site.btaПреди 20 години за Антарктика потегля българска експедиция, която проучва и картографира планинската верига Тангра на остров Ливингстън

Преди 20 години за Антарктика потегля българска експедиция, която проучва и картографира планинската верига Тангра на остров Ливингстън
Преди 20 години за Антарктика потегля българска експедиция, която проучва и картографира планинската верига Тангра на остров Ливингстън
София (29 януари 2005) На летище София участниците в експедиция "Тангра 2004" д-р Любомир Иванов (дясно), председател на Атлантическият клуб в България и алпиниста Дойчин Василев, които изкачиха на 25 януари 2005 г. връх Аконкагуа (6962 м), най-високия връх в Северна и Южна Америка, бяха посрещнати от близки и приятели. Снимка: БТА, Петър Кръстев/Архив

Първата група от осем участници в научната експедиция по проект "Тангра 2004" заминава за Антарктика преди 20 години – на 15 ноември 2004 година. Работата на българския екип на ледения континент продължава до началото на февруари 2005 г. Мисията му е да събере научни данни за планинската верига Тангра на остров Ливингстън, Антарктида.
В екипа са д-р Любомир Иванов, председател на Атлантическия клуб в България, алпинистът Дойчин Василев и др. Новото за тази експедиция е, че за първи път полярниците живеят върху леда. За първи път на Антарктида стъпват трима от участниците - Дойчин Василев, водачът на моторните лодки Емил Мишев и лекарят на експедицията Николай Ковачев.

В своята емисия ”Вътрешна информация”, БТА разказва за дейността на антарктиците:

Атлантикът д-р Любомир Иванов и алпинистът Дойчин Василев тръгват в края на ноември на антарктическа експедиция "Тангра 2004"

София, 1 ноември 2004 г. /БТА/ Двама българи - атлантикът д-р Любомир Иванов и известният алпинист Дойчин Василев, тръгват на антарктическа експедиция "Тангра 2004" под мотото "България е там, където има дори само един българин". Експедицията ще започне от края на ноември т.г. и ще продължи до началото на февруари 2005 г. Това съобщи на БТА спонсорът на експедицията - "Петрол холдинг" АД. 
Мисията на експедицията е да събере научни данни за планинската верига Тангра на остров Ливингстън, Антарктида. Ще бъде извършено и траверсиране на Тангра планина и картографиране на района - нещо неизвършвано досега. 
Двамата българи ще преминат през всички върхове на над 30-километровия хребет на планината. Д-р Любомир Иванов и Дойчин Василев ще покорят над 16 върха с около 1000 метра височина и два от по 1700 метра височина. (…)
Освен председател на Атлантическия клуб в България, президент и учредител на фондация "Манфред Вьорнер" и известен математик, Любомир Иванов е член на междуведомствената работна група за Антарктида от 2002, председател е и на българската комисия по Антарктическите наименования към Министерството на външните работи от 1994. Д-р Иванов е участвал в три антарктически експедиции (1994-1995 г., 1995-1996 г. и 2003 г.). Специалист е по антарктическа топонимия и география. В експедицията ще отговаря за събирането на научната информация.
Дойчин Василев е известен български алпинист, участвал е в седем експедиции с 11 изкачвания на 7-хилядници. Участвал е в трите научни експедиции в Хималаите - до Лхотце, Еверест и Анапурна през 80-те години и в още шест експедиции през 90-те години на ХХ век. За самостоятелното си изкачване на Еверест през 1997 г. е награден с най-високото държавно отличие орден "Стара Планина" - първа степен. Хобито на Дойчин Василев е фотографията. Той ще отговаря за сигурността по време на работа и ще заснеме телевизионен филм за експедицията. 

***

Български имена носят 140 местности на остров Ливингстън, Антарктида 

София, 3 ноември 2004 г. /БТА/ Български имена носят 140 върхове, заливи и други местности на остров Ливингстън, Антарктида. Между тях са заливът Емона, Българско крайбрежие, нос Самуил, върховете Свети Борис, Симеон Велики, Левски, Мизия. Имената са дадени от президентите Желю Желев, Петър Стоянов и Георги Първанов по предложение на Българската комисия по антарктическите наименования към МВнР. 
Това съобщи на пресконференция днес атлантикът проф. Любомир Иванов, председател на комисията. Той и алпинистът Дойчин Василев ще картографират много от географските обекти с български названия, както и безименни засега места, по време на българската антарктическа експедиция "Тангра 2004" - от края на ноември до началото на февруари. Двамата участници в експедицията ще поставят 40 метални табели с названията на местностите. (…)
Любомир Иванов и Дойчин Василев заминават от София на 15 ноември с първата група от 13-та наша антарктическа експедиция. Те ще участват в разконсервирането на българската станция и после ще започнат своята самостоятелна работа.
В рамките на "Тангра 2004" те ще работят по два проекта. Единият е свързан с дейността на Българската комисия по антарктическите наименования, а другият - с използването на кирилицата и на български имена от учени от други страни. Вторият проект е на Института за български език и Института по математика и информатика при БАН, Института по стандартизация и Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Вече има голям интерес от чужбина към информацията за експедицията на нейния уебсайт - www.tangra2004bg.org, съобщиха участниците и организаторите. Освен това много филателисти искат да получат подпечатани пликове от временната пощенска станция, която ще бъде открита от експедицията. Това ще е втората ни пощенска станция на остров Ливингстън - първата бе открита преди 10 г. по инициатива на Атлантическия клуб, припомни проф. Любомир Иванов.  
Борбата на нерви с времето ще е най-голямото предизвикателство - честите мъгли и силните ветрове, каза алпинистът Дойчин Василев, който отговаря за сигурността. Той е конструирал две шейни, с които като истински полярници двамата ще пренасят екипировката и багажа си. Около 70 на сто от маршрута ще изминат със ски, останалата част - като алпинисти. По думите на Василев Тангра прилича на Пирин.
Дойчин Василев ще носи няколко фотоапарата и се надява да се върне с богата колекция от снимки. Алпинистът ще заснеме и филм за експедицията и въобще за работата на българите на остров Ливингстън. (…)  

***

Първата група от участниците в Проект "Тангра 2004" заминават днес за Антарктика, трима от тях ще стъпят за първи път на Ледения континент

София, 15 ноември 2004 г. /БТА/ Първата група от осем участници в научната експедиция по Проект "Тангра 2004" заминава днес за Антарктика. Екипът, в който са и д-р Любомир Иванов - председател на Атлантическия клуб в България, и прочутият български алпинист Дойчин Василев, бе изпратен на летище "София". За първи път на Антарктида ще стъпят трима от участниците в експедицията - Дойчин Василев, водачът на моторните лодки Емил Мишев и лекарят на експедицията Николай Ковачев.
Българските антарктици ще се качат от Ушуайа на 21 ноември на уругвайски кораб, с който ще пристигнат в българската база "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън, каза на БТА ръководителят на експедицията Христо Пимпирев. Страната ни е пълноправен член на Антарктическото правителство, но без собствена логистика съществува риск при завръщането на участниците в експедицията, допълни Пимпирев.     
Новото за тази експедиция е, че за първи път полярниците ще живеят върху леда, каза за БТА Любомир Иванов. По думите му с изградената си база на Антарктида България е една от 27-те страни в света, които решават как да бъдат използвани ресурсите на Ледения континент. (…)

***

Антарктическата експедиция “Тангра 2004” достигна подножието на Голям иглен връх

София, 10 декември 2004 г. /БТА/ Антарктическата експедиция “Тангра 2004” достигна подножието на Голям иглен връх, информира пресдиректорът на Атлантическия клуб в България Невен Копанданова.
В подножието на връх Лясковец и първенеца на Тангра планина Голям иглен връх на Антарктика е построен първият лагер на научната експедиция “Тангра 2004”, са съобщили участниците в експедицията проф. Любомир Иванов, председател на Атлантическия клуб в България, и алпинистът Дойчин Василев.
Поради лошото време на ледения континент, създало трудности в ориентацията, експедицията се движи с известно закъснение. Благодарение обаче на помощта на екипа на българската база на остров Ливингстън, лагерът е завършен и багажът е прекаран до Тангра планина, която се намира на източната част на острова.
Лагерът е на 600 метра височина, на място, откъдето тръгват три ледника. Голям иглен връх е с ужасяващи пукнатини и свличания на огромни ледени блокове, е казал по телефона проф. Иванов (…).
В момента експедицията проучва маршрутите към върховете Лясковец и Голям иглен връх, който се смята за втория по височина връх в Тангра планина. Досега Голям иглен връх не е покоряван и височината му се определя на около 1400-1500 метра. (…)

***

Българи от експедиция “Тангра 2004” са покорили първия връх по маршрута си в Тангра планина на остров Ливингстън

София, 16 декември 2004 г. /БТА/ Двама българи от експедиция “Тангра 2004” - председателят на Атлантическия клуб проф. Любомир Иванов и алпинистът Дойчин Василев, са покорили връх Лясковец - първия връх по маршрута си в Тангра планина на остров Ливингстън. Това съобщиха на БТА от Атлантическия клуб в България.
Изкачването е станало в 19 часа местно време /24 часа българско/ на 14 декември. Българите са прекарали нощта в палатка под върха.
Направено е било и първото измерване. Върхът е висок 1473 метра, а координатите му са - 62 градуса, 39 минути и 48,5 секунди южна ширина и 60 градуса, 0,8 минути и 34,7 секунди западна дължина.
Времето е било ветровито, но слънчево. Проф. Иванов е съобщил, че зависи от климатичните условия кога двамата ще атакуват Голям иглен връх. 

***

Атлантикът д-р Любомир Иванов и алпинистът Дойчин Василев са изкачили връх Мелник на остров Ливингстън, Антарктида 

София, 29 декември 2004 г. /БТА/ Двамата българи - атлантикът д-р Любомир Иванов и известният алпинист Дойчин Василев, участници в антарктическата експедиция "Тангра 2004" на остров Ливингстън, са тръгнали вчера от хълма Лесли, прекосили са ледника Калиакра, за да достигнат и изследват източната част на хребета Боулс. Това съобщи днес на БТА Атлантическият клуб.                                                  Българите за пръв път в историята са изкачили връх Мелник (696 метра), прекосили са седловината Янков, ледника Струма и прохода между Атанасов Нунатак и връх Марица. След това Любомир Иванов и Дойчин Василев са се прибрали в лагера "Академия" през ледника Хюрън, съобщават от Атлантическия клуб. (…)

***

Експедиция "Тангра 2004" ще покорява най-високия връх в Северна и Южна Америка

София, 4 януари 2005 г. /БТА/ Българската експедиция "Тангра 2004" започва покоряването на връх Аконкагуа - най-високият в Северна и Южна Америка, съобщи на БТА д-р Любомир Иванов. (…)
В общи линии ние приключихме нашата мисия на остров Ливингстън, каза Любомир Иванов. "Изминахме пеша разстояние от около 200 километра, нанесохме на картата около 70 географски обекта - върхове, хълмове, ледникови форми. Изкачили сме около 20 върхове и хълмове", добави той. 
В София екипът очаква да се върне в последната седмица на януари.
За първи път експедицията е минала някои маршрути, за да проучи възможностите те да бъдат използвани и в бъдеще за преход на хора и достъп до непосещавани досега региони за научни изследвания.
Предстои обработването на данните, които ще станат достояние и на учени от други страни, за да бъдат използвани в тяхната работа, каза Иванов. 

***

Българската антарктическа експедиция "Тангра 2004" е достигнала до Южна Америка на 11 януари 

София, 12 януари 2005 г. /БТА/ Екипът на българската антарктическа експедиция "Тангра 2004" достигна на 11 януари до Южна Америка на борда на руския кораб "Академик Сергей Вавилов", съобщи на БТА Милен Миланов, и.д. председател на Атлантическия клуб в България. (…)  

***

Екипът на антарктическата експедиция "Тангра 2004" се завърна днес следобед в България

София, 29 януари 2005 г. /БТА/ Екипът на антарктическата експедиция "Тангра 2004" се завърна днес следобед  в България. 
Експедиция "Тангра 2004" започна в средата на ноември миналата година. Любомир Иванов, председател на Атлантическият клуб в България, и алпинистът Дойчин Василев изследваха няколко десетки географски обекти и извършиха изкачвания и измервания на върхове в планината Тангра  на о. Ливингстън.
Пред журналисти днес двамата изразиха задоволство от свършената работа. Сега предстои да бъдат обработени данните от изследванията и да бъде направен филм за експедицията. 
"Щастлив съм, че усетих духа на Антарктида, почувствах се полярник, беше съвсем различно от Хималаите, каза Дойчин Василев. Върхове има много, тези, които изкачихме, са интересни, защото са в една обледенена и трудна планина, и съм щастлив, че развяхме на някои от тях българското знаме", каза Василев. 
По време на експедицията за първи път българи изкачиха най-високия връх в Тангра планина Фрисланд /1700 м/, както и връх Лясковец /1473 м/ и връх Мелник /696 м/. Изследвани бяха Видинските възвишения и бе изкачен връх Мизия /604 м/.
На 25 януари т.г. Любомир Иванов и Дойчин Василев изкачиха  и най - високия връх в Андите - Аконкагуа /6962 м/. 

***

Атлантикът д-р Любомир Иванов и алпинистът Дойчин Василев показаха уникални снимки и видеоматериали от Антарктида в аулата на Софийския университет

София, 10 март 2005 г. /БТА/ Атлантикът д-р Любомир Иванов и известният алпинист Дойчин Василев, участници в антарктическата експедиция "Тангра 2004", показаха тази вечер в аулата на Софийския университет (СУ) уникални дигитални снимки, диапозитиви и видеоматериали от Антарктида. 
Постиженията на експедицията бяха визуализирани  с уникални снимки, непоказвани досега у нас, представящи едни от най-интересните кадри на Антарктида - българската база "Св. Климент Охридски", пингвини, тюлени, ледници и върхове, носещи български имена. (…)
Д-р Любомир Иванов разказа интересни географски и исторически факти за остров Ливингстън. Дължината му е 73 километра, като по-голямата част от него е покрита с ледникова шапка. Климатът е доста тежък, известен е с най-лошото време в света - силно ветровито, с относително малка разлика между зимните и летните температури. Сега островът, който е открит през 1819 г. от английски търговски кораб, се управлява от 28 страни, сред които от 1998 г. е и България. На острова има много остатъци от хижи, пещери и лодки, които са били обитавани и използвани от ловци на китове. Тези останки са обект на археологически проучвания и представляват огромен интерес за туристите, посещаващи Ливингстън. През последните две години островът е посещаван годишно от 21 хиляди туристи. Най-голям интерес сред тях предизвиква заливът на китоловците, посещаван от над 11 хиляди туристи на година, допълни атлантикът. (…)

***

Юбилейното филателно издание "Десет години българска антарктическа картография" ще бъде представено утре

София, 27 февруари 2006 Г. /БТА/ Официалното представяне на юбилейното филателно издание "Десет години българска антарктическа картография" ще бъде утре в Националния археологическия музей в София, съобщиха от Атлантическия клуб в България. 
Представянето е организирано от Атлантическия клуб в България и от Държавната агенция за информационни технологии и съобщения. То става една година след експедицията "Тангра 2004/2005", научният резултат от която бе създаването на българска топографска карта на остров Ливингстън, се отбелязва в съобщението. 
Изданието представлява блок с една пощенска марка, илюстрован плик и специален пощенски печат. Основен графичен елемент в проекта е българската карта на остров Ливингстън, изработена въз основа на топографското проучване "Тангра 2004/05", допълват организаторите.
В съобщението се уточнява, че блокът е украсен с пет емблематични фотографии, представящи най-характерни моменти и обекти, свързани с картографирането на острова, а върху пощенския плик е изобразена първата българска антарктическа топографска карта от 1996 г.
Изданието "Десет години българска антарктическа картография" с художник проф. Тодор Варджиев подчертава ролята на българската картография и доминиращата българска топонимия на остров Ливингстън за утвърждаването на българския принос към антарктическата наука, и за популяризирането на острова като част от българското духовно пространство, посочват от Атлантическия клуб. (…)
Към изданието Десет години българска антарктическа картография има голям интерес в чужбина - то вече е подробно представено в електронни филателистки издания от Германия, Холандия, Дания и САЩ, се посочва в съобщението. 

/ДС/

В допълнение

Избиране на снимки

Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.

Изтегляне на снимки

Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите

news.modal.header

news.modal.text

Към 09:26 на 15.11.2024 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация