site.btaЖителите на Букурещ посрещнаха Цветница с процесия на цветята и базар за ръчно изработени предмети
Днес (28 април) румънците отбелязват големия християнски празник Цветница. Близо два милиона от тях имат и имен ден. Над 1,79 милиона жени и 610 693 мъже носят имена на цветя, според данните на Дирекцията за лични документи.
В навечерието на Цветница Румънската патриаршия и Букурещката архиепископия организираха така наречената процесия на цветята. В поклонението се включиха хиляди хора, сред които архиереи, свещеници, монаси, монахини и вярващи миряни от столицата и от окръг Илфов, които пресъздадоха пътя на Исус Христос към Йерусалим.
Те изминаха пеша два километра и половина от манастира “Раду Вода” в Букурещ до Патриаршеската катедрала. Там поклонниците бяха приветствани от Негово Блаженство румънския патриарх Даниил. На миряните бяха раздадени осветени върбови клонки, които да им носят здраве и късмет в трудни моменти.
“Тези поклоннически пътувания са публични изповеди, чрез молитви и църковни песни, на вярата в Жертвата и Възкресението на Спасителя Исус Христос”, отбелязват от Румънската патриаршия.
Традицията с религиозните процесии с цветя в Румъния датира от 2008 г.
В духа на румънските традиции и наближаващия Великден, на един от най-старите булеварди в Букурещ - “Каля Викторией”, точно до паметника "Мемориала на прераждането", този уикенд са разположени щандове с ръчно изработени предмети и творения, които бележат символиката и празничната атмосфера на този период. Те са дело на талантливи майстори и народни занаятчии от цяла Румъния. Инициативата е на Центъра за творчество, изкуство и традиция на община Букурещ (CREART).
Иляна Хотопила и Кристина Нига от окръг Сучава представят занаята “боядисване на яйца”, Маргарета Наги от окръг Муреш, демонстрира как могат да се направят венци за Цветница и Великден чрез плетене на царевични кочани, а Константин Лепадату от Вълча е изложил предмети от дърво. Най-много хора се спират пред щандовете с дървени яйца, изрисувани със специална технология с восък и бои или покрити с мъниста. "Изработването им отнема около 4 часа", разказват за БТА занаятчиите. Те могат да бъдат закупени на цени между 20 и 35 леи (8 и 14 лв.).
"Там, откъдето идвам, нямаме такъв обичай. Но ще купя едно яйце като сувенир, за спомен на майка ми", споделя за БТА турист.
/СГ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text