Пред съда са изправени 474 обвиняеми

site.btaВ Палермо започва най-големият в историята на Италия съдебен процес срещу мафията

В Палермо започва най-големият в историята на Италия съдебен процес срещу мафията
В Палермо започва най-големият в историята на Италия съдебен процес срещу мафията
Палмеро, Италия (10 февруари 1986) Лучано Лиджио, известен лидер на мафията, зад решетките в съдебната зала в началото на съдебния процес срещу 474 заподозрени в най-голямото дело срещу мафията в Италия. Снимка: АП

На 10 февруари 1986 г., в аулата-бункер на затвора „Учардоне“ в Палермо, започва най-големият процес срещу мафията в историята на Италия. Подсъдими са общо 474 мафиоти от сицилианската организация наречена „Коза Ностра“. През декември 1987 г., след 35 съдебни заседания, процесът завършва като 360 члена от тях са осъдени на общо 2665 г. затвор. Освен това съдът под председателството на Алфонсо Джордано постановява доживотни присъди на 18 шефове и наемни убийци. Сред тях е Микеле Греко, смятан за „бос на босовете“, както и Герландо Алберти и Салваторе „Тото“ Риина.

Отзвукът от процеса в цяла Италия е голям, тъй като той представлява важен етап от борбата с организираната престъпност в страната. За пръв пътнсе прави опит да бъде обхваната цялата престъпна организация, механизмите на нейната дейност, връзките ѝ с финансовия и политическия свят.

БТА проследява развитието на съдебния процес в бюлетин "Международна информация":  

Мафията на подсъдимата скамейка

Рим, 10 февруари 1986 г. /БТА/ При извънредно строги мерки за сигурност в Палермо, административен център на остров Сицилия, днес започна най-големият в историята на Италия процес срещу мафията. Пред съда са изправени повече от 350 престъпници, между които главатарят на сицилианската мафия Лучано Леджо и Пипо Кало, нейният „финансов директор“. Други 120, срещу които са предявени обвинения продължават да се укриват от правосъдието. Очаква се процесът да продължи поне година.

Списъкът на обвиненията включва убийства, грабежи, въоръжени нападения, контрабанда на наркотици, изнудвания, данъчни злоупотреби и строителни спекулации. Сред 90-те убийства, за които ще трябва да отговарят подсъдимите, са убийството на бившия префект на Палермо генерал Дала Киеза и съпругата му през септември 1982 г., на депутата-комунист Пиo Ла Тope, секретар на областната федерация на италианската компартия, на журналисти, служители на следствените органи и на силите за сигурност.

Документите и свидетелските показания, събрани през трите години на следствието надхвърлят 8600 страници. Особено място в тях заемат показанията на бившия мафиотски бос Томазо Бушета, който се съгласи да сътрудничи на съдебните органи.

Заседанията на съда ще се водят в специално построена бетонна зала-бункер в стария затвор на Палермо „Учардоне“.

По подземни тунели подсъдимите ще бъдат докарвани от затвора направо в своите клетки в съда. За главните свидетели и обвиняеми са построени клетки от бронирано стъкло. Ръката на мафията е дълга и престъпилите закона на мълчанието са изложени на смъртна опасност. Залата се охранява от две хиляди въоръжени до зъби полицаи. Монтирана са и електронни система за наблюдение.

Отзвукът от процеса в цяла Италия е огромен, тъй като той представлява важен етап от борбата с организираната престъпност в страната. За пръв път се прави опит да бъде обхваната цялата престъпна организация, механизмите на нейната дейност, връзките й с финансовия и политическия свят. За процеса са пристигнали делегации на много италиански градове, на профсъюзни и младежки организации, политически дейци. В Палермо и в други градове бяха организирани многохилядни демонстрации, чиито участници почетоха с едноминутно мълчание паметта на хората, отдали живота си, борейки се островът да бъде избавен от властта на мафията. Един час от днешните програми на всички училища в Сицилия ще бъде посветен на пагубното влияние на престъпността за развитието на острова.

Всички италиански вестници отделят днес централно място на процеса. В статиите се изброяват кървавите „рекорди“ на престъпния синдикат. Подчертава се, че макар на съда да предстои извънредно трудна и изпълнена с опасности работа, демократичната общественост в Италия иска да даде решителен отпор на произвола на мафията в южна Италия.

***

Сеячи на смърт и терор

Суперпроцес срещу мафията в Палермо

Рим, 10 февруари 1986 г. /спец. кор. на БТА Ненчо Хранов и кор. на БТА Хриcтo Петров/ Безпрецедентен по своите размери и характер процес срещу сицилианската мафия започна днес преди обяд в Палермо. Съставът на наказателния съд под председателството на Алфонсо Джордано предяви на 474 обвиняеми 480 обвинения, между които за престъпен сговор, трафик на наркотици, 90 убийства и още серия от престъпления като грабежи, изнудвания, отвличания с цел откупи, банкови операции за прикриване на незаконно придобити капитали и прочие. От обвиняемите само 210 се намират в затвора. 110 се укриват, 119 са пуснати на свобода под гаранция и 35 са под домашен арест. Около 2000 полицаи и карабинери са ангажирани с охраната на специално построената за целта блиндирана зала в прочутия затвор „Учардоне“, която струва на италианските данъкоплатци 30 милиарда лири (около 19 милиона долара).

Как се стигна до този супер-процес? На 14 юли 1982 година офицери от съдебната полиция предадоха на прокурора Винченцо Пайно досие от стотина страници за престъпления на мафиозите. Това бе пръв резултат от дейността им под ръководството на новоназначения префект на Палермо генерал Карло Алберто Дала Киеза. И още на трети септември същата година генералът беше убит заедно със съпругата си от наемни убийци на мафията. Под натиска на демократичната общественост парламентът гласува нов закон за борба срещу организираната престъпност. Един от неговите вносители беше Пио Ла Тoрe - секретар на областния комитет на комунистическата партия в Сицилия - който загина също от ръката на мафията.

На 14 юли 1984 година бе екстрадиран от Бразилия босът Томазо Бушета. Той се беше „разкаял“ и въз основа на неговите показания италианските съдии издадоха 366 заповеди за арестуване. След него проговори още един мафиоз - Салваторе (Тотучо) Конторно и броят на заповедите за арестуване се увеличи с още 127. Общо под ударите на това следствие попаднаха 707 души, а когато то завърши на съда беше предадена документация от 400 хиляди страници.

Наложи се инсталирането на специален компютър за нейната обработка. „Това е процес срещу мафиотската организация наречена „Коза Ностра“, една изключително опасна престъпна асоциация, която с насилие и шантаж сееше и продължава да сее смърт и терор“ е записано на страница 713 в обвинителното заключение, чийто обем възлиза на 8467 страници.

Тези думи не са обикновена констатация, а съдържат сериозна тревога и предупреждение. Достатъчно е да се припомни, че пред съда са изправени „босът на босовете“ Лучано Лиджо и други „исторически“ фигури на „Коза Ностра“ като Герландо Алберти, Антонио Джерачи, Микеле Греко, Салваторе Риина и Пило Кало. Не всички се явиха на първото заседание. Но се яви Пило Кало, сочен като касиер на мафията, който само преди два дни получи по друго дело в Рим изненадващо малка присъда от 6 години затвор и 15 милиона лири глоба. На същия този процес бе оправдан Славио Карбони, съдружник на небезизвестния Франческо Пациенца.

Очаква се процесът в Палермо да продължи повече от година с риска значителна част от обвиняемите да бъдат пуснати на свобода поради изтичането на сроковете на предварителния арест. Но главният въпрос е ще бъде ли нанесен с това дело сериозен удар върху мафията, която е пуснала дълбоки корени в италианската действителност.

След общо 35 проведени заседания, съдът излиза с присъди. БТА съобщава:

В Палермо завърши най-големият в историята на Италия съдебен процес

Рим, 17 декември 1987 г. /БТА/ В Палермо завърши най-големият в историята на Италия съдебен процес, подсъдими по който бяха 456 членове на мафията. След 35-дневни заседания бяха произнесени присъдите на 338 души. На доживотен затвор бяха осъдени деветнадесет ръководители на престъпните синдикати между които Микеле Греко, смятан за „бос на босовете“. Този процес се състоя благодарение на настойчивите призиви на италианската общественост да бъдат предприети енергични мерки срещу организираната престъпност, както и на съгласието на арестуваните мафиози да сътрудничат с правосъдието. Без съмнение произнесени вчера присъди имат огромно политическо и морално значение, но доказват също, че съдебните и полицейските мерки не са единствената предпоставка за окончателното ликвидиране на синдикатите.

***

Край на процеса, но не на мафията

Рим, 17 декември 1987 г. /кор. на БТА Румен Михайлов/ „Старият октопод“ е тежко ранен - снощи в аулата-бункер до затвора „Учардоне“ в Палермо бе прочетена суровата присъда по най-големия процес срещу сицилианската мафия. След тридесет и пет дни заседания съдът под председателството на Алфонсо Джордано постанови 18 шефове и наемни убийци на престъпната организация да прекарат остатъка от живота си зад решетките, а на други близо 350 обвиняеми бяха разпределени 2665 години затвор. Осъдените ще трябва да заплатят също глоби в размер на 11 милиарда и 500 милиона лири.

В коментарите на днешните вестници се подчертава, че с решението на наказателния съд, което не се различава много от поисканите от обвинението присъди, се нанася доста силен удар по мафията. В същото време се приветства обстоятелството, че магистратите са повярвали на разкаялите се мафиози Томазо Бушета, Салваторе Конторно и Винченцо Синагра, чиито показания се оказаха решаващи за процеса. Защитниците на подсъдимите наистина не можаха да намерят доказателства, за да бъдат оборени многобройните им обвинения за десетки убийства, изнудвания и контрабанда на наркотици.

Все пак макар и тежко ранен, „октоподът“ е жив и е сигурно скоро няма да бъде умъртвен. Едва вдигнал наздравица с приятели за освобождаването му поради недостиг на доказателства, до дома си снощи загина 35-годишният Антонио Чула. Властите в Палермо отново са в тревога - започва „вендетата“.

Съдебният процес от 1986-1987 г. остава в историята като най-големия процес, който някога е засягал Коза Ностра и е известен още като процесът Maxi.

Делото е най-важното и ефективното, водено някога срещу сицилианската мафия. В него за първи път е съдебно потвърдено съществуването на Коза Ностра, като общо 474 мафиоти са обвинени в широк спектър от престъпления, а 360 от тях са осъдени.

Известният прокурор Джовани Фалконе ръководи обвинението по процеса, който започва на 10 февруари 1986 г. и завършва на 16 декември 1987 г. Освен обвинението срещу толкова голям брой членове на Коза Ностра, Фалконе привлича като информатор Томазо Бушета - бос на мафията, укриващ се в Бразилия.

Присъдите по делото Maxi са потвърдени от Върховния съд през януари 1992 г.

Заради успешната си дейност по това дело, на 23 май 1992 г., е извършен атентат срещу Джовани Фалконе на магистралата от Международното летище на Палермо към града, по протежение на маршрута, по който прокурорът се прибира по време на седмичните си посещения в Сицилия. Загиват Фалконе, съпругата му и трима членове на охраната.

/ДС/

news.modal.header

news.modal.text

Към 20:35 на 10.02.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация