site.btaФилм, посветен на Ивановските скални църкви, бе представен в Букурещ
Тясно се оказа българското неделно училище „Йордан Йовков” към Посолството на България в Букурещ, за да побере всички желаещи да присъстват на представянето на филма „1218 година – срещата на преобразяването“ на д-р Александър Стойков, посветен на Ивановските скални църкви. Събитието бе организирано от дипломатическото ни представителство, от учебното заведение към него и от Асоциация „Еврорегион Данубиус” и привлече ученици, студенти, учени, представители на българската общност в Румъния.
„Това е една чудесна инициатива, подета от „Еврорегион Данубиус” и Лили Ганчева, която ни убеди, че филмът трябва да бъде видян и може да бъде включен като част от програмата на нашето училище, децата да разберат нещо повече за една от забележителностите на България - и в исторически, и в географски план”, каза в началото Огнян Илиев - първи секретар на Посолсвтото на България в Румъния.
След това думата взе проф. Пламен Павлов от Великотърновския университет, който бе специален гост на събитието и който е един от участниците във филма. Той благодари на автора му доктор Александър Стойков, че е възкресил темата и я е поставил в нова светлина, но изтъкна и приноса на покойния вече Румян Ганчев - директор на Русенския музей и заместник-областен управител на Русе за популяризирането и поддържането на обекта.
„Ивановските скални църкви са една от най-магичните точки не само на Северна, а на цяла България, но все още не се оценяват достатъчно. Всъщност имаме най-важното култово средище на Второто българско царство. То има перспективата за още по-сериозно развитие, тъй като Русенски лом е природен парк, не само един исторически резерват. Тази хармония между природа и история до голяма степен при нас е съхранена, просто трябва да се грижим за нея. Да я пазим от всякаква гледна точка”, изтъкна проф. Павлов.
Той подчерта и ролята на Свети патриарх Йоаким.
„Той не е случайна фигура, той е много близък с Иван Асен Втори, може би е негов духовен наставник. И той започва да създава тази общност от монаси, от манастири, този културен център, който за съжаление е силно пострадал през вековете на турското робство. От него са запазени малко книжовни паметници, които могат да бъдат идентифицирани, но там очевидно кипи много активна дейност. Той не е подчинен просто на Червенската митрополия, а е под егидата на самата патриаршия, както е в момента Рилския манастир, или Бачковския, или Троянския. Става дума за едно много голямо духовно огнище, към което трябва да бъде възобновено отношението”, изрази мнение проф. Павлов.
Ученият прикани българите в Румъния и техните приятели румънци да посетят Иваново. Студенти, които изучават български в Университета в Букурещ, веднага проявиха интерес.
„Притокът на румънски туристи е достатъчно голям, включително в Търново и в Иваново, но той би могъл да бъде още по-значим, тъй като става дума за духовно място”, каза още проф. Павлов и допълни, че връзката с Румъния трябва да се засилва.
„Трябва да има още един мост при Русе, още няколко моста, както обещаваха някои политици, но не го направиха. Но то рано или късно ще стане, защото ние сме много близки народи с румънците. Все повече се убеждаваме. И самите ние, и румънците. Това е общото ни бъдеще, а в основата на това бъдеще са такива духовни явления, каквото е Иваново. Тази огърлица от манастири, тази Света гора в равнината”, допълни ученият.
След прожекцията на филма, която продължи 50 минути, последва дискусия.
Посланик Радко Влайков сподели с емоция, че прожекцията се провежда в някогашния кино салон на дипломатическото представителство.
„Днес правим премиера на нашия кино салон. Възобновяваме тази прекрасна възможност да можем тук да показваме български филми. Костваше ни доста усилия”, призна дипломатът.
Той изрази мнение, че филмът е много подходящ за все по-голямото популяризиране на онези манастири, които се намират в Северна България, близо до Дунава.
„Поклонническият туризъм е един от онези аспекти на туризма, които могат много да се развиват и то благодарение на такива филми, за да могат хората, които имат интерес към такъв туризъм, действително да бъдат привлечени, да им стане интересно и да дойдат”, отбеляза дипломатът и предложи следващата премиера на филма да бъде в Гюргево. Идея, която изпълнителният директор на асоциация „Еврорегион Данубис” Лили Ганчева веднага прегърна.
На свой ред авторът на филма д-р Александър Стойков сподели как го е реализирал.
„Занимавам се с научни изследвания и установих, че има огромен обем от информация за Ивановския скален манастир, която не е популярна, а циркулира в един тесен обем от научни публикации, които не са достъпни до обикновения българин. Трябваше да ги популяризираме по някакъв начин. Тогава работех в Германия и го направих докато бях в отпуска. Беше малко трудно”, разказа Стойков. Той разкри, че живописта в черквата е създадена, за да съхранява част от дрехата на Христос, свалена от неговите рамене, когато той е бил разпънат на кръста в Йерусалим.
„Това е хитонът на Христос. Много малко църкви са получавали такъв подарък. И Йоаким най-вероятно е получил този подарък, когато е бил ръкоположен за митрополит в Никея. Това доказва водещата роля на Ивановския скален манастир в живота на българската държава. Не е Рилският манастир, а Ивановският. Това са неща, които не са известни. Вие ги научавате първи”, каза Стойков и допълни:
„В този филм бяхме принудени да разкажем историята за срещата на един от най-великите български царе с един от най-великите български патриарси и същевременно да ви разходим из целия манастир, за да добиете представа за неговия обем, тъй като в момента само черквата е достъпна, само там могат да влизат туристи. Никъде другаде”.
Д-р Стойков е реализирал филма със собствени средства, без подкрепа от държавата.
„В Иваново хората не знаят, че има такъв филм. В Иваново не го прожектираха. Кметът не се интересува. Не очаквам подкрепа нито от кмета, нито от държавата”, сподели Стойков.
Досега филмът е показан в Будапеща, Букурещ и Велико Търново.
„В Будапеща мина много интересно. Хора дойдоха от улицата, които видяха плаката. Случайни хора и бяха изумени. Имаше едни възрастни хора, украинци, които се оказа, че са живели в България и бяха много разчуствани. Беше им много интересно. Също и на българите”, сподели той и добави, че ако оттук нататък се прави нещо, то трябва да бъде благодарение на неговата воля и тази на екипа или с някой спомоществувател.
Операторът на филма Николай Лазаров разказа на публиката как се е наложило да влезе и в ролята на алпинист, докато снима.
„Теглиха ме с едни въжета да се кача на скриптория, беше много интересно. Там не може да се влезе просто така. Качихме се с камери, със стативи”, разказа той.
Официалната част на събитието завърши с признание и подарък за изпълнителния директор на "Еврорегион Данубиус" Лили Ганчева, която наскоро стана носител на ордена на румънския президент Клаус Йоханис.
„Тя е един човек, който е отдал живота си на българо-румънските връзки. Включително и там, където се намира Ивановския скален манастир. Тя допринася за трансганичните връзки между общините от българска и румънска страна. Може още да не е носител на най-високия български орден, но е носител на румънския орден. Нейните усилия бяха оценени от румънската държава и румънския президент. И това също ни прави горди”, обърна се към Лили Ганчева посланик Радко Влайков и ѝ подари от името на Посолството албум на художника Цанко Лавренов.
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text