site.btaСърбия ще подпише през следващите два месеца споразумение за закупуване на 12 самолета "Рафал" за около три милиарда евро
Сърбия е близо до подписване на споразумение за закупуване на 12 френски многоцелеви изтребители "Рафал", съобщи сръбският президент Александър Вучич, което ще отбележи смяна на традиционния й военен доставчик Русия, съобщи Асошиейтед прес. Вучич говори снощи след приключването на двудневното си посещение в Париж след разговори с френския президент Еманюел Макрон, както и с представители на френската отбранителна индустрия, включително производителя на "Рафал" френската компания "Дасо" (Dassault Aviation).
Вучич коментира, че е имал много добър разговор с Макрон в понеделник вечерта, който е продължил повече от три часа, и че са "постигнали конкретни споразумения относно закупуването на изтребителите Рафал". Той заяви, че споразумението ще бъде подписано през следващите два месеца в присъствието на Макрон, като добави, че покупката на модерните самолети ще разшири драстично военното и друго сътрудничество между двете държави.
Финансовите подробности за потенциалната сделка не са обявени, но проправителствените сръбски медии я оценяват на около 3 милиарда евро (3,2 милиарда долара) за целия пакет. Сърбия обмисля закупуването на новите самолети "Рафал" повече от две години, откакто Хърватия закупи 12 употребявани бойни самолета от същия тип за около 1 милиард евро. Потенциалното придобиване на изтребители "Рафал" би позволило на Сърбия да модернизира военновъздушните си сили, които се състоят главно от произведени в Съветския съюз изтребители МиГ-29, както и остарели югославски бойни самолети. Русия е традиционен доставчик на военни самолети, включително бойни хеликоптери, за Сърбия, която отказа да се присъедини към международните санкции срещу Москва, въведени заради руското нахлуване в Украйна, отбелязва Асошиейтед прес.
Бързото въоръжаване от сръбската армия тревожи някои от нейните съседи след кървавото разпадане на бивша Югославия през 90-те години. Сърбия, кандидатка за членство в ЕС, е почти изцяло заобиколена от страни членки на НАТО. Критиците на западното въоръжаване на Сърбия казват, че продажбата на френски самолети може да насърчи Вучич евентуално да се намеси военно в съседно Косово, бивша сръбска област, обявила независимост през 2008 г., която Сърбия не признава. Сръбският президент отправи няколко подобни завоалирани заплахи през последните месеци, отбелязва Асошиейтед прес.
По време на разговорите на Вучич с Макрон в Париж двамата са обсъдили и тлеещото напрежение в Косово, както и сътрудничеството в областта на ядрените технологии и евентуалното изграждане на АЕЦ в Сърбия.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text