site.btaАстероидите и хипотезите за изчезването на динозаврите

Астероидите и хипотезите за изчезването на динозаврите
Астероидите и хипотезите за изчезването на динозаврите
Лондон (24 юни 2025) Скелет на двукрак тревопасен динозавър, представен в Природонаучния музей. (AP Photo/Joanna Chan)

Днес, в Международния ден на астероида, представяме информации от архивите на БТА, свързани с научните изследвания на космическите катаклизми, причинени на Земята в миналото.

Астероид е затрил динозаврите на границата между кредата и терциера преди 65 милиона години. Това е една от най-известните хипотези за изчезването на древните животински видове, според учените. Преди залеза на динозаврите обаче има и други масови измирания на животински и растителни видове, белязали историята на планетата ни.

През 2003 г. геологични данни показват, че астероид, блъснал се в Земята, е причинил най-голямото масово измиране в света. При него загинали 90% от всички морски животни и около 70% от сухоземните животни и растения. Събитието станало на границата между перма и триаса преди 251 милиона години.

Катастрофата отворила пътя за появата на динозаврите и бозайниците.

Причината за тази в периода между перма и триаса обаче е все още много спорна. Различни теории са създадени за обяснение на събитието, които включват промени в нивото на моретата, глобално застудяване, вулканични изригвания и удар на Земята с тяло от космоса.

Първите динозаври са се появили преди 230 милиона години от най-ранните влечуги. По това време с тях се конкурирали много други животни. На границата между триас и юра се случил апокалипсис, който довел до изчезването на всички конкуренти на динозаврите. Едва след това събитие се появява доминираната от динозаври екосистема, смятат учените.

Според изследователите някакво космическо тяло се е сблъскало със Земята, причинявайки най-забележителното от петте масови измирания в историята на планетата и поставяйки началото на невероятните еволюционни експерименти през триаса. Сблъсък с астероид или комета е причина за страшните събития на Земята на границата между периодите триас и юра от мезозойската ера.

Според други теории е имало масова вулканична дейност, предизвикала глобални промени на климата, или експлозия на близка звезда, толкова силна, че е разрушила озоновия слой на Земята. Но доказателствата сочат към сблъсък, довел до глобална екологична криза, смятат учените.

Ако е било сблъсък, динозаврите са оцелели по случайност.

Повечето динозаври в края на триаса не са били гигантите, появили се в следващите периоди - юра и креда, с изключение на платеозавъра - дълговрат двукрак тревопасен, достигал дължина до шест метра.

Типичен представител на ранните динозаври бил Coelophisis, малък двукрак хищник, предшественик на по-късните месоядни гиганти като алозавър и тиранозавър. Най-познатите ни видове динозаври като бронтозавър, алозавър и стегозавър се появили чак след като била елиминирана конкуренцията им.

Развититето на екосистемата на динозаврите продължава допреди 65 милиона години. Отново сблъсък, но вече с установено местонахождение - край полуостров Юкатан, е причина за масовото измиране на динозаврите, установяват учените. Това събитие е проправило пътя за разпространението на бозайниците. 

Информация за научните хипотези за причините и факторите, довели до измирането на динозаврите, четем в емисията на БТА “Забава и знание”:

Учен открил парченце от гигантски астероид, който вероятно е предизвикал изчезването на динозаврите

Лондон, 19 ноември 1998 г. (“Нейчър”) Геофизикът от Калифорнийския университет в Лос Анжелос Франк Кайт смята, че е открил парченце от гигантски астероид, който вероятно се е блъснал в Земята преди 65 милиона години и е предизвикал изчезването на динозаврите. Кайт открил миниатюрното парче с дължина около 25 мм в Тихия океан, заровено под 45-метрови седиментни пластове.

Изследванията в лабораторията на университета показали, че парченцето съдържа голямо количество иридий, а е известно, че метеоритите съдържат големи количества от този химически елемент. “Тогава разбрах, че съм попаднал на уникална находка - парче от астероид”, заявява геофизикът. Според Кайт находката потвърждава, че космическото тяло, което се е блъснало в Земята, е астероид, а не комета.

Като се има предвид, че кометите се движат много по-бързо от астероидите и след сблъсък се изпаряват, фактът, че парченцето е оцеляло след сблъсъка, потвърждава, че космическото тяло не е било комета, смята ученият. Тезата, че динозаврите са изчезнали след сблъсък между небесно тяло и Земята, бе изказана за пръв път през 1980 г. 

***

Химична реакция е виновна за изчезването на динозаврите преди 65 милиона години

Сан Франциско, 18 декември 2000 г. /БТА/ Камъните и прахът, вдигнати от падането на астероид на земята преди 65 милиона години, не са били достатъчни, за да убият динозаврите, но са отключили смъртоносна глобална химична реакция в атмосферата, заявиха учени на заседание на Американския съюз на геофизиците в Сан Франциско (Калифорния), цитирани от световните агенции.

Нови изследвания сочат, че 200-километровият кратер, издълбан от широкия 16 км астероид върху брега на полуостров Юкатан в Мексико, е по-малък, отколкото се смяташе досега, и не може напълно да обясни безвъзвратното измиране на динозаврите с глобално застудяване, продължило много години. Резултати от нови сондажи в района на кратера на Юкатан разкриват наличието на карбонати и сулфатни скали и новата теория е, че от удара на астероида те са били изпарени.

При този процес в атмосферата са попаднали химични съединения, които произвеждат сяра и парниковия газ въглероден двуокис. Серните съединения може да са били особено силнотоксични, смята Върджил Шарптън от Геофизичния институт към университета на Аляска във Феърбанкс и обяснява, че те образуват топчета, които се задържат във въздуха от десетки до стотици години, а в реакция с водата в атмосферата, образуват сярна киселина. Освен това дишащите кислород огромни влечуги може да са се задушили от въглеродния двуокис. (…)

***

Мистериозна сила е разтърсила Слънчевата система преди 65 милиона години, унищожавайки динозаврите

Лондон, 27 юни 2001 г. /БТА/ Мистериозна сила е разтърсила цялата Слънчева система преди 65 милиона години, унищожавайки динозаврите на Земята, смятат учени от Калифорнийския университет в Лос Анджелис, предаде ПА.

Космическото сътресение е било толкова силно, че е изместило Земята, Марс и Меркурий от дотогавашните им орбити. Възможно е вследствие на разтърсването един или няколко масивни астероида да са се насочили към Земята, разбивайки се на полуостров Юкатан. Това вероятно е довело до вулканични изригвания, замъгляване на Слънцето от облаци прах и настъпване на “ядрена зима”, която е причинила гибелта на динозаврите. (…)

***

Тичинков прашец в Нова Зеландия потвърждава хипотезата, че динозаврите са изчезнали след сблъсък на астероид със Земята 

Вашингтон, 23 ноември 2001 г. /БТА/ Експерти заявиха, че тичинков прашец от древността, открит в Нова Зеландия, потвърждава хипотезата, че динозаврите са изчезнали след сблъсък на астероид с нашата планета, съобщава сп. “Сайънс”.

Тичинковият прашец е открит в каменни въглища на западния бряг на Южния остров на територията на Нова Зеландия. Прашецът свидетелства за внезапното унищожаване на гори с различна растителност.

Изследванията са проведени от палеонтолозите Иън Рейн и Крис Холис от новозеландския Институт за геоложки и ядрени изследвания и от шведския изследовател Виви Ваджа. Тримата учени установили, че в Нова Зеландия - която е много отдалечена от мястото, където небесното тяло се е блъснало в нашата планета, - внезапно са изчезнали гори с различни видове растителност и на тяхно място бързо са израсли папрати. Това е накарало изследователите да заключат, че сблъсък на астероид с нашата планета е причинил внезапното унищожаване на растителността в целия свят.

Досега учените смятаха, че унищожаването на горите се е дължало на застудяване или на пожари, бушували на територията на сегашна Америка в радиус няколко хиляди километра от мястото на полуостров Юкатан в Мексико, където е станал сблъсъкът. 

***

Един-единствен масивен астероид е унищожил динозаврите

Вашингтон, 1 декември 2006 г. /БТА/ Един-единствен голям астероид се е блъснал в Земята преди 65 милиона години и е обрекъл на гибел динозаврите и много други видове животни, твърдят учени от университета на Колумбия-Мисури, САЩ, цитирани от Ройтерс.

Новото изследване оборва разпространените в последно време теории, според които нееднократни сблъсъци на астероиди със Земята са причина за изчезването на динозаврите. Анализът на скални седименти, извлечени от пет места на дъното на Атлантическия океан, показва, че масовото унищожение се дължи на един-единствен масивен астероид, обяснява геологът Кен Маклауд, ръководител на изследователския екип.

Учените вярват, че преди 65 милиона години, в края на периода креда, 10-километров астероид е ударил Земята и е паднал на мястото, където сега се намира полуостров Юкатан, издълбавайки прочутия кратер Чиксулуб. След сблъсъка е настъпила повсеместна екологична катастрофа и планетата е потънала в дългогодишен мрак. Не само динозаврите, властвали над Земята цели 160 милиона години, били унищожени. Същата съдба сполетяла и огромните морски влечуги като мозазаврите и плезиозаврите, летящите птерозаври, амонитите, обитавали моретата, както и много видове морски планктон. Птиците и бозайниците обаче оцелели.

Доказателствата, че един-единствен астероид е виновник за масовото унищожение, се съдържат в скали, датиращи отпреди 65 милиона години. Преди 26 години учени открили висока концентрация на редкия елемент иридий в скалния пласт, чието наличие според тях се дължи на сблъсък с метеорит. Група учени от университета на Принстън, под ръководството на Герта Келер, са предложили конкурентна теория, според която сблъсъкът с астероид, довел до образуването на кратера Чиксулуб, се е случил 300 000 години по-рано и не е причина за масовото унищожение на динозаврите. Келер и колегите й твърдят, че още един или повече сблъсъци са причина за гибелта им, но досега не са намерени кратери, които да свидетелстват в подкрепа на това твърдение. (…)

***

Динозаврите са изчезнали бързо

Лондон, 20 януари 2009 г. /БТА/ Анализ на фосили, открити наскоро в Арктика показва, че динозаврите са измрели бързо. Откритието оспорва идеята, че изчезването на огромните създания е било бавен процес, пише сп. “Нейчър”.

Изследването на Паскал Годфроа и колегите му от Белгийския кралски институт по естествени науки показва още, че най-вероятната причина за гибелта на динозаврите е сблъсък на Земята с астероид.

Геоложки данни свидетелстват за сблъсък близо до полуостров Юкатан в края на периода креда преди 66 милиона години. Въпреки това учените все още разискват дали събитието е довело до пълен апокалипсис, който е изтрил динозаврите от лицето на Земята. Много видове наистина са измрели, но други са оцелели, в това число бозайници и малки динозаври с пера, предшественици на съвременните птици.

Някои палеонтолози са на мнение, че динозаврите без пера са били на изчезване преди сблъсъка. Причината са били мощни вулканични изригвания или глобално захлаждане.

Според авторите на настоящето изследване обаче намерените в североизточната част на Русия фосили свидетелстват, че динозаврите не са били на изчезване. И преди това в Арктика са били откриване вкаменелости, но при новата находка уникалното е възрастта й. Датирането на фосилите показва, че те са на между 68 и 65 милиона години - точно преди времето на масовото измиране на динозаври.

“Не открихме доказателства, че непосредствено преди изчезването на динозаврите тяхното биоразнообразие е намаляло. В този район растителноядните динозаври, наподобяващите патици хадрозаври и двукраките тероподи, наподобяващи велосираптори, са се срещали толкова често, колкото и на други места по Земята. Откритите в полярния район черупки от яйца на динозаври показват, че древните създания са били местни обитатели, а не преселници”, обяснява Паскал Годфроа. 

***

Астероид, паднал в Индия, а не в Мексико, е обрекъл на гибел динозаврите

Вашингтон, 19 октомври 2009 г. /БТА/ Огромен астероид, разбил се край западното крайбрежие на Индия, а не на мексиканския полуостров Юкатан, е станал причина за масовото изчезване на динозаври преди 65 милиона години, съобщи “Сайънс дейли”.

Индийският учен Шанкар Чатерджее, който работи в университета на Тексас, и колегите му са изследвали басейна Шива - обширна падина западно от Индия, богата на залежи от нефт и газ. Това е най-големият известен в света многопръстенов кратер с диаметър 40 километра.

“Ако сме прави, този кратер трябва да се е образувал след сблъсък с астероид с диаметър 40 километра”, казва Чатерджее.

За сравнение - обектът, ударил полуостров Юкатан в Мексико, е бил с диаметър между 8 и 10 километра.

Авторите на настоящето изследване смятат, че падналият в Индия астероид е изпарил земната кора в точката на сблъсъка, оставяйки свръхгорещ материал от мантията да запълни празнината. Възможно е този сблъсък да е увеличил вулканичната дейност в района на близкото плато Декан. Освен това е станал причина за отделянето на Сейшелските острови от индийската тектонска плоча.

Екипът от Тексаския университет ще пътува в края на годината до Индия, за да изследва скали от дъното на кратера в търсене на доказателства, че той наистина се е образувал след сблъсък с астероид.

***

Разрушителният астероид щеше да пощади динозаврите от изчезване, ако беше паднал 30 секунди по-рано

Лондон, 16 май 2017 г. /БТА/ Филм на Би Би Си твърди, че динозаврите са измрели по чиста случайност и ако астероидът, паднал преди 66 милиона години, беше го сторил 30 секунди по-рано, гигантските животни са щели да оживеят.

Ако небесното тяло се беше ударило по друг начин в Земята, много видове динозаври биха оцелели, а човекът нямаше да стане доминиращият вид на планетата. Всичко това нагледно е показано в новия документален филм на Би Би Си.

(...) Остатъците от астероида са разтопили почвата, от което небето в продължение на десетки години е било покрито с пепел. Това е довело до гибелта на почти всички живи същества на планетата. Тези динозаври, които не са били задушени от отровните пари, са загинали от глад, тъй като цялата им храна е била унищожена.

Учените изчислили, че ако астероидът, движещ се с 60 хиляди километра в час, е паднал няколко секунди по-рано или по-късно, неговата траектория би била друга. Тогава той би попаднал в дълбоките води на Тихия или Атлантическия океан.

При попадане на небесното тяло в океана, част от водата просто би се изпарила. Докато ударът в сушата е задълбочил последствията от стълкновението. В резултат на космическия сблъсък взривът е разрушил три четвърти от всичко живо на Земята. Но именно благодарение на тази историческа случайност днес процъфтяват познатите ни животни и човекът. При падането на астероида в океана мнозинството от динозаврите биха оцелели и човекът нямаше да стане доминиращият вид на Земята.

***

Блокиране на слънчевата светлина вследствие падане на астероид е довело до измирането на динозаврите

Лондон, 24 март 2020 г. /БТА/ Учени от университета на Кънектикът установиха, че довелият до масово изчезване на видове сблъсък на астероид със Земята преди 66 милиона години е предизвикал блокиране на слънчевата светлина, което станало причина за измирането на динозаврите, съобщи Физ.орг.

Специалистите създали модел на приноса за глобалните климатични промени от изхвърлянето на сяра, прах и сажди вследствие падането на небесното тяло. Резултатите показали, че е настъпил голям, но недостатъчен за масово измиране студ. Изхвърлянето на сажди в резултат на големи горски пожари обаче направило небето непроницаемо за слънчевите лъчи и преустановило фотосинтезата за повече от година. По този начин било сериозно засегнато храненето на растителноядните динозаври. Това оказало своето влияние върху хранителната верига.

Получените резултати допринасят да се разбере какво ще се случи в резултат на ядрена зима, предизвикана от война, при която се използва ядрено оръжие.

Падането на астероида, свързано с формирането на кратера Чиксулуб, е изхвърлило горещ облак разтопени твърди скали в горните слоеве на атмосферата. При падането си обратно на Земята тези разтопени скали са предизвикали глобални горски пожари. В резултат се е формирал прашен облак, който блокирал слънчевата светлина и понижил средната температура с 26 градуса Целзий.

***

Астероидът, унищожил динозаврите, е паднал под възможно най-смъртоносния ъгъл

Лондон, 26 май 2020 г. /БТА/ Разкопките на дъното на Мексиканския залив са помогнали на геолозите да установят, че гигантският астероид, унищожил флората и фауната през мезозойската ера, е паднал на Земята под много голям ъгъл, поради което последствията от сблъсъка са били апокалиптични, пише сп. “Нейчър къмюникейшънс”.

“Нашите разчети показаха, че астероидът се е сблъскал под много голям ъгъл, достигащ 60 градуса спрямо хоризонта. Той се е движел по посока към Земята от североизток. Това е възможно най-опасният сценарий на падане, тъй като е довел до изхвърляне в атмосферата на максимално количество прах и я е разпръснал из цялата планета. Последвала е истинска ядрена зима”, заяви Гарет Колинс, геолог от лондонския Империал колидж, провел проучването.

Преди 65,5-66 милиона години на Земята е паднал астероид с диаметър около 10-15 километра. Той оставя гигантски 300-километров кратер, наречен Чиксулуб в южната част на Мексико. Учените не се съмняват относно сблъсъка, но още спорят за точната му роля при измирането на динозаврите и на морските влечуги.

Екипът на Колинс, съвместно с колеги от САЩ и Германия, изготвил точен триизмерен модел на кратера. Учените провели компютърни симулации на сблъсък с различни астероиди под различни ъгли. Най-вероятният модел отговарял на почти вертикален сблъсък на астероида с нашата планета.

/ДС/

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 16:29 на 02.07.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация