site.btaНова година от архивите на БТА - традиции, обичаи и празненства
Новата година на Земята започва на така наречената линия на смяна на датите, която се намира на 180 градуса от Гринуичкия меридиан и минава между Азия и Америка по Беринговия проток, а после на юг по водите на Тихия океан. Ако в момента на идването на Новата година човек се намира малко на запад от тази линия, ще може да посрещне два пъти Новата година. Достатъчно е след първото посрещане човек да се прехвърли на изток от линията на смяна на датите, където ще бъде все още 31 декември, и да изчака Новата година да обиколи земното кълбо.
В емисия на „Забава и знание“ на БТА четем кога за първи път се чества Нова година:
За пръв път Нова година са чествали вавилонците
Ню Йорк, 31 декември 2000 г. /БТА/ Честването на Нова година е най-старият от всички празници, предаде Wilstar.com. За пръв път празникът е отбелязан преди около 4000 години във Вавилон. Две хилядолетия преди Христа вавилонците, които нямали календар, празнували в деня, съвпадащ с днешната дата 23 март. Във Вавилон новогодишните празници продължавали 11 дни.
Краят на месец март е логичен избор за начало на нова година. По това време настъпва пролетта, когато хората обработват почвата и засаждат новите култури. Датата 1 януари е избрана произволно и няма никакво астрономическо значение, нито пък е свързана със земеделието.
Римляните посрещали новата година на 25 март. Календарът им обаче често бил променян от различни императори, докато скоро престанал да бъде в синхрон с обиколката на Земята около Слънцето. За да внесе някакъв ред в календара, през 153 г. пр. н.е. Римският сенат обявил датата 1 януари за начало на новата година. Впоследствие календарът отново бил променян, докато през 46 г. пр. н.е. Юлий Цезар не въвел Юлианския календар и отново постановил 1 януари да отбелязва началото на новата година. Но за да се синхронизира календарът със Слънцето, Цезар решил предходната година да продължи 445 дни.
В първите векове след Христа римляните продължавали да честват новата година, докато ранната Католическа църква заклеймявала празника като езически. С разпространяването на християнството Църквата започнала да съблюдава собствени религиозни обичаи, които често съвпадали с езическите празненства.
През Средновековието Църквата все още се противопоставяла на честването на новата година. Западните нации отбелязват 1 януари като празник едва от 400 години.
Една от първите новогодишни традиции - взимането на решение - също датира от времето на Вавилон. Вавилонците най-често решавали да върнат взетите назаем през отиващата си година земеделски сечива. Съвременен аналог на тази традиция може да бъде решението за отказване от цигарите или алкохола, или за отслабване.
По традиция също се смята, че късметът за следващата година се определя от това какво се прави или яде през първия новогодишен ден. Поради тази причина хората се стремят да прекарат първите няколко минути от новата година заедно със своите близки и приятели. Често новогодишният празник продължава до сутринта. По традиция храната на новогодишната трапеза също определя късмета през следващата година. Хората от различни култури вярват, че всичко във формата на кръг носи късмет, тъй като кръгът символизира завършен годишен цикъл.
Холандците например хапват кръгли понички и грах, докато много други народи слагат зеле на новогодишната трапеза.
А ето и някои традиции от света в новогодишната нощ от архива на БТА:
Забавните традиции на народите
Ню Йорк, 31 декември 2000 г. /БТА/ В новогодишната нощ хората във Венецуела, които искат да пътуват през новата година, обикалят къщите си с куфар в ръка, предаде Wilstar.com.
В Еквадор хората носят маски, които на 31 декември се изгарят, за да прогонят лошия късмет. В Бразилия празнуващите се обличат в бели дрехи, за да имат късмет през новата година. Освен това бразилците ходят на брега на океана, прескачат седем вълни и хвърлят цветя във водата, докато си намислят желания.
В Испания обичаят повелява да се изядат 12 гроздови зърна – по едно на всеки удар на часовника, отброяващ полунощ.
В Корея новогодишните камбани бият 33 пъти. В Япония, докато камбаната отброява 108 удара, хората хапват юфка.
Японците предпочитат дългата юфка, защото символизира дълъг живот. Друг любопитен местен обичай е оризът да се счуква на ситно с голям чук.
***
Новогодишните подаръци и обичаи в света
Москва, 30 декември 2002 г. /БТА/ Както на Нова година, така и на други празници, е прието хората да си правят подаръци. У различните народи тези традиции се коренят в древността, припомня електронният сайт Ленту. В Судан например от незапомнени времена на Нова година хората си подаряват зелен орех – символ на благополучието и охолството в дома. В първите дни на Новата година древните римляни подарявали на близките си плодове и мед.
Японците подаряват осейбо – пакет, съдържащ консерви, ароматичен тоалетен сапун и други неща, необходими за бита. Според историците традицията се зародила през Средновековието, когато самураите в края на декември си разменяли дарове, съответстващи на положението им в йерархията. Японските деца вярват, че мечтите им ще се сбъднат, ако в новогодишната нощ поставят под възглавницата си рисунка, на която е изобразено това, което биха искали да имат или да им се случи.
Мексиканците лесно решават проблема с подаръка. Те купуват традиционно за страната новогодишно цвете, което замества елхата.
Унгарците обичат да подаряват книги, топли чорапи, шейнички. Децата приготвят за родителите си ръчно изрисувани картички или други дребни предметчета.
Във Финландия, за да си получиш новогодишния подарък, трябва да изпееш песен или да танцуваш. Парцалената кукла е типичен подарък за децата.
В България по Нова година съществува обичаят да се дарява дрянова пръчка. Тя се поставя и в баницата, като се нарича за здраве и късмет.
Гърците, отивайки на гости по Нова година, носят на домакините камък. Подавайки го, казват: "Нека парите на стопанина са толкова много и тежки, както е този камък!"
В Шотландия се носи въгленче, което се поставя в камината и се пожелава в дома винаги да цари топлота, да има топлина и уют.
През последните години в Англия електронните играчки са изместили напълно куклите, зайченцата и другите подобни неща, които преди са се подарявали по празниците.
Французите по традиция отбелязват настъпването на новата година с приятели, в големи компании, а Рождество - в семеен кръг. Именно на Коледа децата намират подаръците си под елхата.В повечето страни на Европа малчуганите откриват своите новогодишни изненади в чорапчета или в обувки, които се поставят пред вратата, под елхата, на перваза на прозореца.
В Русия Дядо Мраз връчва на организирани забави подаръци на децата. А семейството поставя изненадите си под елхата. За Нова година по традиция в по-голямата част на света е прието да радваме близките и любимите си с красиво бижу, скъп парфюм, книга, албум, впрочем всичко е въпрос на лична фантазия и вкус.
* * *
Посрещането на новото хилядолетия по света от архивите на БТА:
Нова година в някои европейски столици
Париж, 1 януари 2001 г. /БТА/ Около 500 000 души излязоха на парижкия булевард Шан-з-Елизе, за да посрещнат новата 2001-ва година, предаде АФП.
На площад Коркорд в дъното на булеварда бе организиран спектакъл, наречен "Симфония от светлина". Триста мощни прожектора, поставени в центъра и около площада, осветяваха множеството.
Точно в полунощ събраните под дъжда хора видяха един зелен лъч над градините на Обсерваторията, който възвести точното начало на Новата година в Париж. В същия момент Айфеловата кула грейна в синя светлина от 20 000 малки крушки.
На площада пред центъра Бобур се събраха около 20 000 души, които посрещнаха новия век под ритъма на хиляда барабана.
Спектакълът бе наречен "2000 удара в полунощ" и за него компанията Транс експрес събра 1000 европейски барабанисти.
Около 4000 полицаи, жандармеристи и части на силите за борба с безредиците ще охраняват празнуващите до 8 часа сутринта. Засега няма съобщения за инциденти.
***
Берлин, 1 януари 2001 г. /БТА/ Около един милион души посрещнаха Нова година около Бранденбургската врата в Берлин, предаде АФП. Под надслов „Добре дошла, 2001 година“ празникът започна още в 18 часа снощи и още продължава. На няколко естради свирят рок-групи и техно диджеи.
Точно в полунощ традиционните фойерверки над Бранденбургската врата оповестиха началото на новия век и новото хилядолетие. В същия момент германците започнаха да изстрелват ракети и от балконите и градините си. Това по принцип е забранено, но германците не желаят да се откажат от традиционното си забавление, отбелязва АФП.
Бар от лед бе издигнат пред луксозния хотел Адлон на площад Париж близо до Бранденбургската врата. Там празнуващите можеха да се почерпят с вино, шампанско и коктейли.
* * *
Рим, 1 януари 2001 г. /БТА/ Италианската столица Рим отпразнува Нова година по три начина. В южния квартал ЕУР бе организиран рок-концерт, на централния площад Квиринал имаше концерт с арии на Верди, а на площад Свети Петър пред Ватикана празникът мина в молитви. Италианският президент Карло Адзелио Чампи и съпругата му Франка предпочетоха концерта от вердиеви арии, а след това се смесиха с множеството на площад Квиринал. Фойеверките започнаха в полунощ от квартала ЕУР и от градината Пинчо.
* * *
Белград, 1 януари 2001 г. /БТА/ Около 20 000 белградчани се бяха събрали на централния площад Република, за да посрещнат заедно Нова година, предаде Ройтерс. Популярни групи забавляваха множеството, а в полунощ сръбската столица бе осветена от фойерверки.
„Тази Нова година е в някак различна. Спокойната атмосфера този път е истинска“, заяви Стеван Обрадович, един от празнуващите. „Демократичните промени в Сърбия са голямо облекчение за всички. Е, почти за всички“, добави той.
***
Половин милион души посрещнаха Нова година на Таймс скуеър в Ню Йорк
Ню Йорк, 1 януари 2001 г. /БТА/ Около половин милион души посрещнаха новата 2001-ва година на Таймс скуеър в Ню Йорк въпреки минусовите температури, предадоха осведомителните агенции.
Прочутият боксьор Мохамед Али, един от героите на спорта през изминалия век, натисна копчето и задейства машината, която бавно започна да спуска покритата с кристал топка Уотърфорд. Докато топката се спускаше по 23-метровия пилон, към небето се издигаше надпис „2001“. Когато топката се спусна на земята точно в полунощ, надписът светна, фойерверките гръмнаха и над един тон конфети и 20 000 балона се посипаха над главите на множеството. На огромните екрани се изписа „Честита Нова година“, а по уредбите зазвуча песента „Ню Йорк, Ню Йорк“.
Преди началото на тържеството прочутият Таймс скуеър бе покрит с близо 30-сантиметров сняг, но екипите по почистването работиха усърдно целия ден вчера и до вечерта на площада не остана нито една снежинка, отбелязва Ройтерс.
Над 6000 полицаи бяха отцепили района на площада и проверяваха всеки един от пристигащите, най-вече за оръжие и алкохол.
***
Грандиозни фойерверки и проливен дъжд на Нова година в Рио де Жанейро
Рио де Жанейро, 1 януари 2001 г. /БТА/ С грандиозни фойерверки под проливния дъжд посрещна Рио де Жанейро новата година, новия век и новото хилядолетие. И въпреки това традицията Нова година да се посреща на плажа събра огромно множество на прочутия крайбрежен булевард Копакабана.
2,3 милиона души бяха дошли, за да се веселят и наблюдават новогодишния салют. 18 минути в нощното небе гърмяха фойерверките. Десетки хиляди чуждестранни туристи ги наблюдаваха от празнично осветени параходи в залива.
Нова година като официален празник в България се отбелязва съгласно чл. 154 (1) от Кодекса на труда, обнародван в „Държавен вестник“, бр. 26 от 1 април 1986 г. и бр. 27 от 4 април 1986 г. Българската православна църквата отбелязва Нова година – Обрезание Господне. Св. Василий Велики. Св. мчк Василий Анкирски (Василовден):
Хиляди столичани посрещнаха 2001 г. в центъра на новогодишно празненство
София, 1 януари 2001 г. /БТА/ Хиляди столичани се стекоха в полунощ към централния столичен площад "Батенберг" и посрещнаха новия век на открито в компанията на известни артисти и музиканти. Купонът организираха Столична община и националната телевизия. За организаторите "работеше" и хубавото време навръх Нова година.
Шоуто водиха Тодор Колев и Дони, а присъстващите се радваха на изпълненията на Щурците, Акага, Уикеда, Карандила, Валя Балканска. На площада дойдоха също президентът Петър Стоянов и премиерът Иван Костов. Те се качиха на сцената и пяха "Многая лета" заедно с всички останали.
След 1 часа площадът стана дискотека и празникът продължи до сутринта.
Малко преди 12 часа потоци от хора се стичаха към центъра, видя репортер на БТА. Достъп до централния площад обаче нямаше, той беше препълнен, хората изпълваха тротоарите, градинките, бяха се покачили на пейките и на всички по-високи места, от които има видимост. Почти всички носеха бутилки шампанско, чаши, бенгалски огън. Младите преобладаваха, но се виждаха хора на всякаква възраст. Точно в 12 часа изгърмяха десетки бутилки шампанско, а веселяцитепръскаха с шампанско множеството. Букети от фойерверки и въртящи се цветни колела озариха небето в полунощ. Към тях се прибавиха и ракетки, бомбички, пиратки и всякакви други пиротехнически средства, донесени от множеството.
Според присъствали на купона полицаи през нощта там не е имало инциденти.
БТА пожелава истински добри новини през 2025 година!
/ДС/
news.modal.header
news.modal.text