site.btaНавършват се 30 години от трагедията в Стара планина, довела до смъртта на 12 души
На 2 декември 1994 г. група от 50 кърджалийски туристи на възраст между 10 и 64 години тръгват със сопотския лифт към хижа „Добрила“ в Стара планина. Оттам те поемат към връх Амбарица, откъдето трябва да пресекат билото и да се спуснат през северните склонове в едноименната хижа. Привечер, когато туристите достигат връх Амбарица (2166 м.), се спуска мъгла, а температурите рязко падат. Около 1 часа след полунощ сред хората настъпва паника и дезориентация – групата се разцепва и всеки тръгва в различни посоки.
Олга Анастасова, съдържателка на хижа „Амбарица“ подава сигнал до Планинска спасителна служба – София след като групата, която е очаквала, не се появява. Към мястото на предполагаемата трагедия тръгват 40 спасители от Пловдив, Сопот, София и Троян. Първите оцелели пристигат в хижата в 5 часа сутринта.
До края на 4 декември, благодарение на Планинска спасителна служба (ПСС), оцелелите туристи са извозени с хеликоптери и линейки до пловдивските болници. Вследствие на измръзване 12 души загиват. Хипотермията кара много от тях да се разсъблекат, съдейки по намерените по билото на Стара планина разхвърляни дрехи, бельо и одеяла (т. нар. снежен синдром).
За събитията в Стара планина и последвалата спасителна операция, четем в бюлетин „Вътрешна информация“ на БТА:
Осем души загинаха в Троянско-Сопотския балкан
Пловдив, 3 декември 1994 г. /БТА/ Осем души от туристическа група от Кърджали са загинали в Сопотско-Троянския балкан около връх „Добрила“, съобщи в 16:30 часа Канал „Ком“ - Пловдив. С измръзвания в Клиниката по изгаряния в Пловдив първи са докарани Таньо Бозаков и Стойчо Стойчев от Кърджали, потвърдиха от хирургията в Пловдив. Между 16 и 17 часа с два хеликоптера в Клиниката по изгаряния бяха докарани още 8 души с измръзвания. Останалите 31 човека от кърджалийскатa туристическа група чакат в хижа „Амбарица“, откъдето ще бъдат извозени.
Групата е тръгнала вчера от Сопот, съобщи за БТА Кирил Димов, нещатен служител на планинската служба на връх „Ботев“. Групата е поела към хижа „Незабравка“, след което се е отправила по маршрут хижа „Добрила“ и хижа „Амбарица“. След като групата не пристигнала до 19:00 часа - според уговореното време и маршрут, персоналът на хижата алармирал планинските служби и започнало претърсване на околността. До 23 часа резултат нямало. Първите пристигнали от туристическата кърджалийска група, добрали се тази сутрин до хижа „Амбарица“, потвърдили за бедствието. Според г-н Кирил Димов студеното време и гъстата мъгла са най-вероятната причина туристите да са се заблудили и да са измръзнали. Вчера температурата на въздуха е била между минус 18 и минус 20 градуса през деня. Сутринта е имало силен снеговалеж, а следобед засилен вятър.
Акцията, в която са включени планинските служби на Пловдив и София към 17 часа беше към приключване. В туристическата група е имало и деца. Засега няма потвърждение те да са сред загиналите.
Първите двама, пристигнали в Клиниката по изгаряния в Пловдив, са с измръзвания, но са в контактно състояние, съобщи за БТА дежурният лекар.
***
Планинската трагедия разтърси кърджалийци
Кърджали, 4 декември 1994 г. /БТА/ Снощи кърджалийци почти не спаха. Вестта за трагедията с кърджалийския туристически отряд край хижа „Амбарица“ бързо стигна до всяко семейство.
Рано тази сутрин в българския туристически съюз се събра останалата част от ръководството на организацията. Не е открит списък с точност в бройка на потеглилия в петък в 7 часа сутринта отряд. Целта на тази последна за годината голяма проява била съвместно с туристическа група от Русе край хижа „Амбарица“ да се отбележи наближаващият 100-годишен юбилей на БТС.
Идентифицирани са труповете на двете жени – Таня Иванова е пенсионерка, а Красимира Панчева е лаборантка в ХЕИ. Заместник-председателят на местната организация на БТС Димитър Русев опроверга, че в отряда е имало няколко деца.
Имало е само едно, на 10 години, но то не е пострадало. От кърджалийската болница съобщиха, че телата на трагично загиналите кърджалийци ще бъдат извозени от Пловдив с линейки.
***
От студа хората са побъркаха, разказва един от спасилите са край хижа „Амбарица“, Стайко Габеров
Кърджали, 4 декември 1994 г. /БТА/ Трагедията на кърджалийския туристически отряд започна на 3 декември сутринта в 1,30 часа, когато от връх „Васил Левски“ към хижа „Амбарица“ потеглихме 38 от 49-те в групата, разказва за БТА Стайко Габеров, един от оцелелите във фаталната нощ. „Връхлетя ни ураганен вятър със скорост 140 километра в час, обяснява той, температурата падна до минус 35 градуса. Вятърът ни изтръгна ръкавиците, шапките, връхните дрехи, нямахме никаква дисциплина. Хората просто се побъркаха от студа, един по един започнаха да спират най-изтощените, всеки викаше: „повече не мога, малко да си почина“ и това беше фатално“. Този участък в Стара планина е един жив капан, смята г-н Габеров. Досега 8 или 9 са трагичните инциденти на същото място. Ако коловете по маршрута към „Амбарица“ са свързани с въжета, трагедията с нас нямаше да се случи, убеден е спасилият се.
***
Кърджалийската туристическа група е била предупредена за опасността от служители на лифта в Сопот
Пловдив, 4 декември 1994 г. /БТА/ Безкрайно подценяване на опасностите в планината по времето на този преходен сезон, липсата на предварителна информация за обстановката и безкрайно лошата екипировка са допринесли за трагедията на кърджалийската туристическа група в Стара планина, довела до смъртта на осем и измръзване на други десет души, каза шефът на пловдивската планинска спасителна служба Георги Имов.
Някои от загиналите са били с брезентови анураци и гумени ботуши, твърдят служители, участващи в спасителните операции. Туристическата група е била предупредена за опасността в планината и от служители на лифта, твърди Георги Имов.
Водач на групата е бил секретарят на БТС в Кърджали Георги Иванов.
Според Тальо Бозаков – един от пострадалите, настанен в пловдивската клиника, групата е била екипирана добре.
Повечето туристи са били дългогодишни планинари, твърди пострадалият. В клиниката в Пловдив останаха за лечение петима от групата. Най-тежко е състоянието на Стойчо Стойчев, 62-годишен от Кърджали. Стойчев и Бозаков (50 години) бяха първите докарани в събота в 13 часа в пловдивската Клиника по термични травми.
Състоянието на останалите три жени – Кирила Ангелова – 47-годишна, Мария Власашева – 49, и Златка Лапанова – 39-годишна, е добро, съобщи за БТА д-р Анастас Воденичаров, дежурен в клиниката днес. Към края на следващата седмица ще стане ясно дали ще се наложи ампутация на крайниците на пострадалите.
Когато тръгнахме от хижа „Добрила“ за хижа „Амбарица“ към 14 часа в петък, времето беше хубаво, каза пред репортер на БТА Таньо Бозаков в пловдивската клиника днес. Гъстата мъгла според него се спуснала към 16 часа. След като се въртели на едно място няколко часа туристите направили бивак. В снежна колиба приютили на завет единственото дете в групата - 9-годишно момиченце. След полунощ мъглата се вдигнала, но за сметка на това вятърът се усилил. Групата се разделила на две. 39 тръгнали, 11 останали в заслона. Малко преди хижа „Амбарица“ още десетима паднали в снега. Първите пристигнали около 5 часа сутринта в хижа „Амбарица“.
Труповете на осемте починали бяха прибрани днес от близките им от пловдивската морга. Съдебна медицина отказа да съобщи имената на починалите.
***
Ще се наложи ампутация на пръстите на измръзналите в Стара планина
Пловдив, 7 декември 1994 г. /БТА/ В близките дни ще се наложи ампутация на пръстите на горните крайници на някои от петимата, докарани в клиниката по термични травми в Пловдив, след като бялата смърт достигна 8 души под връх Левски в петък срещу събота. 62-годишният Стойчо Стойчев, чието състояние е най-тежко, днес е подложен на хемодиализа, съобщи дежурният лекар г-н Желев. Пловдивският журналист Иван Дионисиев обяви, че поема по стъпките на загиналите под връх Левски заедно с 10-годишния си син. Не от суета, а от грижа да споделя опит и да отклоня проклятието върху този дял от Стара планина, съм решил да направя тази стъпка, и то щом времето се влоши, за да бъда при същите условия, при каквито бяха туристите от Кърджали, заяви Иван Дионисиев в интервю за пловдивски вестник.
***
Състоянието на един от измръзналите в Стара планина се влошава
Пловдив, 10 декември 1994 г. /БТА/ На изкуствено дишане е 62-годишният Стойчо Стойчев, информираха от клиниката по термични травми в Медицинския университет в Пловдив днес. Той беше приет в болницата миналата събота в безсъзнание след инцидент в Стара планина. Тогава 50 души от Кърджали пренощуваха между хижите „Добрила“ и „Амбарица“.
От измръзване в снежна буря починаха 8 души, а 10 бяха с тежки измръзвания. Пет все още са на лечение в Пловдив. Още с приемането на планинарите Стойчев е бил в най-лошо здравословно състояние.
През тази седмица беше поставен на хемодиализа, след като разви бъбречна недостатъчност. Състоянието на другите четирима - един мъж и три жени, е без промени, съобщиха медици. Ампутации на горните крайници не са правени. Следващата седмица лекарите ще решават дали това е необходимо.
Пловдивското семейство от журналисти Иван и Хенрита Дионисиеви заедно с 10- годишния си син Иван повтарят пътя на трагичната кърджалийска група от два дни.
Те се движели вързани един за друг с въже, за да избегнат падане или подхлъзване по заледените скатове.
Разкъсана облачност и силен северозападен вятър ги посрещнали в началото на похода, осъществяван под патронажа на пловдивския всекидневник „Марица“. Журналистите открили дрехи на туристите от кърджалийската група, които смятат да върнат в Кърджали.
Днес те щурмуват връх Купена. Двамата журналисти се решиха да предприемат това пътуване заедно с детето си, за да изгонят проклятието от тоя район на планината.
***
Още един от измръзналите в Стара планина туристи почина тази нощ
Пловдив, 13 декември 1994 г. /БТА/ 62-годишният Стойчо Стойчев е починал тази нощ в пловдивската клиника по термични травми. Причината е общото охлаждане на организма, което Стойчо е получил по време на похода в Стара планина, когато осем души починаха от замръзване.
Утре на другия пострадал Стальо Бозаков от същата кърджалийска група ще бъдат премахнати десетте пръста на ръцете. Трите жени, които също са в клиниката, се възстановяват нормално, няма опасност за живота им, няма да им се правят ампутации.
Вероятно най-късно в началото на другата седмица те ще бъдат изписани. Стальо ще бъде изписан не по-рано от десет дни след операцията утре.
***
Три седмици по-късно след случилото се около връх Амбарица, на 24 декември, по идентичен начин се развива похода на група от 10 туристи, тръгнали от Розино за хижа „Ехо“ в навечерието на Коледа. БТА съобщава:
Трима туристи загиват в мразовита нощ край хижа „Ехо“
София, 26 декември 1994 г. /БТА/ На 24 декември 1994 година компания от 10 туристи тръгва в 11 часа от Розино за хижа „Ехо“, която е на билото на Централна Стара планина. Искали да прекарат Коледа на хижата, където са били и миналата година по това време. В групата има 3 девойки и 7 младежи на възраст между 20 и 30 години. По-голямата част от тях са ходили заедно по туристически маршрути. Екипировката им е била сравнително добра, но както се оказва впоследствие не достатъчно топла за сезона и за този маршрут. Времето обаче се оказва неподходящо за туризъм, във високите части на балкана има мъгла, силен вятър, вали дъжд и суграшица, снежната покривка е до 40 см. В подстъпите на главното било някои от групата са напълно изтощени и не могат да продължат, настъпва и нощта.
Групата се разкъсва, първите пет туристи прехвърлят върха преди хижата и разделяйки се на подгрупи, правят импровизиран бивак на открито, двама от тях попадат на резервоара на хижата. Втората група от пет души също преживява изключително тежка нощ на открито и трима от туристите загиват: Пламена Боянова Андреева от Белоградчик, Димитър Кръстев Стоянов също от Белоградчик и Валери Паскалев Вълчев от Стара Загора. След развиделяването на 25 декември туристи от първата група чуват лай на куче. Изпадналите в беда започват да се придвижват отново и да викат. Минава още време, докато хижарят ги открива. След енергичните действия на Никола и Пенка Киранови – домакини на хижа „Ехо“, останалите бедстващи са прибрани в хижата. Двама от тях са в по-тежко състояние от измръзване и обезводняване. Хижарите отправят тревожен сигнал за помощ към Планинската спасителна служба. Започва тежка спасителна акция, проведена от отряда на ПСС в град Тетевен с участието на двадесет планински спасители, включително и лекар. На пострадалите е оказана на място първа помощ и са прибрани телата на загиналите. Днес цялата група туристи беше евакуирана от планинските спасители до град Тетевен, като един от групата е настанен в болницата в града. Телата на загиналите също са транспортирани в Тетевен. От Планинската спасителна служба съобщиха на БТА, че главни причини за нещастието са късният час на тръгване по маршрута Розино – хижа „Ехо“, разнородна физическа и планинарска подготовка на участниците, не напълно подходяща екипировка за този сезон и за този маршрут, несъобразяване с конкретната метеорологична и теренна обстановка, надценяване възможностите на групата, липса на нагласа за преустановяване на похода и завръщане.
За трагичния случай край хижа „Амбарица“ разказва след години тогавашния ръководител на акцията на ПСС Спас Малинов. Той е категоричен, че без хеликоптер в подобна ситуация нито един от туристическата група не би оцелял, защото всяка минута забавяне е била решаваща за живота на измръзналите хора. Операцията приключва за часове, но ако не е бил хеликоптерът, издирването и пренасянето на жертвите е щяло да продължи 3-4 дни, и то при тежки условия с риск за живота на спасителите. Всъщност това е и последната акция на въздушното ни спасяване до 2023 г., когато за нуждите на Спешна помощ и ПСС са закупени нови хеликоптери.
В спасителната операция участва и Минко Занковски, алпинист, един от най-добрите познавачи на Балкана, директор на единственото у нас училище за планински спасители в Черни Осъм. Случилото се по билото на Балкана подтиква Занковски да напише сценарий за документален филм за трагедията – „Вихрите на Амбарица“.
/ДС/
news.modal.header
news.modal.text