site.btaНа 6 януари 1999 г. е проведено първото Общо събрание на представителите на Националната здравноосигурителна каса

На 6 януари 1999 г. е проведено първото Общо събрание на представителите на Националната здравноосигурителна каса
На 6 януари 1999 г. е проведено първото Общо събрание на представителите на Националната здравноосигурителна каса
София (28 октомври 1999) НЗОК показва модел на здравна книжка и талон за избор на личен лекар, които влизат в сила през 2000 година. Снимка: БТА, Мартин Георгиев/Архив

На 6 януари 1999 е проведено първото Общо събрание на представителите на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). След смяната на режима през 1989 г., в цялата страна започват процеси на преустройство в различните държавни и обществени институции. Здравеопазването в България също преминава през редица промени, но за официално начало на здравната реформа се счита 4 юни 1998 г., когато 38-ото Народно събрание (1997-2001) приема Закон за здравното осигуряване. С него в страната се въвежда здравноосигурителна система с  равнопоставен достъп на населението до основен пакет от медицински и стоматологични услуги, която се осъществява от, създадената за това, НЗОК и от нейните териториални поделения – районни здравноосигурителни каси. НЗОК започва да функционира от 15 март 1999 г. За първи председател на Управителния съвет е избран Стефан Софиянски, който подава оставка на 22 април 2002г., по данни на отдел „Справочна“.

За събитията и изграждането на Националната здравноосигурителна каса четем в емисията на БТА „Вътрешна информация“:

Парламентът прие Закон за здравното осигуряване

София, 4 юни 1998 г. /БТА/ Причинилите умишлено увреждане на собственото си или на други лица здраве, установено по съдебен ред, както за увреждане на здравето при употреба на алкохол възстановяват средствата на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), решиха днес депутатите с приетия Закон за здравното осигуряване.

Според министъра на здравеопазването Петър Бояджиев тук не са включени самоубийствата.  Законът променя системата на финансиране на здравеопазването, която чакаше тази промяна седем години, посочи министър Бояджиев.

Законът предвижда глоба от 500 хиляди лева до 1 милиона лева за длъжностни лица, които не предоставят или дават невярна информация за осигурителните си отношения с НЗОК.  При повторно нарушение глобата е 2 милиона лева.

Ако осигуреното лице е извършило нарушението, глобата е от 30 000 лева до 50 000 лева, а при повторно – 150 хиляди лева.

Работодател, който не плаща здравноосигурителните вноски, се наказва с 50 хиляди лева до 100 хиляди лева за всяка невнесена вноска. При повторно нарушение глобата е 200 хиляди лева на месец за всеки неосигурен.

Граждани, които не са осигурили себе си и членовете на семейството си и не са платили повече три дължими вноски, плащат оказаната медицинска помощ по установени цени. Когато осигуреното лице плати всички дължими вноски, осигурителните му права се възстановяват. За неявяване на профилактични прегледи гражданите губят осигурителни права за 6 месеца.

***

Първото Общо събрание на представителите на Националната здравноосигурителна каса избра Управителен съвет на касата

София, 6 януари 1999 г. /БТА/ Управителен съвет на Националната здравноосигурителна каса избра първото Общо събрание на касата, състоялото се днес в столицата. Деветимата членове на съвета са: Стефан Софиянски, Илко Семерджиев, Елиана Мацева, Димитър Радев, Александър Караминков, Мариела Ненова, Петър Тенчев, Кирил Ананиел и Татяна Василева.

По закона за здравното осигуряване в Общото събрание на НЗОК участват представители на държавата, на работодателите и на осигурените, определени на квотен принцип – по 18 души. Квотата на осигурените включва 12 души, представящи области и 6 души от синдикатите.

На събранието днес присъстваха 50 представители. От държавната квота те бяха 17, а от работодателите и от осигурените – по 12 души.

Представителността на синдикатите бе обявена за нелегитимна, защото дойдоха 11 души, които по-късно напуснаха събранието.  КНСБ и КТ „Подкрепа“ се бяха споразумели и бяха запълнили бройката с по трима свои представители. Постъпи обаче протокол и на други пет синдиката – „Единство“, НПС, „Промяна“, ОСОБ и АДС.

Всички синдикални организации да изберат помежду шест свои представители в общото събрание на касата, е изискването на закона.

Работодателите поискаха членовете на УС също да се избират по квотния принцип на общото събрание. Предложението бе отхвърлено с мотива, че по закон такъв принцип не е предвиден. Участниците в събранието избират членовете на УС чрез тайно гласуване.

В резултат и работодателите напуснаха събранието, но тъй като имаше кворум, то продължи с избора на УС и на Контролен съвет. На следващото общо събрание предстои да бъдат избрани двама членове на Контролния съвет, тъй като днес бяха одобрени само трима.

Според лидера на КНСБ д-р Желязко Христов синдикатите са били лишени от възможността да участват в работата на събранието, тъй като правителството е забавило решението си във връзка със синдикалното преброяване.

Направен беше недвусмислен опит представителите на централната и местната държавна администрация да доминират в състава на органите за управление на касата, се заявява в изпратен по-късно до БТА факс от пресцентъра на КНСБ. С избора в управителните органи само на представители на държавната администрация се запазва досегашната система на държавно управление на здравеопазването, са опасенията на синдиката.

***

Следващата седмица Софиянски ще се среща с работодатели и синдикати от НЗОК

София, 10 януари 1999 г. /БТА/ За обединяване около общата цел и преодоляване на проблемите призова по „Неделя 150“ председателят на Управителния съвет на Националната здравноосигурителната Стефан Софиянски, чийто избор на този пост бе коментиран като изненадващ.

Поради несъгласие „с опита на централната и местната държавна администрация да доминират изцяло в състава на органите за управление на касата“, работодатели и синдикати напуснаха първото общо събрание на представителите на Здравноосигурителната каса на 6 януари.

Правителството разговаря с мен още през септември, уточни столичният кмет. Той добави, че е говорил с представители на всички напуснали събранието и следващата седмица ще има срещи, на които „ще изчистим проблемите“.

В средата на март ще се състои поредното общо събрание на НОСК, на което ще се уточнят правилата за работата. Тогава бихме могли да коригираме нещата, за да постигнем по-добър баланс, посочи Софиянски.

Най-важното е, че със въвеждането на здравноосигурителната система осигуреният ще получава по-голяма сигурност и прозрачност при управлението на средствата, които той отделя. От друга страна, лекарят ще има по-голяма гаранция за заплащане на услугата, която той прави. Първата и сериозната стъпка е, че всичко това ще става без тези средства да минават през държавния бюджет, подчерта председателят на УС на НЗОК.

***

Готов е минималният пакет от медицински услуги, които ще извършват общопрактикуващите лекари, съобщи здравният министър

София, 19 февруари 1999 г. /БТА/ Министерството на здравеопазването е подготвило проект за минималния пакет от медицински услуги, които ще извършват общопрактикуващите лекари в доболничната помощ след старта на здравното осигуряване през 2000 година, каза пред журналисти днес министър Петър Бояджиев. Проектът ще бъде предоставен на лекарите за обсъждане и чак след направените предложения и допълнения ще се приеме окончателно от здравното ведомство, но не по-късно от месец октомври 1999 година.

Общопрактикуващият лекар няма да има ограничения в работата си. Освен обичайната си дейност в определена тясна медицинска сфера, той ще разшири ангажираността си в областта на профилактиката. С въвеждането на здравноосигурителната система ще се създадат условия за прилагането на национални профилактични програми, както и възможности за стимулиране квалификацията на лекарите, отбеляза министър Бояджиев.

Той информира, че в процес на подготовка са националната и регионалните здравни карти. В момента в районните центрове по здравеопазване се работи върху конкретното разпределение и отчитане на нуждите от лекари за всяко населено място или група населени места. По предварителни изчисления за страната ще са необходими около 5 500 общопрактикуващи лекари. Близо 2000 вече са преминали изискващото се предварително обучение в центровете към медицинските университети в страната.

Тарифата за заплащане работата на общопрактикуващите лекари се подготвя в момента, като е решено да се плаща за брой пациенти, а не за извършени услуги.

***

Започва изграждането на Националната здравноосигурителна каса

София, 1 април 1999 г. /БТА/ Създаването на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е регламентирано в приетия през 1998 г. Закон за здравното осигуряване. На 15 март, 1999 г. започна изграждането на структурите на НЗОК, съобщи д-р Илко Семерджиев, директор на НЗОК.

Националната здравноосигурителна каса обединява дейността на 28 регионални здравноосигурителни каси, разположени в областните градове.  В момента НЗОК прави селекции за персонал и в нейната администрация работят 30 души, но до края на годината се предвижда броят им да стане 1000.

Четири са основните направления в организационната структура на новата институция – финанси, медицински и информационни дейности, обучение и човешки ресурси, връзки с обществеността и международно сътрудничество. Информационната система на НЗОК ще се гради най-малко 10 години напред, обясни г-н Семерджиев.

Основна задача на касата и нейните регионални структури е осигуряването на качествена медицинска помощ за всички български граждани, равнопоставеност при нейното ползване, справедливо и адекватно заплащане на медицинския труд. Регионалните здравноосигурителни каси ще работят с местните здравни заведения, с които лекарите от извънболничната помощ ще сключват индивидуалните си договори от 1 януари 2000г.

От 1 юли 1999г.  започват да се събират и здравноосигурителните вноски. Събраните средства ще са за издръжка на администрацията и за изграждането на инфраструктурата на касата.

***

Подготвят се кадри за нуждите на здравноосигурителната система

София, 12 май 1999 г. /БТА/ От предвидените 28 регионални здравноосигурителни каси само хасковската е все още без директор. В централното управление на Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ вече са назначени 70 души. Още не е избраната сградата, в която ще се помещава националната каса, съобщи на пресконференция днес директорът на НЗОК д-р Илко Семерджиев.

Учебният център на НЗОК работи по три международни проекта за обучение на кадри за нуждите здравноосигурителната система. Започна подготовката на управленски и административен персонал за здравноосигурителните институции, която се осъществява с финансовата помощ на Европейския съюз. По програма ФАР-Консенсус България ще получи 165 хиляди евро.

Тази проект ще се допълни с още една програма – „Трансформ“. За нея средствата са осигурени по линия на българо-германското икономическо сътрудничество. 600 хиляди марки са предвидени за разработване на критерии и подбор на кадрите от системата на здравното осигуряване.

Японското правителство финансира 475 хиляди щатски долара за проект за въвеждане на национално здравно осигуряване в България.

От следващата година здравноосигурителните каси ще плащат за медицинските услуги от задължителния пакет само на онези общопрактикуващи лекари и здравни заведения, които са сключили договори с касата, поясни д-р Семерджиев. Обслужването на населението в болниците ще продължи по действащата сега система.

От НЗОК съобщиха, че са предали на здравното министерство проекта за пакета медицински услуги, които ще се извършват от специализираната доболнична помощ. Крайният срок за одобрението му е края на тази година.

Ако лекар предпише на пациента си препарат от списъка на медикаментите, приложен към националния рамков договор, лекарството ще се изплати от касата.

Засега пациентите ще имат не здравноосигурителна или здравна карта, а личен амбулаторен картон с най-важните медицински данни. Кръвна група, резус фактор, евентуална алергичност, стари заболявания, с какви медикаменти е проведено лечение и т.н. Тези данни ще бъдат въведени и в информационната система на НЗОК.

Ще използваме най-новите и модерни системи за опазване на лекарската тайна, на няколко нива ще бъде разрешеният достъп до медицинската информация, увери д-р Семерджиев. Според него и действащите в момента закони предвиждат наказания и то не малки, за служител, който предостави данни за здравословното състояние на даден пациент.

***

Готов е проект на личната здравноосигурителна книжка

София, 26 май 1999 г. /БТА/ Здравноосигурителната книжка няма да е финансов документ и няма да съдържа медицинска информация, съобщиха днес на брифинг представители на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).

Представен беше проект на касата за лична здравноосигурителна книжка.

Здравноосигурителната книжка се издава от НЗОК на основание член 50 от Закона за здравното осигуряване, заявиха от ръководството на касата. Тя дава възможност всеки осигурен български гражданин да бъде равнопоставен участник в процеса на здравното осигуряване.

С издаването на здравносигурителната книжка НЗОК решава въпросите по създаването на регистър на здравноосигурените лица, регистър на семейните (общопрактикуващи) лекари и стоматолози, както и да удостовери свободния избор на семеен лекар и стоматолог.

Книжката съдържа паспортни данни и данни за семейното положение на осигуреното лице, данни за осигурителя, ако притежателят на книжката се осигурява от друго лице, категория за осигуряване в зависимост от това дали осигуреното лице е пенсионер, работещ на трудов договор, социално слаб или упражняващ свободна професия, както и данни за семейния лекар и за стоматолог с регистрационната форма на техния избор.

Здравноосигурителната книжка ще се издава от районните здравноосигурителни каси (РЗОК). Тя ще даде възможност да се удостовери изборът на семеен лекар и на стоматолог пред районната каса, която ще плаща медицинските услуги на медиците, сключили договори с нея.

Разпространението на здравноосигурителните книжки ще започне след плащането на първата здравноосигурителна вноска. Вноските ще се събират от Националния осигурителен институт /НОИ/ от 1 юли 1999 г.

***

Съобщение на здравноосигурителната каса

София, 9 юли 1999 г. /БТА/ На събранието на представителите на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) днес, 9 юли 1999 г., бяха приети правилниците за устройството и дейността на НЗОК, на Районните здравноосигурителни каси, както и правилниците за работа на Управителния и на Контролния съвет на здравната сака.

До края на годината ще бъдат изработени правилата за реда за извършван на експертизи, свързани с изпращането за лечение в чужбина на български граждани. Лечението в чужбина ще се предприема в случаите, когато в страната няма достатъчно ефикасни средства, апаратура, методи за лечение и специалисти.

Според Закона за здравното осигуряване НЗОК може да извършва експертизи при необходимост от медицинска помощ, ако стойността ѝ надхвърля 200 минимални работни заплати за страната при използването на скъпи лекарства и при необходимост от лечение в чужбина.

След като бъдат изработени правилата, в НЗОК ще работи специална комисия, която ще решава случаите, свързани с лечение в чужбина. В своята дейност тя ще привлича и външни експерти.

/ДС/

news.modal.header

news.modal.text

Към 19:16 на 07.01.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация