site.btaЕвропейският център за ядрени изследвания започва научната програма на Големия адронен колайдер преди 15 години

Европейският център за ядрени изследвания започва научната програма на Големия адронен колайдер преди 15 години
Европейският център за ядрени изследвания започва научната програма на Големия адронен колайдер преди 15 години
ЦЕРН (30 март 2010) Учени от Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) реагират в контролната зала след получените резултати от експерименти в тяхната централа извън Женева (Швейцария). Големият адронен колайдер насочи два протонни лъча един към друг с три пъти по-голяма сила от всякога във вторник, като част от амбициозните опити да се разкрият подробности за Големия взрив, поставил началото на нашата Вселена. (AP Photo/Anja Niedringhaus)

Европейският център за ядрени изследвания (ЦЕРН) започва научната програма на Големия адронен колайдер преди 15 години - на 30 март 2010 г.

Центърът е създаден на базата на влязлата в сила на 29 септември 1954 г. Конвенция за създаването на Европейския център за ядрени изследвания (ЦЕРН), най-голямата лаборатория за физика на частиците в света. Конвенцията е подписана през 1953 г. от 12 европейски страни –  Белгия, Дания, Франция, Федерална република Германия, Гърция, Италия, Холандия, Норвегия, Швеция, Швейцария, Великобритания и Югославия (напуска ЦЕРН през 1961 г.), с цел организацията да координира изследванията в областта на физиката на частиците и да помогне за обединението на Европа след двете световни войни. Впоследствие към организацията се присъединяват Австрия (1959), Испания (1961-1969 и отново от 1983), Португалия (1985), Финландия (1991), Полша (1991), Чехословакия (1992), Унгария (1992), Израел (2014). Чехия и Словакия се присъединяват през 1993 г. след разделянето на Чехословакия. През 2018 г. в ЦЕРН членуват 21 държави. България е приета в организацията на 11 март 1999 г.

На 10 септември 2008 г. на границата между Франция и Швейцария в Европейския център за ядрени изследвания (ЦЕРН) за първи път е задействан Големият адронен колайдер – най-големият ускорител на частици в света. Целта на проекта е в 27-километровия Голям адронен колайдер, разположен в тунел на дълбочина 100 м, да се сблъскат протони, като от този сблъсък да се образуват елементарни частици, които да доведат до раждането на материя (невиждани до този момент елементарни частици). Строителството на Големия адронен колайдер започва през 1994 г. По проекта работят около 10 000 учени от целия свят, като 6000 от тях са от страни от Европейския съюз. Специалистите от България са 35. Проектът струва 3,76 млрд. евро.

Информация за събитието откриваме в емисията “Забава и знание” на БТА:

Големият адронен колайдер ще работи без прекъсване почти две години

Женева, 4 февруари 2010 г. /БТА/ Учените, работещи с Големия адронен колайдер на ЦЕРН, могат да разрешат загадката какво дава маса на материята в предстоящия почти двегодишен период до края на 2011 г., когато съоръжението няма да бъде спирано, съобщи Ройтерс.

Най-голямата и скъпа научна машина в света ще бъде включена отново този месец. По време на експеримента учените се надяват да регистрират и частицата Хигс бозон, която би обяснила как се е появила материята и е създала Вселената и всичко в нея.

Големият адронен колайдер ще работи 18-22 месеца. Дори и предполагаемата частица Хигс бозон да не бъде открита, това няма да означава, че тя не съществува.

Колайдерът беше включен за първи път през септември 2008 г., но трябваше да бъде спрян заради експлозия. В края на миналата година той работи два месеца, като осъществи 50 000 сблъсъка на протони на най-високото регистрирано досега енергийно ниво. Колайдерът осъществи също над един милиона по-нискоенергийни сблъсъци, за да бъде калибрирано оборудването. Той стана най-мощният ускорител на частици в света, след като снопове протони бяха ускорени до енергия от 2,36 тераелектронволта. (…)

Главната цел на Големия адронен колайдер е да бъде установено как се е формирала Вселената, когато преди 13,7 милиарда години Големият взрив е разпилял материя с огромна скорост и енергия. От тази материя са се развили слънца, звезди, планети и накрая самият живот. Когато Големият адронен колайдер заработи с пълна мощност, ще могат да се възпроизведат условията, които са съществували само една милиардна от секундата след Големия взрив.

Към края на следващата година колайдерът ще бъде затворен отново за период до 12 месеца. Така инженерите ще могат да подготвят тунела и оборудването за сблъсъци при 14 тераелектронволта за следващия работен период, който вероятно ще започне през 2013 г. 

***

Експерименти с Големия адронен колайдер целят да открият тъмна материя

Женева, 9 март 2010 г. /БТА/ Големият адронен колайдер може да генерира първия си научен пробив по-късно тази година, когато оператори се надяват да направят откритие в областта на тъмната материя, заяви директорът на ЦЕРН Ролф-Дитер Хойер, цитиран от Асошиейтед прес. Той оповести, че по-късно този месец колайдерът ще функционира с рекордна за света енергия - седем тераелектронволта. Тя ще е три пъти по-голяма в сравнение с досегашния рекорд, регистриран през декември м.г. от ЦЕРН.

Сблъсквайки високоенергийни снопове протони в 27-километровия тунел под френско-швейцарската граница, учените от ЦЕРН се надяват да имат поглед върху създаването на материята и раждането на Вселената преди милиарди години, в миговете след Големия взрив. (…)

Астрономите и физиците заявиха, че сега едва 5 на сто от Вселената са опознати, а тъмна материя и тъмна енергия съставляват съответно 25 на сто и 70 на сто от останалата част от нея.

Ако успеем да открием тъмна материя, познанията ни ще обхващат 30 на сто от Вселената, отбеляза Хойер. 

Задействането на голямата машина създава сериозни притеснения в обикновените хора, както показва и съдебно дело, водено в Германия:

Съд в Германия отхвърли жалба срещу Големия адронен колайдер

Берлин, 9 март 2010 г. /БТА/ Опитът на жена от Германия да принуди правителството на страната си да спре експериментите в Големия адронен колайдер, опасявайки си че те ще причинят унищожението на Земята, завърши с неуспех, предаде Асошиейтед прес.

От Федералния конституционен съд са отхвърлили жалбата на жената, чието име не се разкрива, тъй като тя не е успяла да докаже по никакъв начин връзката между експериментите на Европейския център за ядрени изследвания (ЦЕРН) и апокалипсиса.

Тъжителката е искала като член на ЦЕРН Германия да бъде задължена да се намесва в опитите и да гарантира, че количеството енергия, използвано в тях, ще бъде ограничено до "безвредно количество". 

***

Грешки в конструкцията на Големия адронен колайдер забавят работата му

Женева, 10 март 2010 г. /БТА/ Грешки в конструкцията на Големия адронен колайдер ще забавят с две години достигането на пълната мощност на съоръжението. Това заяви пред Би Би Си в Женева д-р Стив Майърс, директор в ЦЕРН, отговарящ за Големия адронен колайдер.

По-късно този месец ускорителят на насрещни снопове ще бъде натоварен до рекордната мощност от седем тераелектронволта. Но в края на 2011 г., той отново ще бъде изключен за близо година, за да бъде обезопасен тунелът за сблъсък на протони с мощност два пъти по-голяма от сегашната. (…)

Във втората половина на март се решава, че на 30 март ще е началото на научната програма на най-голямата научна структура:

Определиха датата за начало на научната програма на Големия адронен колайдер

Женева, 23 март 2010 г. /БТА/ Европейският център за ядрени изследвания ЦЕРН насрочи датата за началото на научната програма на Големия адронен колайдер - 30 март, съобщиха Би Би Си и Франс прес.

На 30 март инженерите ще направят първия опит за сблъсък на два снопа протони, всеки с енергия от 3,5 тераелектронволта. Така те ще възпроизведат Големия взрив, с който е възникнала Вселената.

Големият адронен колайдер край Женева достигна тази енергия в края на миналата седмица, като подобри собствения си рекорд. До 30 март инженерите ще трябва да постигнат стабилност на сноповете при 3,5 тераелектронволта, или общо седем тераелектронволта. Самото насочване на сноповете също е трудно.

"То е като да изстрелваш игли през Атлантическия океан и да искаш те да се сблъскат по средата на пътя" - каза Стив Майърс, директор за ускорителите и технологията в ЦЕРН.

"Научната програма в Големия адронен колайдер символично ще започне със систематичното сблъскване на снопове с енергията, която сме избрали за тази година" - каза Джеймс Гилис, директор за комуникациите в ЦЕРН. (…)

***

Започва изпълнението на научната програма на Големия адронен колайдер

Женева, 29 март 2010 г. /БТА/ Стартът на научната програма на Големия адронен колайдер ще бъде даден утре, съобщиха от Европейският център за ядрени изследвания ЦЕРН, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс.

“Ние отваряме вратата към нова физика, към нов период на открития в историята на човечеството” - заяви  генералният директор на ЦЕРН Ролф-Дитер Хойер.

На 30 март инженерите ще направят първия опит за сблъсък на два снопа протони, всеки с енергия от 3,5 тераелектронволта, в 27-километровия тунел под френско-швейцарската граница. Така те ще възпроизведат Големия взрив, с който е възникнала Вселената.

Големият адронен колайдер край Женева достигна тази енергия на 19 март в 5 ч. и 20 мин. централноевропейско време, като подобри собствения си рекорд. До утре инженерите ще трябва да постигнат стабилност на сноповете при 3,5 тераелектронволта, или общо седем тераелектронволта. (…)

"Научната програма в Големия адронен колайдер символично ще започне със систематичното сблъскване на снопове с енергията, която сме избрали за тази година" - каза Джеймс Гилис, директор за комуникациите в ЦЕРН. (…) 

В деня на началото на научната програма на колайдера първите два опита са неуспешни, но след това машината се справя със задачата:

Неуспешно завършиха двата опита на учени от ЦЕРН да започнат програмата за  физически изследвания с Големия адронен колайдер

Женева, 30 март 2010 г. /БТА/ С неуспех завършиха днес двата опита на учени от Европейския център за ядрени изследвания ЦЕРН да стартират програмата за физически изследвания с Големия адронен колайдер - най-големия ускорител на заредени частици в света, действащ недалеч от Женева, съобщи ИТАР-ТАСС.

В 04:00 и 08:00 местно време /05:00 и 09:00 българско време - бел.ред/ учените са пуснали в двете посоки на 27-километровия тунел на колайдера под френско-швейцарската граница два снопа протони. И двата пъти обаче те са били “загубени”, при това във втория случай енергията на заредените частици е достигнала 1,3 тераелектронволта. С опитите трябваше да бъде възпроизведен Големия взрив, с който е възникнала Вселената.

Според руския учен Андрей Голутвин, цитиран от ИТАР-ТАСС, не се е случило нищо извънредно. Става дума само за работен момент. Той е пояснил, че след аварията през 2008 г. системата за защита вече е 300 пъти по-чувствителна и тя реагира и на най-малките отклонения, които преди просто са можели да остават незабелязани.  

Опитите днес ще продължат, твърди ИТАР-ТАСС. Планираният сблъсък на елементарни частици ще позволи на учените да започнат изследвания, за които са били отпуснати 10 милиарда швейцарски франка или 9 млрд. долара.

“Ние отваряме вратата към нова физика, към нов период на открития в историята на човечеството” - заяви преди началото на опитите генералният директор на ЦЕРН Ролф-Дитер Хойер.  (…)

***

Големият адронен колайдер подобри рекорда за сблъсък на протони

Женева, 30 март 2010 г. /БТА/ Големият адронен колайдер - най-големият ускорител на заредени частици в света - постави рекорд, като сблъска два снопа протони с три пъти по-голяма енергия от постиганата досега, съобщи Асошиейтед прес.

Заредените частици, движещи се по двете направления на 27-километровия тунел на колайдера, действащ недалеч от Женева, се сблъскаха с енергия от седем тераелектронволта. С опита на практика бе поставено началото на програмата за физически изследвания на най-големия ускорител на заредени частици на стойност 10 милиарда швейцарски франка или 9 милиарда долара, съобщи ИТАР-ТАСС. (…) 

***

За една седмица в Големия адронен колайдер са пресъздадени 10 милиона миниатюрни “копия” на Големия взрив

Женева, 8 април  2010 г. /БТА/ Повече от 10 милиона сблъсъка на частици са регистрирани в Големия адронен колайдер на Европейският център за ядрени изследвания /ЦЕРН/ от началото на физическите  изследвания, започнали на 30 март, досега, съобщиха световните информационни агенции.

Според официални представител на ЦЕРН Джеймс Гилес от минали вторник нещата се развиват много добре. “Детекторът “Атлас”, един от четирите големи експеримента на ускорителя, е регистрирал повече от 10 милиона сблъсъка, подобни резултати показват и другите детектори” -  казва Гилес и добавя, че Големият адронен колайдер работи  в непрекъснат режим.

Детекторите, за които говори Гилес, представляват изключително сложни устройства, пълни със стотици тонове електроника. Целта им е да регистрират сблъсъка на частици, предоставяйки за изучаване траекторията на движение на частиците след сблъсъка.

Сега по 27-километровия тунел на Големия адронен колайдер, разположен на около 100-метрова дълбочина, на практика със скоростта на светлината летят снопове протони. Всеки от тях съдържа 10-20 милиарда частици. Те се ускоряват и се задържат в пространството благодарение на хиляди свръхпроводящи магнити, охладени до температура минус 271  градуса. 

***

Физици наблюдаваха неизвестни досега връзки между частици 

Женева, 22 септември 2010 г. /БТА/ Физици от Европейския център за ядрени изследвания /ЦЕРН/, които работят с Големия адронен колайдер на френско-швейцарската граница, оповестиха, че са открили явление, което не е познато и описано досега от науката, по време на изследванията си, свързани с образуването на Вселената, предаде Франс прес. Сред стотиците частици, раждащи се при сблъсък на протони, саб или открити двойки, чието движение по неизвестни причини е свързано.

След близо 6-месечна експлоатация на Големия адронен колайдер експериментите започват да разкриват признаци на потенциално нови и интересни феномени, заявява на своя уебсайт ЦЕРН. Някои частици са свързани по начин, който досега не е бил наблюдаван при сблъсъци на протони, се допълва в информацията.  

Новият феномен се появи в анализите ни в средата на юли, уточни физикът Гуидо Тонели при представянето на първите резултати от сблъсъците на протони с енергия седем тераелектронволта.

Тонели предупреди, че резултатите трябва да бъдат потвърдени. Той обаче увери, че учените не са успели да докажат, че новооткритата връзка не съществува.

Нужни са повече данни, за да анализираме какво се случва и да направим първите стъпки в новата физика, т.е. в един нов свят, който се надяваме да открием с помощта на Големия адронен колайдер, поясни ученият.

Ще трябва да мине време, преди да можем да тълкуваме тези наблюдения, отбелязаха от ЦЕРН. Все пак са забелязани сходства с феномени, наблюдавани при сблъсъците на златни частици в колайдера на националната лаборатория “Брукхейвън” в САЩ. За тези феномени бе предположено, че се дължат на образуването на плътна и гореща материя при сблъсъците. 

 ***

В Големия адронен колайдер поставиха рекорд по светимост

Москва, 15 октомври 2010 г. /БТА/ Физици от Европейския център за ядрени изследвания /ЦЕРН/, които работят с Големия адронен колайдер на френско-швейцарската граница, са успели с половин месец по-рано да постигнат поставената при пускането на ускорителя цел - да увеличат до края на 2010 година светимостта до 10 на 32-ра степен частици в секунда на квадратен сантиметър, съобщи директорът на ЦЕРН  Ролф Хойер.

Светимостта е една от основните характеристики, от които зависи честотата на сблъсъка на протони на срещащите се лъчи. Колкото по-висока е светимостта, толкова по-често се сблъскват елементарните частици в сноповете. (…)

***

Започнаха последните експерименти за 2010 година в Големия адронен колайдер

Москва, 26 октомври 2010 г. /БТА/ В Големия адронен колайдер започнаха последните експерименти за 2010 година, съобщи РИА “Новости”. Сега се извършва сблъсък на протони. Според ръководителя на експеримента Андрей Голутвин той ще завърши след седмица. (…)

След като завърши сеансът със сблъсъка на протони, ще започнат експерименти с йони на оловото, а след това Големият адронен колайдер ще бъде спрян за новогодишна ваканция. (…)

***

Учени от ЦЕРН пресъздадоха умален вариант на Големия взрив в Големия адронен колайдер

Лондон, 8 ноември /БТА/ Учени от ЦЕРН успяха да пресъздадат в Големия адронен колайдер миниатюрни версии на Големия взрив, след който се смята, че преди близо 14 милиарда години се е зародила Вселената, пише в. “Дейли телеграф”.

Постижението открива нова ера в изследванията в областта на физиката на елементарните частици.

Мини Големите взривове са постигнати чрез сблъсъка на оловни йони - атоми, от които са отстранени електроните. При сблъсъка са произведени температури милиони пъти по-високи от тези на ядрото на Слънцето и са пресъздадени условия, каквито не са съществували освен непосредствено след Големия взрив.

“Много сме развълнувани от постижението. При сблъсъка бяха възпроизведени умалени версии на Големия взрив и най-високите температури и плътности, постигани някога в експеримент”, казва д-р Дейвид Еванс, член на британския екип от университета на Бирмингам.

Процесът е бил възпроизведен в безопасна и контролирана среда, генерирайки невероятно горещи и плътни субатомни огнени топки с температури над 10 трилиона градуса - милиони пъти по-високи от тези на слънчевото ядро.

При подобни температури дори протоните и неутроните, съставляващи ядрата на атомите, се топят и образуват “супа” от кварки и глуони, известна като кварк-глуонна плазма.

Специалистите се надяват, че изследвайки кварк-глуонната плазма, ще научат повече за Силното ядрено взаимодействие - една от четирите фундаментални сили в природата.

“Силното ядрено взаимодействие не само задържа атомите заедно, но е отговорно и за 98 процента от тяхната маса”, обяснява д-р Еванс.

Последният експеримент на ЦЕРН е извършен въпреки предупрежденията на група, известна като Heavy Ion Alert, според която той може да предизвика катастрофална верижна реакция с унищожителни последствия за Земята. Учените от ЦЕРН опровергаха тези твърдения. 

***

Големият адронен колайдер излиза в зимна ваканция

Москва, 6 декември 2010 г. /БТА/ Големият адронен колайдер, който започна работа през февруари след няколкомесечни настройки и след отстраняването на някои дребни дефекти, днес завършва първата си “работна година” и излиза в зимна ваканция, съобщи РИА "Новости".

Работата на най-големия и мощен ускорител на частици ще бъде подновена в средата на февруари 2011 г.

В извършените досега експерименти бяха получени важни нови данни за произхода на Вселената. Поради тази причина началната фаза на проекта “Голям взрив” може да бъде удължена до 2012 г. Решението за това ще бъде взето в края на януари. (…)

/ДС/

news.modal.header

news.modal.text

Към 10:25 на 01.04.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация