site.btaПредседателят на Конституционния съд на Северна Македония: Решението за подготвително заседание не е слабост, а дълг към гражданите
Решението на Конституционния съд на Северна Македония за организиране и провеждане на подготвително заседание, преди да се произнесе за конституционността на Закона за употреба на езиците в страната, не е „слабост или поддаване на нечий натиск”, а „върховен акт на отговорен подход и най-високо уважение и дълг към гражданите”, за да не бъдат „манипулирани и лъгани от политиците”, заяви на пресконференция след днешното заседание на Конституционния съд в Скопие неговият председател Дарко Костадиновски.
Заседанието беше предшествано от множество политически изявления, които създадоха допълнително напрежение в страната, а по време на заседанието пред сградата на Конституционния съд при инициираната от албанската партия ДСИ „езикова стража” пристигнаха и лидерите на коалицията „Европейски фронт”, според които разглеждането на инициативите, свързани със Закона за употреба на езика в Северна Македония, „които установяват албанския език като официален език съгласно конституцията, представляват сериозен удар върху Охридския договор, равенството, междуетническата хармония и стабилността в страната”.
„Дори в политическата борба за гласове и политически разправии трябва да има „червени линии”. Не всяка тема е подходяща за политически битки, още повече „върху гърба” на Конституционния съд. Едните ни обвиняват, че сме искали да анулираме нечии права, че сме подривали Охридският рамков договор, други - че политически структури можели да ни влияят, че сме действали етнически.... всичко това е лъжа. Част от манипулациите към гражданите от страна на политиците е това, че сме подривали придобивките от Охридския рамков договор. Охридският рамков договор и част от нашата конституция, а наш ангажимент е да пазим конституцията. Пазейки конституцията, ние пазим и Охридския рамков договор”, заяви на пресконференцията след заседанието днес Костадиновски.
Той посочи, че няма да позволи Конституционният съд „да бъде изнудван от никого и да бъде подложен на натиск и заплахи от когото и да било”.
По думите на Костадиновски това е най-старото дело, което той е заварил като председател на Конституционния съд. Инициативите от политически партии, сдружения и отделни личности, с които се оспорва целият закон, всеки отделен член от него, както и процедурата, за влизането му в сила, са внесени през 2019 г. А в отговор на въпроса „защо сега Конституционният съд разглежда това дело", председателят на съда посочи, че въпросът е бил чувствителен преди пет години, точно както е чувствителен и сега, както ще бъде чувствителен и след още пет години.
Подготвителното заседание, което днес Конституционния съд реши да проведе, преди да се произнесе по исканията, свързани с конституционността на Закона за употреба на езиците, е механизъм, с който съдиите ще могат да се запознаят както с аргументите на всеки един от вносителите на съответните искания, така и с мненията на експерти, включително международни, посочи той и добави, че смята да покани и представители на Венецианската комисия.
По думите му такова заседание може да се проведе през март и до средата на следващата година Конституционния съд да се произнесе.
Според конституцията на Република Северна Македония, както и в закона за употреба на езиците в Република Северна Македония, "на цялата територия на Република (Северна) Македония и в нейните международни отношения официален език е македонският език и неговата кирилица. Друг език, говорен от най-малко 20 на сто от гражданите и неговата писменост, също е официален език", като в Закона за езиците в скоби е уточнено, че за територията на цялата страна става дума за албанския език.
Законът, за който в Конституционния съд има внесени инициативи за обявяването му като цяло, на всеки член поотделно, както и на процедурата, по която е влязъл в сила, за неконституционен, регламентира употребата на официалните езици в различните институции, при съдебни и административни производства, в документите, наименованията на инфраструктурата в населените места и др. Според конституцията на Северна Македония на територията на общините, в които има над 20 процента представители на определена етническа общност, езикът на съответната общност също е официален.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text