site.btaНа 20 юли 1997 г. Ирландската републиканска армия обявява примирие като стъпка към слагане край на конфликта в Северна Ирландия

На 20 юли 1997 г. Ирландската републиканска армия обявява примирие като стъпка към слагане край на конфликта в Северна Ирландия
На 20 юли 1997 г. Ирландската републиканска армия обявява примирие като стъпка към слагане край на конфликта в Северна Ирландия
Белфаст, Северна Ирландия (11 юли 1997) Джери Адамс, лидер на Шин Фейн, политическото крило на ИРА, говори пред репортери на пресконференция в Западен Белфаст. Адамс приветства новината, че основната пробританска протестантска организация в Северна Ирландия, Оранжевият орден, е пренасочила шествията си далеч от римокатолическите райони и заяви, че правата както на католиците, така и на протестантите трябва да бъдат уважавани, „с диалог всичко добро, справедливо и равно е възможно“. Снимка: АП/Jacqueline Arzt

На 20 юли 1997 г., в 12:00 ч. местно време, влиза в сила обявеното от Ирландската републиканска армия (ИРА) решение за „пълно и безусловно“ прекратяване на огъня в дългогодишния конфликт в Северна Ирландия. В декларация ИРА подчертава, че исканията са за траен мир, като е изразена готовност за съдействие на опитите за демократично, мирно уреждане на 28-годишния конфликт между протестанти и католици чрез всеобхватни преговори.

Конфликтът в Северна Ирландия се води между републиканци-националисти, които се стремят към обединение с Ирландия и лоялисти, които искат да останат в Обединеното кралство. Той е базиран на разделението на Ирландия през 1921 г., когато 26 от 32-те графства образуват Ирландска свободна държава, а останалите шест остават в рамките на Великобритания под името Северна Ирландия, която е доминирана от протестантско мнозинство, лоялно на правителството в Лондон. За разлика от тях католическото малцинство се стреми към обединение с Ирландия.

В периода на ескалация на насилие между католици и протестанти, започнал в края на 60-те години на 20-и век, известен като The Troubles, основните сили, които се сблъскват са паравоенни групи като ИРА и ълстърски паравоенни организации.

За решението на ИРА да прекрати огъня и да обяви едностранно примирие четем в емисиите на БТА:

ИРА - решение - реакции

Лондон, 19 юли 1997 г. /БТА/ Британският министър-председател Тони Блеър заяви днес, че оповестеното от ИРА прекратяване на огъня, което ще влезе в сила утре на обяд, създава ‚нова атмосфера на надежда за мир и политическо уреждане в Северна Ирландия“. Британското правителство ще наблюдава много внимателно прекратяването на огъня. Мястото на Шин Фейн (политическото крило на ИРА) на масата на преговорите за бъдещето на Ълстър (Северна Ирландия) през септември ще зависи от съвпадането между думите и делата в това примирие, се казва в комюникето, публикувано от Чекърс, провинциалната резиденция на премиера.

Решението на ИРА бе приветствано и от ирландския министър-председател Бърти Ейхърн, който отбеляза, че възприема примирието като „постоянно“, дори и тази дума да не е спомената от ИРА.

***

ИРА прекрати бойните операции

Белфаст, 20 юли 1997 г. /БТА/ Решението на Ирландската републиканска армия (ИРА) да прекрати огъня влезе в сила днес, в 12 ч. местно време, с което засега се слага край на продължилата 28 години война срещу британското управление в Северна Ирландия. В разпространена по-рано декларация ИРА подчерта, че примирието е „пълно и безусловно“. „Искаме траен мир и затова сме готови да съдействаме на опитите за демократично, мирно уреждане на конфликта чрез всеобхватни преговори“, заяви командването на организацията.

Същевременно пробританските юнионисти заплашиха, че ще бойкотират преговорите, в които, ако се спазва примирието, ще се включат представители на Шин Фейн, политическото крило на ИРА.

Ръководителят на Юнионистката партия на Ълстър Дейвид Тримбъл реши да запази мълчание преди утрешната си среща с премиера Тони Блеър, но един от говорителите на формацията обяви днес пред журналисти, че Джери Адамс, който оглавява Шин Фейн, „е лидер на най-голямата терористична организация в Европа“, съобщава Ройтер.

Три ирландски вестника цитираха днес неназовани източници от ИРА, които заявили от своя страна, че новото примирие ще бъде прекратено след четири месеца, ако не бъде постигнат достатъчен напредък на преговорите за бъдещето на Северна Ирландия.

Началото на новия кръг от преговорите за мир в Северна Ирландия, които започнаха през юни 1994 г., е насрочено за 15 септември. В него за първи път трябва да участва и партията Шин Фейн.

***

Пресата в Европа коментира прекратяването на огъня:

Европейски вестници за новото прекратяване на огъня в Северна Ирландия

Хамбург, 21 юли 1997 г. /БТА/ Европейски вестници, цитирани от ДПА, коментират днес шансовете на новото прекратяване на огъня в Северна Ирландия.

Консервативният френски вестник „Фигаро“ пише: „За католиците и протестантите в Северна Ирландия, чието противоборство продължава вече 307 години, поредното примирие не е повод за ентусиазъм. Но мълчаливото мнозинство и от двата лагера е единодушно, че обявеното от Ирландската републиканска армия (ИРА) прекратяване на огъня струва повече, отколкото продължаването на терора. Разочаровано от примирието през 1994 г., което ИРА наруши след 17 месеца, населението се надява, че от този провал са извлечени поуки. Този път британското правителство няма да се бави със своя жест към противника. Достатъчно ще е ИРА да мирува шест седмици и нейното политическо крило Шин Фейн ще бъде допуснато на масата на преговорите“, посочва „Фигаро“.

„Почти веднага след встъпването си в длъжност новият британски премиер, лейбъристът Тони Блеър създаде предпоставки за преговори за Северна Ирландия, отбелязва холандският всекидневник „Алгемеен дагблад“. За разлика от своя предшественик-консерватор Джон Мейджър той се отвори към политическото крило на ИРА Шин Фейн. Блеър показа чувство за реализъм и като не настояваше повече ИРА да предаде оръжията си, за да има преговори. Така бързо се създаде друг климат. Това е малка стъпка в правилната посока, но все пак е стъпка.“

Авторитетният швейцарски вестник „Нойе Цюрхер цайтунг“ е на мнение, че „всяка еуфория от прекратяването на огъня в Северна Ирландия е неуместна“. ‚Твърде много кръв е пролята, твърде много ирационалност има в главите и от двете страни, за да се смята, че вторият за четири години сериозен опит да се намери мирно разрешение на конфликта може да е повод за големи надежди.“ Както през 1993 г. така и сега, обявеното от ИРА прекратяване на огъня е само първата военна предпоставка за мирни преговори", заключава „Нойе Цюрхер цайтунг“.

Емисия „Международна информация“ на БТА публикува статия, посветена на Джери Адамс, който е лидер на партията „Шин Фейн“ – политическото крило на ИРА:

Портрет на Джери Адамс

Белфаст, 22 юли 1997 г. /Мартин Каули от Ройтер/ Джери Адамс, издирван някога от британската армия като предполагаем терорист, изведе своята партия Шин Фейн от международната изолация, като й отреди важна роля в мирния процес в Северна Ирландия.

Протестантските политици в провинцията наблюдаваха с ужас как Адамс излиза от мрака, за да се превърне в уважавания глас на войнстващия ирландски републиканизъм в Европа и САЩ.

Дейвид Тримбъл, лидер на най-голямата пробританска Юнионистка партия, окачестви сладкодумния, очилат Адамс като „нищо повече от говорител на ИРА и нейните отряди на смъртта“.

Протестантите се страхуват, че Адамс, чиято партия е политическо крило на Ирландската републиканска армия, пасва идеално на плана на Великобритания един ден да предаде Северна Ирландия на Ирландия и католицизма.

Юнионистите, чиито лозунги са „Никакво предаване!“ и „Нито инч!“, отказваха в продължение на години каквито и да било преки контакти с Адамс или Шин Фейн.  Тяхното дълбоко недоверие към Адамс не може да бъде премахнато от обявеното в неделя от ИРА примирие, което ще осигури на Шин Фейн място на недостъпните досега за тях преговори за бъдещето на Северна Ирландия.

Непоколебим републиканец, който смята Великобритания за окупатор на Северна Ирландия, Адамс твърди, че копнее за слагане край на борбата и изхвърлянето на всички оръжия от ирландската политика. Той е лустросаното публично лице на това, което политолозите нарекоха стратегия на „пистолет в едната ръка и урна в другата“.

Адамс постоянно балансира между „ястребите“ в ИРА, които смятат, че само насилието ще прогони Великобритания от Ирландия, и „гълъбите“, които виждат преговорите като единствен начин за обединението на Ирландия. Той убеди ИРА да обяви преди две години историческо примирие, което обаче се провали през февруари 1996 г. Според негови привърженици Адамс внесъл нов политически език в отстояването на ирландската кауза. Неговата партия Шин Фейн успя да излезе от международната изолация и политическата нелегалност, като получи 17 процента от гласовете на изборите в Северна Ирландия. Така Джери Адамс и неговата дясна ръка Мартин Макгинес се завърнаха триумфално в британския парламент.

Висок, с брада и вкус към вълнените сака и жилетки, Адамс прилича повече на преподавател по право, а не на човек, който е прекарал по-голяма част от живота си извън закона. Във Великобритания дълги години имаше забрана неговият глас да бъде излъчван в ефира, но Лондон така и не успя да му затвори устата.

Според наблюдателите Адамс притежава две силни оръжия – остър като бръснач политически ум и ярко перо.

Неговата автобиография „Преди разсъмване“ е бестселър в Ирландия. А телохранителите му твърдят, че при обиколките си из Ирландия Адамс често си води записки, за да пише разкази.

Адамс израства в Белфаст, където католиците се оплакват, че са третирани като втора ръка хора, лишавани от работа, жилище и избирателни права. Той произхожда от стар революционен род.

Неговите деди са членували в групи, своеобразни предшественички на ИРА. Баща му, както и самият Адамс, са били интернирани заради републиканските си убеждения.

Джери Адамс неведнъж е бил на косъм от смъртта при покушенията срещу него, организирани от протестантски екстремисти. Женен е и има едно дете. 

Благодарение на прекратяването на огъня от ИРА на 20 юли и спазването на примирието, на 7 октомври 1997 г., започват първите многопартийни преговори за Северна Ирландия след близо три десетилетия насилие с участието на осем политически партии, представляващи католиците и протестантите.

Преговорите между всички страни в Северна Ирландия и правителствата на Великобритания и Ирландия приключват на 10 април 1998 г. с подписването на Споразумението от Разпети петък или Споразумението от Белфаст, което предвижда децентрализация и създаването на автономни органи на властта.

/ДС/

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 09:24 на 21.07.2025 Новините от днес

Прокуратура на Република България: 821 досъдебни производства, свързани с наркотични вещества, са образувани в периода 1-30 юни 2025 г., показва анализ на Специализираното междуведомствено звено на прокуратурата и МВР за подпомагане разследването на този вид престъпления

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация