site.btaНа 3 ноември 1957 г. Съветският съюз праща в космоса първото живо същество – кучето Лайка

На 3 ноември 1957 г. Съветският съюз праща в космоса първото живо същество – кучето Лайка
На 3 ноември 1957 г. Съветският съюз праща в космоса първото живо същество – кучето Лайка
Брюксел, Белгия (23 юни 1958) Неидентифицирани членове на Харлем Глоубтротърс, пътуващи на европейско турне, посещават „Спутник 2“ в павилиона на СССР на Световния панаир. Отпред, държащ баскетболна топка, е техният мениджър Ейб Саперщайн. Снимка: АП

На 3 ноември 1957 г. рано сутринта СССР изстрелва изкуствения спътник „Спутник 2“ с първото живо същество на борда – кучето Лайка. Целта на полета е да докаже, че може да се живее в условията на безтегловност, според отдел „Справочна“ на БТА. Това е вторият спътник изстрелян от Съветския съюз в рамките на месец. На 4 октомври 1957 г. е изстрелян първият изкуствен спътник на Земята „Спутник 1“ от полигона „Тюра-Там“ (дн. космодрум „Байконур“). Кодовото название на спътника е ПС-1 („Спутник 1“). Изстрелването се осъществява от Пети научно-изследователски полигон на Министерството на отбраната на СССР, известен като космодрума „Байконур“ с помощта на ракетоносител „Спътник“ (Р-7). По време на полета, който завършва на 4 януари 1958 г., „Спутник 1“ извършва 1440 обиколки около Земята (около 60 млн. км). Датата на изстрелването се счита за начало на космическата ера.

Съобщението за пускането на втория изкуствен спътник на Земята е първото, публикувано в бюлетина „Международна информация“ на БТА на 3 ноември 1957 г.: 

Съобщение на ТАСС

Москва, 3 ноември 1957 г. /ТАСС/ В съответствие с програмата на Международната геофизическа година за научни изследвания на горните слоеве на атмосферата, а също за изучаване на физическите процеси и условията на живота в космическото пространство, на 3 ноември в Съветския съюз бе пуснат втори изкуствен спътник на Земята. Вторият изкуствен спътник, създаден в СССР, представлява последна степен на ракетата-носител, с разположени в нея контейнери с научна апаратура. На борда на втория изкуствен спътник има: (…) херметичен контейнер с опитно животно (куче), със система за кондициониране на въздуха, запас от храна и прибори за изучаване на жизнената дейност в условията на космическото пространство; измерителна апаратура за предаване на данните от научните измерения на Земята; два радиопредавателя (…); необходимите източници за електроенергия. Общото тегло на апаратурата, опитното животно и източниците за електрозахранване е 508,3 кг. Според данни от наблюденията, спътникът е получил орбитална скорост около 8.000 м в секунда. Според пресмятанията, които се уточняват от преки наблюдения, максималното отдалечаване на спътника от повърхността на Земята надхвърля 1.500 км; времето на една пълна обиколка на спътника е около 1 час и 42 минути; ъгълът на наклона на орбитата към плоскостта на екватора е приблизително 65 градуса. Според данни от измеренията, които се получават от борда на спътикка, функционирането на научната апаратура и контролът над жизнената дейност на животното протичат нормално.

На 3 ноември вторият изкуствен спътник ще премине над района на Москва два пъти – в 7:20 часа и в 9:05 часа московско време.

Сигналите на радиопредавателя на спътника на честота 20 мегахерца представляват телеграфни тирета с продължителност около 0,3 от секундата с пауза със същата продължителност. Радиопредавателят на честота 40 мегахерца работи при режим на непрекъснато излъчване. (…)

Колективите на научно-изследователските институти, конструкторските бюра, изпитателите и заводите от промишлеността, които създадоха втория съветски изкуствен спътник на Земята, посвещават неговото пускане на 40-годишнината на Великата октомврийска социалистическа революция. 

В следващите два дни на страниците на бюлетините „Международна информация“ и „Международна информация – Служебен“ могат да се намерят голям брой коментарни съобщения за полета на спътника, както и техническа информация от Москва:

Американските учени наблюдават втория съветски спътник на Земята

Ню Йорк, 3 ноември 1957 г. /ТАСС/ Кореспондентът на агенция Асошиейтед прес съобщава от Кембридж /щат Масачузетс/:

Учените от астрофизическата обсерватория на института „Смитсън“ проявиха огромен интерес към предаденото от Московското радио рано сутринта на 3 ноември съобщение, че Съветският съюз е пуснал втори изкуствен спътник на Земята, този път с куче.

Известието за пускането на втория спътник, съобщава агенцията, накара някои учени да скочат от леглата си и бързо да отидат на наблюдателните постове, създадени първоначално за наблюдаване на американския спътник, който трябваше де бъде пуснат в началото на идущата година.

***

Движението на двата изкуствени спътника на Земята

Москва, 3 ноември 1957 г. /ТАСС/ Цялата страна следи с голям интерес и с възхищение движението на новия изкуствен спътник на Земята. Първите данни от измерване параметрите на движението на спътника дават възможност да се уточнят основните елементи на орбитата му.

Периодът на обиколката на втория спътник около Земята е 103.7 минути, т.е. със 7.5 минути повече отколкото периода на обиколката на първия спътник от началния момент на неговото движение. Въпреки голямото увеличаване тежестта с научна и измерителна апаратура, която е повече от половин тон, на втория спътник е придадена голяма скорост на летенето в момента на излизането му на орбитата, за да се увеличи времето на неговото съществуване. Поради увеличаване на началната скорост, вторият спътник се движи на по-висока орбита, с максимално отдалечение от повърхността на Земята около 1,700 км, т.е. 800 км по-високо от орбитата на първия спътник. (…)

Съгласно програмата на Международната геофизическа година, на втория изкуствен спътник се извършват между другото проучвания на редица важни медикобиологически въпроси, свързани с проблемите на междупланетните летения. За тази цел в специална херметически затворена кабина на спътника е поставено животно – куче от породата „Лайка“. Чрез особена апаратура се отбелязват показателите на основните физиологически функции на животното.

Предварителните данни от обработването на телеизмерванията показаха, че през първите часове на летенето животното е било спокойно и неговото общо състояние е задоволително. Наблюденията върху физиологическото състояние на животното продължават.(…)

До 6 часа сутринта на 4 ноември вторият спътник ще направи 14 пълни обиколки около Земята.

Едновременно с наблюдаването на втория спътник не спират наблюденията на първия спътник и на ракетата-носител. (…)

Как е приета новината в САЩ веднага след съобщаването ѝ:

Вашингтон, 3 ноември 1957 г. /Франс прес/ Получена през нощта срещу неделя, новината за пускането на втори спътник в СССР още не е асимилирана от общественото мнение в Съединените щати. Първите реакции, отбелязани в този късен час, може да се резюмират така: Няколко дни преди 7 ноември трябваше да се очаква събитие от такъв характер. Русите обявиха преди един месец, в радостта си от своя пръв успех, че държат в резерва „други изненади“, още по-сензационни. Още тогава се предсказваше, че в чест на 40-годишнината от Октомврийската  революция ще бъде пуснат нов изкуствен спътник, може би по-голям от „спътник едно“, снабден с известни усъвършенствувания.

Обстоятелството, че на борда на руската ракета се намира куче, ще подейства на въображението на американските маси. Евентуалните реакции ще бъдат различни, от изумление пред новостта на този научен опит до състрадание на членовете но Дружеството за защита па животните към кучето, осъдено да загине, като изгори в своята касетка, изпратено в пространството. (…)

В официалните среди още не са се произнесли за значението, което трябва да се придаде но новия руски опит: знае се, че на 4 октомври „Спутник“ предизвика в Белия дом израз на възхищение от победата на руските учени, която както беше подчертано, не предизвика изненада във Вашингтон. (…)

В Запдния свят, отвъд желязната завеса, коментарите за спътника, които могат да се прочетат в служебния бюлетин, се обвързват и с едно политическо събитие, станало в края на октомври 1957 г. – отстраняването на Григорий Жуков от властта.

На 26 октомври 1957 г. е уволнен министърът на отбраната маршал Жуков, сочи отдел „Справочна“ на БТА. С указ на Президиума на Върховния съвет на СССР той е отстранен от поста министър на отбраната на СССР (9 февруари 1955 – 26 октомври 1957) и член на Президиума на ЦК на КПСС (29 юни 1957 – 29 октомври 1957) за провеждане на линия на „нарушаване на принципите на партийно ръководство над въоръжените сили и флота“:

Коментари за новия съветски спътник

Вашингтон, 3 ноември 1957 г. /ЮП/ Официални представители тук заявиха днес, че Русия създава около спътника пропаганден шум, за да отвлече вниманието на световното обществено мнение от такива вътрешни проблеми като свалянето от длъжност на министъра на отбраната Георгий Жуков.

Тук се подчертава, че на съветските граждани бе съобщено в специална емисия за новия изкуствен спътник по същото време, когато сутрешните вестници оповестиха за изключването на маршал Жуков от Президиума и от Централния комитет на партията. Няма никакви тенденции обаче да се омаловажава значението на съветския спътник както от психологическа, така и от пропагандна гледна точка.

Официалните представители заявяват, че новият сателит подчертава факта, че Русия е първокласна научна и военно сила, увеличава престижа на съветските лидери и ги поставя в по-изгодно положение в отношенията им с другите народи. От друга страна се изтъква, че пускането на втория спътник ще направи може би по-лесна задачата на президента да накара Конгреса да се съгласи с неговото (на Айзенхауер) предложение за премахването на сегашните ограничения при размяната на сведения в областта на атомната и ракетна техника с приятелските народи. (…)

Официалните представители изтъкват също, че „Спътник 2“ ще накара може би Конгреса да се съгласи с всички предложения на правителството, които ще помогнат да се ускори хода на Америка в различните области на науката.

Мнозина американски официални представители, стараейки се да преценят значението на деградирането на Жуков и на спътника смятат, че от тези две събития пускането на спътника заема второ място. Според тях вторият спътник ще направи по-малко впечатление на световното обществено мнение, въпреки че на борда му се намира първият пътник в междупланетното пространство.

Що се отнася до Жуков, официалните представители заявяват, че неговото деградиране ще даде възможност на Хрушчов да стисне още по-здраво юздите, с които управлява съветския народ.

Същевременно съобщенията за „хванатия“ сигнал на спътника „валят“ от всички части на света, според данните в бюлетина „Международна информация“:  

В Япония, Австралия и Нова Зеландия са чули сигналите на втория спътник

Токио, 3 ноември 1957 г. /ТАСС/ Както съобщава агенция Киодо Цусин, радиостанцията на Японската радиопредавателна корпорация в префектурата Циба, е приемала в продължение на 20 минути – от 15:08 ч. местно време радиосигналите на съветския спътник на Земята. Тези сигнали, които били приети в Япония 25 минути след получаването на съобщението, че е пуснат спътника, са били предадени от радиостанцията на милиони радиослушатели из цяла Япония.

***

Лондон, 3 ноември 1957 г. /ТАСС/ Както съобщава кореспондентът на агенция Ройтер от Мелбърн, радиостанцията „Овърсиз телекомуникейшън“ в Сидней и радиолюбителите в Австралия днес са приемали сигналите на втория съветски изкуствен спътник на Земята. 

***

Ню Йорк, 3 ноември 1957 г. /ТАСС/ Както съобщава кореспондентът на агенция Юнайтед прес, сигналите на втория спътник на Земята са били приети днес от радиостанциите на Нова Зеландия.

***

Пекин улавя сигналите на втория изкуствен спътник

Пекин, 3 ноември 1975 г. /Синхуа/ Радиосигналите на втория изкуствен спътник на Земята, пуснат от Съветския съюз, бяха хванати три пъти днес след обед от приемателната станция на Синху. (...)

Китайската академия на науките е установила в цялата страна 12 специални станции за следене пътя на съветския изкуствен спътник. (…)

***

Българската телеграфна агенция прие сигналите на втория спътник на Земята

София, 4 ноември 1957 г. /БТА/ Тези сутрин в 8:06 часа до 8:10 часа софийско време Българска телеграфна агенция прие отчетливо сигналите на радиостанцията на втория спътник на Земята в 15-та му обиколка около Земята по линията Мадрид-Берлин-Ленинград. Сигналите на спътника бяха записани на магнетофон.

***

Гигантска крачка по пътя на напредъка

Москва, 4 ноември 1957 г. /БТА/ Днес „Правда“ помества изказвания на чужди научни и обществени дейци във връзка с пускането на втория съветски спътник на Земята. Втората изкуствена луна – е казал видният индийски обществен деец Рана Джан Бахадур Сингх на сесията на Индийско-съветското дружество за културни връзки, е още една гаранция, че мирът в света няма да бъде нарушен. Победата на съветските учени е не само доказателство за огромния напредък, но и физическо въплъщение на високите идеали на съветското общество.

Светът е покорен и възхитен от успехите на съветската наука – заявява председателят на Полската академия на науките Тадеуш Котарбински. Съветският съюз откри пътя към изучаването на такива проблеми, които бяха само мечта.

С пущането на втори изкуствен спътник на Земята съветските учени, пише директорът на Обсерваторията при Академията на науките на Унгарската народна република Лаело Детре, постигнаха нов огромен успех. (…)

В деня след изстрелването на „Спутник 2“, британската преса също обвързва събитието и съдбата на маршал Жуков. Коментарите откриваме в служебния бюлетин: 

Преглед на днешния британски печат

Лондон, 4 ноември 1957 г. /ББС – бълг. ем. – 13 ч./ Както може да се очаква, новият съветски изкуствен спътник на Земята и отстраняването на маршал Жуков от Президиума и Централния комитет на Съветската комунистическа партия представляват главните теми на коментарите в днешните британски вестници.

Независимият вестник „Таймс“, който свързва двата въпроса, пише следното: Никога не е било по-трудно да се примирят двата различни образа, които Съветският съюз показа през последните няколко дни. Двете събития – продължава вестник „Таймс“ – изглежда принадлежат на различни епохи. От една страна, Съветският съюз се показва начело на света в техническо отношение. От друга страна, той е все още окован в традиционните съперничества и разпри, които изпълват руската история. При все това, смята вестник „Таймс“, двете събития имат поне едно нещо общо. То може да бъде намерено в твърдата решимост на властниците да преследват целите си въпреки всичко и въпреки всички. Постигнатият от тях успех с изкуствените спътници на Земята не подлежи на никакво съмнение. Съвсем обаче не е сигурно дали най-сетне те са стигнали до края на политическите си съперничества и комбинации. (…)

Според консервативния вестник „Дейли телеграф“, рядко в историята някой властник е бил в състояние да отвлече вниманието от вътрешнополитическите си затруднения посредством подобни крайно интересни залъгалки, както може да си позволи г-н Хрушчов. Кой ще си губи времето – отбелязва духовито „Дейли телеграф“ – да наблюдава често повтаряното представление на изпадане в немилост на съветски управник, когато вместо това му се предлага наистина вълнуващата новост на куче, изстреляно в небесното пространство. Би било, разбира се, абсурдно да се смята, че новият съветски изкуствен спътник на Земята е предназначен чисто и просто да отвлече вниманието от драматичните събития около маршал Жуков, обаче това показване на технически успех, смята вестник „Дейли телеграф“, с положителност дава на г-н Хрушчов точно същия вид предимства, каквито амбициозни управници в миналото намираха в успешни военни кампании. (…)

Според консервативния вестник „Дейли мейл“, никой не ще бъде толкова глупав да отрече този успех, описвайки презрително спътника като „парче желязо“. Според вестника, той представлява възхитително постижение. Няма вече никакво съмнение – пише по-нататък вестникът, – че русите са така напред пред западните сили в областта на ракетите, както едно време западните сили смятаха, че надминават русите. (…)

В бюлетините може да се види и реакцията и в двете части на Германия:

Бон, 4 ноември 1957 г. /Информационна служба на федералното правителство/ Съобщението за пускането на втория съветски изкуствен спътник на Земята не е предизвикало голяма изненада сред бонските правителствени среди, тъй като още при пускането на първия спътник на Земята можеше да се предвиди, че след известно време ще последват и други. Пускането на изкуствения спътник стана един ден след като беше съобщено за изключването на Жуков. Положително това не е случайно. (…)

***

Ръководителят на Берлинската обсерватория за втория спътник на Земята

Берлин, 4 ноември 1957 г. /БТА/ Снощи в разговор с кореспондент на в-к „Нойес Дойчланд“, ръководителят на Берлинската обсерватория Дидерих Ватенберг е заявил, че пускането на новия спътник на Земята опровергава бръщолевенията на някои американски среди за „случаен старт“ на първия изкуствен спътник на Земята. Това ново голямо събитие показва, е казал Ватенберг, че в Съветския съюз на базата на точни изследвания и техническа подготовка започва да се осъществява цяла програма, която няма да приключи с пускането на първите два изкуствени спътници. (…)

Учените се вълнуват и от съдбата на Лайка:

София, 4 ноември 1957 г. /БТА/ Агенция Ройтер съобщава, че директорът на обсерваторията в Канбера (Австралия) заявил днес, че проблемът за завръщането на кучето обратно на Земята е напълно разрешим. 

***

Бостън, 4 ноември 1957 г. /АП/ Съветското „летящо“ куче ще може да издържи в продължение на 4 до 6 месеца в спътника, заяви д-р Гери Шнел, началник не ветеринарната болница тук.

„Има случаи, когато кучета и котки са живели в продължение на повече от 30 дни без храня – каза той. – Водата е много по-важна за животните, отколкото храната. Докато има начин кучето да получава минимум храна и вода, то ще може да живее няколко месеца“.

Д-р Шнел смята, че руснаците може би са тренирали кучето, да вземе от време навреме само толкова храна, колкото му е необходима, за да живее. Наред с това ученият подчертава, че е невъзможно да се предскаже съвсем точно колко време ще живее кучето, защото не са дадени достатъчно подробности за условията, при които е поставено.

„Кучето положително не може да живее без кислород“ – заяви д-р Шнел, но не се дадени никакви указания по какъв начин се снабдява то с този така важен за съществуването му елемент.

***

Движението на втория изкуствен спътник на Земята

Москва, 4 ноември 1957 г. /ТАСС/ Пускането на втория изкуствен спътник на Земята ознаменува нов значителен успех на съветската ракетна техника. Въпреки че теглото на втория спътник е шест пъти по-голямо, той беше изхвърлен на по-голяма височина.

Научната информация, която постъпва от втория спътник, съществено е по-широка, отколкото информацията получена от първия спътник. В наблюденията върху полета на спътника участват голям брой различни наблюдателни пунктове, разположени не територията на Съветския съюз. (…)

Измерванията не редица параметри, характеризиращи хигиеничните условия в херметическата кабина, а също регистрирането на показателите на основните физиологически функции на животното ще позволят да се получи експериментален материал, чието изучаване за пръв път ще освети проблемите на жизнената дейност в условията на космическите полети.

Вече е извършена предварителна обработка на първите получени данни.

През изтеклите 24 часа от момента на пускането на втория спътник на Земята състоянието на животното – кучето „Лайка“, настанено в специално обзаведена херметическа кабина, беше задоволително. Това потвърждават данните, получени при регистрирането на пулса, дишането, кръвното налягане и други физиологически показатели.

За да може да се наблюдава движението на втория изкуствен спътник, съобщаваме районите над които той ще мине не 5 и 6 ноември (по московско време) (…)

Същевременно продължават наблюденията за движението на ракетата-носител на първия изкуствен спътник на Земята на същите дати.

Кучето Лайка умира след няколко часа в орбита заради стрес и прегряване на космическия спътник поради дефект в изолацията, но все пак експериментът доказва, че живо същество може да издържи изстрелването в Космоса и безтегловността. На 20 август 1960 г. кучетата Белка и Стрелка са първите живи същества, завърнали се благополучно на Земята с изстреляния на 19 август 1960 г. космически кораб „Спутник 5“. След тях в космоса политат и други живи същества, включително и френска котка.

/МВ/

В допълнение

Избиране на снимки

Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.

Изтегляне на снимки

Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите

news.modal.header

news.modal.text

Към 14:54 на 26.12.2024 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация