, сред които е Турция, имат задължението да прилагат решенията на ЕСПЧ.
На 2 февруари 2022 г. Комитетът на министрите на Съвета на Европа с мнозинство приема решение за отнасяне на случая с
Осман Кавала към Европейския съд по правата на човека, който да установи дали Турция е нарушила задължението да приложи съдебно решение по този случай съгласно предвижданията на Европейската конвенция за правата на човека.

БУРЖЕ, Франция. Неофициална среща на министрите на транспорта на страните от Европейския съюз, организирана от френското председателство на Съвета на ЕС /до 22/.

ЛОНДОН, Великобритания. Очаква се министър-председателят Борис Джонсън да представи правителствената стратегия за живот с коронавируса "Ковид-19" след края на ваканцията на парламента на 21 февруари 2022 г.
Същия ден ще бъдат разгледани и останалите ограничения за пътуване, след като на 11 февруари 2022 г.  Великобритания премахва изискването пристигащите в страната ваксинирани пътници да се подлагат на тест за коронавирус.
Министър-председателят Борис Джонсън прекратява почти всички ограничения срещу "Ковид-19" в Англия през м. юли 2021 г., а през м. януари 2022 г. отменя мерките от "План Б", които са временно наложени, за да се забави разпространението на новия вариант на коронавируса "Омикрон". На 10 февруари 2022 г. министър-председателят Борис Джонсън предлага да се ускори прилагането на плановете за живот с вируса с премахването на последните останали вътрешни ограничения, включително изискването за самоизолиране за срок от пет дена при положителен тест за "Ковид-19". Засега срокът на действие на правилото е определен да действа до 24 март 2022 г.

ПОЛША. От 21 февруари 2022 г. учениците се връщат към присъствена форма на обучение. Решението е обявено от министъра на образованието Пшемислав Чарнек на 9 февруари 2022 г.

САЩ. Започва да функционира социалната мрежа "Труд соушъл" на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, която се управлява от  компанията "Тръмп мидия енд текнолъджи груп".
Медията "Труд соушъл" е замислена като алтернатива на "Фейсбук", "Туитър" и "ЮТюб", които блокират Доналд Тръмп, тъй като подстрекавал привържениците си към насилие преди щурма на Капитолия на 6 януари 2021 г. Приложението "Труд соушъл" ще работи на принципа на микроблога, потребителите ще могат да следват други потребители, да качват публикации и да добавят към тях снимки, линкове към видеоклипове и статии. Приложението ще заработи в деня, когато в САЩ отбелязват Деня на президента (третия понеделник на февруари).

ТИРАНА, Албания. От 21 до 23 февруари 2022 г. министър-председателят Еди Рама, бившият министър на финансите Арбен Ахметай, бившият министър на енергетиката Дамян Гикнури, бившият министър на околната среда Лефтер Кока и бивши кметове на Тирана, ще дадат показания пред парламентарна комисия, занимаваща се с разследване на договори за три пещи за изгаряне на отпадъци - в Тирана, Елбасан и Фиер, сключени от правителството с частни компании чрез публично-частно партньорство.
Трите пещи за отпадъци в Тирана, Елбасан и Фиер са дадени на една и съща група хора, което на практика създава монопол. Според условията на договорите правителството е плащало на концесионерите още преди строежът на пещите да е завършен, като от 2015 до 2020 г. са платени 72 млн. евро. Освен това то се е ангажирало да ги обезщетява, когато няма отпадъци за горене. Корупционна афера е на стойност 430 млн. евро.
На 7 февруари 2022 г. комисията одобрява плана си за разследване, който предвижда разпити на редица правителствени представители и служители в публичната администрация, както и бизнесмени и журналисти.

ШАРЛЪТ, щата Северна Каролина, САЩ. Концерт на американската рокгрупа "Ийгълс" в рамките на турнето им в САЩ (19 февруари-25 май 2022).
В турнето ще участват Дон Хенли, Джо Уолш и Тимъти Шмид заедно с новите попълнения в групата - кънтри певецът Винс Гил и Дийкън Фрай. Двамата се присъединяват към групата през 2017 г., след смъртта на Глен Фрай през януари 2016 г.

22 ФЕВРУАРИ, вторник  

МЕЖДУНАРОДНИ ДНИ, ПРАЗНИЦИ, ГОДИШНИНИ

СЕЙНТ ЛУСИЯ. НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК. Ден на независимостта /1979/.

СЪБИТИЯ

БРЮКСЕЛ, Белгия. Среща на Съвета по общи въпроси на Европейския съюз.

ЕШ, Люксембург. С множество събития от 22 до 26 февруари 2022 г. ще бъде отбелязано началото на проявите във връзка с обявяването на Еш заедно с Каунас в Литва и Нови Сад в Сърбия за Европейска столица на културата за 2022 година. Мотото е "Културен ремикс".
В трите града през цялата година ще бъдат организирани изложби, концерти, фестивали, арт пърформанси. Град Еш в Люксембург е подготвил над 2000 събития за периода, в който носи званието "Европейска столица на културата". За подготовката и реализацията им населеното място си сътрудничи с осем общини в североизточната част на Франция. Значителната част от събитията ще се провеждат на немски, френски, английски и на местния език, което е демонстрация на езиковото многообразие в Люксембург. Ограничен брой от събитията ще бъдат на испански и на португалски. Сред най-впечатляващите места в Еш, е Kulturfabrik - бивша кланица, превърната в арт пространство през 80-те години на 20-и в., а по-късно и в културен център.

КОПЕНХАГЕН, Дания. Посещение на Кейт Мидълтън, херцогиня на Кембридж и съпруга на британския принц Уилям /до 23/.
По време на посещението Кейт Мидълтън ще има срещи с кралицата на Дания Маргрете Втора и принцеса Мери, съпруга на престолонаследника на Дания принц Фредерик.

ЛОНДОН, Великобритания. Инвестиционната банка "Ейч Ес Би Си" ще публикува научнообосновани цели за привеждане на финансирането за нефт и газ в съзвучие с целите и сроковете на Парижкото споразумение за климата.
Банката е сред финансовите институции, осигурили най-голямо финансиране през 2021 година за увеличаване на производството на газ и петрол въпреки предупрежденията на Международната агенция по енергията (МАЕ), че е необходимо да се намалят  новите съоръжения за добив, за да се забави глобалното затопляне. Парижкото споразумение за климата, подписано на 12 декември 2015 г. от представителите на 195 страни на конференция на ООН за климата в Париж, Франция, цели ограничаване на глобалното затопляне в световен мащаб под 2 градуса по Целзий.

НЮ ЙОРК, САЩ. Среща на Съвета за сигурност на ООН за Централноафриканската република.

ПАРИЖ, Франция. Министерски форум, посветен на сътрудничеството в Индийско-Тихоокеанския регион, организиран от френското председателство на Съвета на ЕС.
Във форума ще участват министрите на външните работи на страните от Европейския съюз, върховният представител на ЕС за общата външна политика и сигурността Жозеп Борел, членове на Европейската комисия и др. По време на форума ще бъдат обсъдени въпроси, свързани със сигурността и отбраната, цифровите технологии, климата, биоразнообразието, здравеопазването и др.

ПАРИЖ, Франция. Неофициална среща на финансовите аташета на страните от Европейския съюз /до 23/.

23 ФЕВРУАРИ, сряда    

МЕЖДУНАРОДНИ ДНИ, ПРАЗНИЦИ, ГОДИШНИНИ

ДЕН ЗА БОРБА С ТОРМОЗА В УЧИЛИЩЕ.
Отбелязва се от 2007 г. през последната сряда на м. февруари. За пръв път денят е честван в Канада, където Дейвид Шепърд и Травис Прайс в знак на солидарност с техен съученик, на когото по-големите ученици от училището се подигравали, защото носел розова тениска, организирали протест против тормоза в училище. В знак на подкрепа към момчето 50 от негови съученици се появили с розови тениски. Инициативата става популярна и в други училища в много държави. През 2008 г. денят официално е обявен за Ден на борбата с тормоза в училище. Скоро след това се разпространява и по целия свят. В този ден учениците излизат с розови тениски с надпис "Тук тормозът спира". Денят е известен още и като "Ден на розовата фланелка".

БРУНЕЙ. НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК. Годишнина от признаването /1984/ на независимостта на страната от Великобритания.
Бруней е британски протекторат от 1888 г. до 1984 г.

КООПЕРАТИВНА РЕПУБЛИКА ГВИАНА. НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК. Ден на републиката /1970/.

ЯПОНИЯ. НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК. Рожден ден на император Нарухито /1960/.

СЪБИТИЯ

БРЮКСЕЛ, Белгия. Среща на КОРЕПЕР I и на КОРЕПЕР II.
Комитетът на постоянните представители или КОРЕПЕР отговаря за подготовката на работата на Съвета на Европейския съюз (Съвета на министрите) и функционира в два формата - КОРЕПЕР I - Комитета на заместник постоянните представители на страните от Европейския съюз (ЕС), и КОРЕПЕР II - Комитета на постоянните представители на страните от ЕС.

КЕЙПТАУН, Република Южна Африка. Министърът на финансите Инок Годонгвана ще представи пред парламента проектобюджета за 2022 година.

НЮ ЙОРК, САЩ. Годишна среща на Общото събрание на ООН за обсъждане на ситуацията в Украйна.

ПАРИЖ, Франция. Конференция на тема: "20 години от създаването на Европейската съдебна мрежа по граждански и търговски дела", организирана от френското председателство на Съвета на ЕС /до 25/.

24 ФЕВРУАРИ, четвъртък

МЕЖДУНАРОДНИ ДНИ, ПРАЗНИЦИ, ГОДИШНИНИ

ЕСТОНИЯ. НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК. Ден на независимостта /1918/.

САЩ. 80 години от излъчването /1942/ на първото предаване на радио "Гласът на Америка", финансирано от правителството на САЩ.

СЪБИТИЯ

БРЮКСЕЛ, Белгия. Среща на министрите на конкурентоспособността на страните от Европейския съюз (вътрешен пазар и промишленост).

ВИЕНА, Австрия. Втора среща на специалните представители за диалога на Турция и Армения Сердар Кълъч и Рубен Рубинян
за нормализиране на отношенията между двете страни.
Първата среща между двамата е проведена на 14 януари 2022 г. в Москва, Русия. На нея двамата обсъждат стъпките, които следва да бъдат предприети за нормализирането на отношенията,като е постигната договорка за продължаване на контактите без предварителни условия.
На 15 декември 2021 г. Турция назначава бившият посланик на страната в САЩ Сердар Кълъч за специален представител в диалога между Турция и Армения. Три дни по-късно и Армения назначава своя специален представител - заместник-председателя на парламента на Армения Рубен Рубинян. Отношенията между Турция и Армения са преустановени през 1993 г., като Турция затваря границата си с Армения в знак на протест срещу превземането на Нагорни Карабах от Армения. Предишният опит за подновяване на отношенията между двете страни е предприет през 2009 г., когато в Цюрих, Швейцария, министрите на външните работи на двете страни подписват протоколи за установяване на дипломатически отношения и за принципите на отношенията си, но тези документи не са ратифицирани от никоя от страните.

ИСТАНБУЛ, Турция. Заседание в задочния процес срещу 26 саудитски граждани по обвинение във връзка с убийството на саудитския журналист Джамал Хашоги в Истанбул на 2 октомври 2018 г.
Процесът започва на 3 юли 2020 г., като всички обвиняеми в него са напуснали Турция, а Саудитска Арабия отхвърля исканията на Турция за екстрадиция. На последното заседание на 23 ноември 2021 г. съдът в Истанбул приема решение да поиска информация от саудитските власти дали за съдените задочно в процеса 26 обвиняеми се води разследване или процес в Саудитска Арабия, и в случай че има окончателно съдебно решение за въпросните лица в Саудитска Арабия, то да бъде изпратено на турската страна, за да се избегне налагане на повторно наказание в Турция.
На 2 октомври 2018 г. саудитският журналист Джамал Хашоги, коментатор на в. "Вашингтон пост" и критик на престолонаследника на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман, е убит в генералното консулство на Саудитска Арабия в Истанбул, където отива да извади документи, за да се ожени за турската си годеница Хатидже Дженгиз, която го чакала отвън. Тленните останки на журналиста не са намерени.

ЛОС АНДЖЕЛИС, САЩ. Насрочено изслушване за окончателното отхвърляне на жалбата на 30-годишния Спенсър Елдън, който твърди, че негова гола снимка като четиримесечно бебе на корицата на албума "Nevermind'' от 1991 г. на групата "Нирвана" е детска порнография, с чиято помощ групата е спечелила десетки милиони долари за негова сметка.
Първоначалната жалба на Спенсър Елдън е отхвърлена на 5 януари 2022 г., като съдията оставя на ищеца възможност да внесе отново коригирания си иск. Искът на Спенсър Елдън е внесен през м. август 2021 г. във федерален съд в щата Калифорния. На 14 януари 2022 г. той депозира коригирания си иск в съда в Лос Анджелис. Адвокатите на "Нирвана" внасят искане жалбата да бъде отхвърлена, тъй като е заведена доста след 10-годишния период на давност, предвиден от един от законите, на които стъпва иска, а друг цитиран закон не е бил в сила през 2003 г. и не е с обратно действие. На 1 февруари 2022 г. адвокатите на "Нирвана" заявяват в съда, че Спенсър Елдън е чакал прекалено дълго, за да твърди, че е сексуално експлоатиран, като отхвърлят третата и последна версия на жалбата му. Според тях случаят трябва да бъде прекратен поради давност.
Обложката на албума "Nevermind" изобразява Спенсър Елдън, който плува гол към банкнота от един щатски долар на кукичка за риболов. Според ищеца фотографията му е нанесла "доживотни вреди", а "Нирвана" е спечелила милиони щатски долари за негова сметка. Продажбите на албума, който съдържа песента ""Smells Like Teen Spirit", стигат 30 милиона. Сред 10-имата ответници са барабанистът на "Нирвана" Дейв Грол, басистът Крист Новоселич, Кортни Лав, вдовицата на вокалиста Кърт Кобейн, фотографът Кърк Уедъл и няколко звукозаписни компании.

ОРЛАНДО, щата Флорида, САЩ. Концерт на американската рокгрупа "Ийгълс" в рамките на турнето им в САЩ (19 февруари-25 май 2022).
В турнето ще участват Дон Хенли, Джо Уолш и Тимъти Шмид заедно с новите попълнения в групата - кънтри певецът Винс Гил и Дийкън Фрай. Двамата се присъединяват към групата през 2017 г., след смъртта на Глен Фрай през януари 2016 г.

СТРАСБУРГ, Франция. Министерска конференция на тема: "30 години от създаването на екологичната мрежа "Натура 2000", организирана от френското председателство на Съвета на ЕС /до 25/.
С конференцията ще бъде отбелязана 30-ата годишнина от приемането на Директива 92/43/ЕИО за опазване на естествените местообитания и на дивата флора и фауна (21 май 1992), с която се създава мрежата "Натура 2000". Тя е насочена към гарантиране на биологичното разнообразие в Европейския съюз.

25 ФЕВРУАРИ, петък    

МЕЖДУНАРОДНИ ДНИ, ПРАЗНИЦИ, ГОДИШНИНИ

КУВЕЙТ. НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК. Национален ден.
Годишнина от възкачването на престола /1950/ на шейх Абдула ас Салим ас Сабах, подписал споразумение за анулиране на договора за защита на Кувейт от османски нашествия, сключен с Великобритания на 23 януари 1899 г., по силата на който страната става британски протекторат. Независимостта на Кувейт е провъзгласена на 19 юни 1961 г.

СССР. 45 години от избухването /1977/ в Москва на пожар в ресторант "Русия", разположен на 3000 кв. метра.
Загиват 42 души, 13 от които пожарникари, 52 са ранени. Спасени са 1000 души.

СЪБИТИЯ

БРЮКСЕЛ, Белгия. Среща на КОРЕПЕР II - Комитет на постоянните представители на страните членки на Европейския съюз.
Комитетът на постоянните представители или КОРЕПЕР отговаря за подготовката на работата на Съвета на Европейския съюз (Съвета на министрите) и функционира в два формата - КОРЕПЕР I - Комитета на заместник постоянните представители на страните от Европейския съюз (ЕС),  и КОРЕПЕР II - Комитет на постоянните представители на страните членки на Европейския съюз.

ДЪБЛИН, Ирландия. Европейски граждански панел "По-силна икономика, социална справедливост и работни места/Образование, култура, младеж и спорт/цифрова трансформация", част от Конференцията за бъдещето на Европа /до 27/.
Домакин ще бъде Институтът по международни и европейски въпроси.
Участниците в гражданския панел трябва да изготвят препоръки, които ще бъдат обсъдени на следващо пленарно заседание на Конференцията за бъдещето на Европа.
Европейските граждански панели (съвети) са първата по рода си мащабна форма на включването на гражданите в обсъждането на бъдещето на Европа. Те са основен елемент на Конференцията за бъдещето на Европа, организирана от Европейския парламент, Съвета и Европейската комисия. Сформирани са четири граждански съвета (панела), като във всеки от тях участват по 200 граждани: по-силна икономика, социална справедливост, работни места / образование, култура, младеж, спорт / цифрова трансформация; европейска демокрация / ценности и права, върховенство на закона, сигурност; изменения на климата, околна среда /здравеопазване и мястото на ЕС в света / миграция. Разискванията по време на срещите се основават на мненията на гражданите, събрани от цяла Европа, в рамките на Многоезичната цифрова платформа, както и на подкрепата и презентациите на представители на академичните среди. Участниците са избрани на случаен принцип от независимо дружество за проучване на общественото мнение. За подбора са използвани методологии, които гарантират, че са представителни за многообразието на Европейския съюз по отношение на географски произход, пол, възраст, социално-икономическо положение и ниво на образование. Двадесет представители на всеки от панелите ще участват в пленарните заседания на Конференцията и ще представят заключенията, до които са стигнали в разискванията си. Препоръките на гражданските съвети ще послужат за основа на окончателния доклад на Конференцията, който ще бъде подготвен през пролетта на 2022 г. от Изпълнителния съвет на Конференцията. Изпълнителният съвет включва представители на Европейския парламент, Съвета и Комисията (институциите, които трябва да реализират на практика заключенията на Конференцията), както и наблюдатели от други организации.

ЕВРОПА. Краен срок за подаване на материали за участие в конкурса на Европейската федерация на националните езикови институции (ЕФНЕИ) за най-добра магистърска теза в Европа в областта на езиковата употреба, езиковата политика и многоезичието.
Дипломните работи трябва да са защитени през 2021 г. или до края на м. януари 2022 г. Темите на дипломните работи трябва да засягат някоя от следните области - изучаване на два или няколко езика, стратегии за езиково преподаване, използване на езика в многоезикова среда, цели и ефекти на езиковата политика, сравнителни изследвания на езиковата политика, езикови технологии и многоезичие, писмен и устен превод. Обект на изследване в магистърската теза може да бъде всеки европейски език, но дипломната работа трябва да бъде написана на един от официалните езици на ЕС. Предпочитание ще се дава на разработки, които анализират и обсъждат политически действия или езикова политика. Магистърските тези ще бъдат оценявани от жури въз основа на академичното съдържание, оценката от университета, резюме от 3 до 5 страници, препоръка от ръководителя на магистърската теза. Журито ще се състои от петима членове, избрани от изпълнителния комитет на ЕФНЕИ. Предвидено е наградата за магистърска теза да е 1 500 евро, покана за представяне на разработката на Годишната международна конференция на ЕФНЕИ, възможност за публикуване на статия въз основа на разработката в сборника от годишната международна конференция, възможност да се публикува пълния текст на магистърската си теза на уебсайта на федерацията. Ще бъдат отличени трите най-добри магистърски тези.
Европейската федерация на националните езикови институции е независима организация, която обединява националните езикови институции и други национални органи, занимаващи се с езикова политика, на държавите членки на Европейския съюз и асоциираните държави.

ПАРИЖ, Франция. Среща на Еврогрупата - министрите на финансите на страните от Европейския съюз, въвели еврото.

ПАРИЖ, Франция. Неофициална среща на Съвета по икономически и финансови въпроси на страните от Европейския съюз (ЕКОФИН), организирана от френското председателство на Съвета на ЕС /до 26/.

ПАРИЖ, Франция. Церемония за връчването на 47-ите филмови награди "Сезар".
Номинациите са обявени на 26 януари 2022 г. Филмът "Изгубени илюзии" - адаптация по романа на Оноре дьо Балзак, е с най-много номинации за наградите -15, сред които за най-добър филм и режисьор (Ксавие Джаноли). С 11 номинации за "Сезар" следва рок операта "Анет", включително за най-добър актьор за американеца Адам Драйвър и за режисура за Леос Каракс. Челната тройка се допълва от биографичния филм "Селин Дион: Силата на любовта" ("Алин"), вдъхновен от живота на известната канадска певица. Продукцията получава 10 номинации за наградите "Сезар", сред които за най-добра актриса и режисура за Валери Льомерсие.
Освен "Изгубени илюзии", "Анет" и "Селин Дион: Силата на любовта", в категорията за най-добър филм са номинирани също "Крепостта" на Седрик Хименес, "Събитието" на Одре Диуан,  "Фрактура" на Кристин Корсини и "Онода: 10 000 нощи в джунглата" на Артур Харари. В категорията за най-добър режисьор са номинирани четирима мъже - Леос Каракс, Седрик Хименес, Ксавие Джаноли и Артур Харари и три жени - Валери Льомерсие, Одре Диуан и Жулия Дюкурно, чийто филм "Титан" печели "Златна палма" на кинофестивала в Кан. Досега в историята на наградите "Сезар" призът за режисура е присъждан на жена само веднъж.
На церемонията австралийската актриса Кейт Бланшет ще бъде удостоена с почетната награда "Сезар". Кейт Бланшет е носителка на награда "Оскар" за превъплъщенията си във филмите "Авиаторът" на Мартин Скорсезе и "Син жасмин" на Уди Алън. Актрисата е и социално ангажирана личност, която подкрепя борбата на жените за равноправие и различни екологични каузи, и е посланик на добра воля на Върховния комисариат на ООН за бежанците. Сред предишните носители на почетната награда "Сезар" са Джордж Клуни, Майкъл Дъглас, Мерил Стрийп, Шон Пен, Пенелопе Крус, Робърт Редфорд.

САЩ. Ще бъдат пуснати в продажба новите модели смартфони "Галакси Ес22", "Ултра" и "Галакси Ес22 Плюс" от линията "Галакси Ес" на южнокорейската технологична компания "Самсунг".
Трите модела предлагат батерия с по-дълъг живот и по-добри камери, особено за снимки на тъмно и видеа. Сред промените е добавянето на вградена писалка за водене на дигитални бележки и рисуване по екрана на модела "Ултра". Стандартният "Галакси Ес22" и "Галакси Ес22 Плюс" не включват писалка. Подобренията при камерата до голяма степен разчитат на напредъка на технологията за изкуствен интелект.

ФОРТ ЛОДЪРДЕЙЛ, щата Флорида, САЩ. Концерт на американската рокгрупа "Ийгълс" в рамките на турнето им в САЩ (19 февруари-25 май 2022).
В турнето ще участват Дон Хенли, Джо Уолш и Тимъти Шмид заедно с новите попълнения в групата - кънтри певецът Винс Гил и Дийкън Фрай. Двамата се присъединяват към групата през 2017 г., след смъртта на Глен Фрай през м. януари 2016 г.

26 ФЕВРУАРИ, събота   

МЕЖДУНАРОДНИ ДНИ, ПРАЗНИЦИ, ГОДИШНИНИ

САЩ. 105 години от записването /1917/ на джазова композиция с търговска цел за първи път в света - в Ню Йорк оркестърът "Ориджинал диксиленд джаз бенд" записва композицията "Livery Stable Blues", а записът е пуснат в продажба на 7 март 1917 г.

СЪБИТИЯ

АФГАНИСТАН. Очаква се да възобновят работа висшите учебни заведения в по-студените райони на страната, включително столицата Кабул.
Университетите в провинциите, където времето е по-топло отварят врати на 2 февруари 2022 г. за първи път, откакто талибаните завземат властта в страната на 15 август 2021 г. Занятията в обществените университети са открити за студенти и от двата пола. Правителството на талибаните не е обявило официален план за обучението на жените в университетит, но според служители на жените се позволява да посещават учебни занятия, при условие че са физически отделени от мъжете.

ПАРИЖ, Франция. Класически концерт в зала "Пиер Булез" на Парижката филхармония с участието на 120 младежи от 27 държави в рамките на проекта DEMOS на Парижката филхармония, който дава сцена на деца от социални групи със затруднен достъп до култура и образование.
Концертът се организира под патронажа на президента на Франция Еманюел Макрон, в рамките на френското председателство на Съвета на Европейския съюз и обединява млади музиканти от европейски организации, които развиват подобна дейност.
Под диригентството на Ребека Тонг ще бъдат изпълнени части от произведения на Григ, Равел, Мусоргски, "Ода на радостта" на Бетховен. От българска страна в концерта ще участват четирима млади музиканти от ромския квартал "Надежда" в Сливен - Сашо Георгиев, Цоньо Чолаков, Николина Николаева и Вели Дормушев, които са част от филантропския проект "Музиката вместо улицата" на цигуларя Георги Калайджиев. Проектът на Парижката филхармония започва през 2010 г.

ПАРИЖ, Франция. Международно селскостопанско изложение 2022 /до 6 март/.

27 ФЕВРУАРИ, неделя   

МЕЖДУНАРОДНИ ДНИ, ПРАЗНИЦИ, ГОДИШНИНИ

МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА БЯЛАТА МЕЧКА.
Отбелязва се от края на 2000 г. по инициатива на американската неправителствена организация "Polar Bears International", с цел да се привлече вниманието на обществото към необходимостта от опазване на популацията на белите мечки.

ДОМИНИКАНСКА РЕПУБЛИКА. НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК. Ден на независимостта /1844/.
 
ВЕЛИКОБРИТАНИЯ. 90 години от публикуването /1932/ в научното списание "Нейчър" на статия за откриването на неутрона от британския физик Джеймс Чадуик, за което той получава Нобеловата награда за физика за 1935 г. Откритието поставя началото на съвременната ядрена физика.

СЪБИТИЯ

БЕЛАРУС. Референдум, на който гласоподавателите трябва да решат дали да приемат или отхвърлят проекта за изменения и допълнения в конституцията на страната. Проектът може да влезе в сила след одобрението на най-малко половината от всички граждани с право на глас.
Датата на референдума е насрочена с указ на президента Александър Лукашенко на 20 януари 2022 г. Проектът е внесен за общонационално обсъждане на 27 декември 2021 г., като е публикуван на националния правен интернет портал. Той предлага намаляване на правомощията на президента и ограничава управлението му до два мандата. Според проекта президент може да стане беларуски гражданин на възраст най-малко 40 години (сега тази възраст е 35), който е живял постоянно в Беларус поне 20 години непосредствено преди изборите (сега има изискване за 10 години). В същото време той ще може да бъде избиран за не повече от два мандата от пет години. Според проекта президентът е лишен от правото да назначава и освобождава членове на Централната избирателна комисия на Беларус, председатели на висшите съдилища и членове на Конституционния съд, председателя на Комитета за държавен контрол. Главният прокурор, председателят и управителният съвет на Националната банка също няма да могат да бъдат уволнявани от президента, като държавният глава ще може да назначава тези служители само с подкрепата на парламента. В структурата на представителните органи на властта се появява надпарламентарен орган - 1200-местното Общобеларуско събрание, чиито делегати са настоящият и бивши президенти, представители на всички клонове на властта и местни депутати. Избира се за петгодишен мандат. Именно тази структура е упълномощена да определя насоките на политиката на Беларус, да предлага промени в Конституцията и да избира ръководството на висшите съдилища. По предложение на президента събранието може да разреши изпращането на беларуски военнослужещи в чужбина. Този орган трябва да заседава поне веднъж годишно. В същото време мандатът на работа на Камарата на представителите и на Съвета на републиката се удължава от четири на пет години (както и на местните депутатски съвети). Ще бъде невъзможно да се разпусне долната камера през първата и последната година от нейната работа. Кворумът се намалява от две трети до обикновено мнозинство. Правомощията и на двете камари да отстраняват президента от длъжност, както и да назначават членове на Конституционния съд и ЦИК, се прехвърлят на Общобеларуското народно събрание. Според преходните разпоредби президентът Александър Лукашенко ще може да бъде избран за председател на Общобеларуското народно събрание. Забранява се на чужденци да финансират каквито и да било изборни процеси в страната. Засилва се ролята на политическите партии за сметка на всякакви други форми на граждански сдружения. Децата трябва да бъдат подготвени за общественополезен труд чрез възпитаване на уважение към историческите и национални традиции. Обявяването на извънредно положение може да бъде обявено в отговор на заплахи срещу конституционния ред и опити за завземане на властта, както и въоръжени бунтове. Заявената в сегашната конституция цел държавата да бъде неутрална и безядрена е заменена от отказа на Беларус от всякаква военна агресия от своя територия.

МИЛАНО, Италия. До 27 февруари 2022 г. в галерията, която се намира на нивото на релсовия път на централната гара в града, ще бъде достъпна за посетители изложбата с произведения на британския уличен художник Банкси, пресъздадени от млади европейски художници. Изложбата е открита на 3 декември 2021 г.

НОВА ЗЕЛАНДИЯ. От 27 февруари 2022 г. ваксинираните новозеландци в Австралия ще могат да пътуват до родината си без да остават под карантина, а за тези, които живеят в други страни, изискването за карантиниране ще отпадне две седмици по-късно. Решението, обявено от министър-председателката на Нова Зеландия Джасинда Ардърн на 3 февруари 2022 г., е част от поетапно отваряне на границите на страната. Съгласно решението ваксинираните туристи, някои висококвалифицирани работници и чуждестранни студенти ще могат да влизат в страната между март и април 2022 г. Те ще могат да се самоизолират, вместо да остават в държавни центрове за карантиниране. Туристите от Австралия няма да могат да влизат в Нова Зеландия до юли, а пътниците от други страни ще трябва да изчакат до октомври 2022 г.

САНТА МОНИКА, щат Калифорния, САЩ. Церемония за връчването на 28-ите награди на Гилдията на филмовите актьори. Церемонията ще бъде излъчвана на живо от "Ти Ен Ти" и "Ти Би Ес".
Номинациите са обявени на 12 януари 2022 г. от актрисите Росарио Доусън и Ванеса Хюдженс на живо в "Инстаграм" заради ръста на заразените с коронавируса "Ковид-19". "Домът на Гучи", "Белфаст", "CODA: Дете на глухи родители", "Крал Ричард" и "Не поглеждай нагоре" са номинирани за водещата награда за най-добър актьорски състав във филмовите категории. В категорията за  най-добра актриса са номинирани Лейди Гага за "Домът на Гучи", Джесика Частейн за "Очите на Тами Фей", Оливия Колман за "Непознатата дъщеря", Дженифър Хъдсън за "Респект" и Никол Кидман за "Да бъдеш Рикардо". Носителят на отличието за най-добър актьор ще бъде избран измежду Уил Смит за "Крал Ричард", Дензъл Уошингтън за "Трагедията на Макбет", Хавиер Бардем за "Да бъдеш Рикардо", Бенедикт Къмбърбач за "Силата на кучето" и Андрю Гарфийлд за "Тик, так...Бум!". В категорията за най-добра актриса в поддържаща роля са номинирани са Кирстен Дънст за "Силата на кучето", Ариана ДеБоуз за "Уестсайдска история", Катрина Балф за "Белфаст", Кейт Бланшет за "Улицата на кошмарите" и Рут Нега за "Преминаването". В категорията за най-добър актьор в поддържаща роля са номинирани Бен Афлек за "Барът на Тендър", Брадли Купър за "Лакрицова пица", Трой Коцур за "CODA: Дете на глухи родители"", Джаред Лето за "Домът на Гучи" и Коди-Смит Макфий за "Силата на кучето". Коцур е първият глух актьор, който получава самостоятелна номинация от Гилдията на актьорите. Поредиците "Наследниците", "Историята на прислужницата", "Игра на калмари", "Сутрешното шоу" и "Йелоустоун" пък са с номинации за водещата награда на Гилдията на актьорите за най-добър актьорски състав в телевизионен драматичен сериал.В категорията за най-добра актриса в телевизионен драматичен сериал са номинирани Дженифър Анистън за "Сутрешното шоу", Джун Хо-йон за "Игра на калмари", Елизабет Мос за "Историята на прислужницата", Сара Снук за "Наследници" и Рийз Уидърспун за "Сутрешното шоу". В категорията за най-добър актьор в телевизионен драматичен сериал са номинирани Браян Кокс за "Наследници", Били Кръдъп за "Сутрешното шоу", Киърън Кълкин за "Наследници", Ли Джун-дже за "Игра на калмари" и Джеръми Стронг за "Наследници". Номинираните продукции за най-добър актьорски състав в телевизионен комедиен сериал са "Великата", "Хитрини", "Методът Комински", "Само убийства в сградата" и "Тед Ласо". С номинации за най-добра актриса в телевизионен комедиен сериал са Ел Фанинг за "Великата", Сандра Оу за "Столът", Джийн Смарт за "Хитрини", Джуно Темпъл за "Тед Ласо" и Хана Уодингам за "Тед Ласо". В категорията за най-добър актьор в телевизионен комедиен сериал са номинирани Майкъл Дъглас за "Методът Комински", Брет Голдстийн за "Тед Ласо", Стив Мартин за "Само убийства в сградата", Мартин Шорт за "Само убийства в сградата" и Джейсън Съдейкис за "Тед Ласо". На церемонията британската актриса Хелън Мирън ще бъде удостоена с наградата за цялостно творчество./ЙВ,СА/КГ

news.modal.header

news.modal.text

Към 16:10 на 26.08.2024 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация