site.btaПълният синхрон на Мелони и Стармър в борбата с нелегалната миграция е горчива, но неоспорима истина за италианската левица, пишат западни издания
Срещата на премиерите на Италия и Великобритания - Джорджа Мелони и Киър Стармър, в Рим е водеща тема в западния печат. Според италианските медии тя е показала "пълния синхрон" и "прагматичната хармония" между министър-председателите на двете страни, най-вече по въпроса за незаконните мигранти.
"Мълчанието, с което италианската левица посрещна разговорите на Мелони и Стармър, е разбираемо. Всъщност от срещата на четири очи изплува една горчива и обезпокоителна, но неоспорима за левоцентристите в Италия истина: в борбата с незаконната имиграция двамата са в пълен синхрон", пише Франческо Беи в италианския в. "Република".
"Мигрантите са наше общо предизвикателство. Колкото повече си сътрудничим, толкова повече резултати ще постигнем", казва Стармър за кореспондента на "Република" Антонело Гуерера. "Италия остава наш съюзник, а ние работим с нашите съюзници за разбиването на бандите за трафик на хора", отбелязва британският премиер.
Само минути преди да се качи на борда на самолета за Лондон Стармър е разкрил какъв личен подарък е направил на Мелони, информира изданието.
"Дъщеря ѝ Джиневра навърши осем години днес (вчера - бел. ред.) и аз ѝ донесох от бисквитките на котката Лари", казва Стармър, цитиран от кореспондента на "Република". Котаракът Лари, вече на 17 години, е на особена почит в премиерската резиденция на "Даунинг стрийт 10", като има статута на "главен мишеловец".
"Идилията с Риши Сунак е отишла на тавана. С лейбъристите цари прагматична хармония (макар и да има мърморене от Лондон)", отбелязва на свой ред "Кориере дела сера", намеквайки за това, че Мелони и консерваторът Сунак са говорили на един и същ език в качеството си дясно ориентирани политици, а Стармър е от левицата. Вестникът припомня, че Мелони е проявила благоразположение към инициативата на бившия премиер за депортирането на нелегални мигранти от Великобритания в африканската страна Руанда.
"Дори Сунак не се е осмелявал толкова. За сметка на това лидерът на Лейбъристката партия се опря на британския "прагматизъм", но само за да обясни, че в този случай (с миграцията - бел. ред.) Лондон трябва да се поучи от италианците", посочва "Кориере дела сера".
Стармър се е постарал да получи от италианския вътрешен министър Матео Пиантедози повече подробности за италианските политики за предотвратяване, пресичане и контрол на трафика на незаконни мигранти, прилагани от правителството на Мелони, пише авторът в изданието Марко Галуцо.
"Това беше възможност да представим нашата система за координация на граничния контрол. Интересът, който британският премиер прояви към италианския модел и към всички инициативи, които сме развили към страните, откъдето идват и през които преминават нелегалните мигранти, е голямо удовлетворение за нас“, казва Пиантедози, цитиран от "Кориере дела сера".
На срещата с Мелони Стармър постави „прагматизма“ пред първосигналните впечатления, отбелязва британският в. "Гардиън". "Някои лейбъристи може да виждат в Мелони само крайнодесен популист, но британският премиер има очи за имиграционната политика на една съюзническа страна", пише Пипа Крерър.
Стармър не би си правил илюзии относно раздразнението, изпитано от някои негови съпартийци при вида на своя лидер, който се усмихва и се шегува с италианската министър-председателка, докато се разхожда с нея в градините на вила "Дория Памфили" в Рим, посочва "Гардиън". "Крайнодесният популизъм на Мелони е далеч извън зоната на комфорт на много депутати от Лейбъристката партия и те не могат да си отворят очите за произхода на нейната партия", отбелязва Крерър.
"Гардиън" също припомня единомислието на италианската министър-председателка и Сунак. В отношенията на Мелони и Стармър може и да го няма уютът, който тя изпитваше с предишния британски премиер, но и двамата изглеждаха спокойни в компанията един на друг, продължава британското издание.
В пищната вила от седемнадесети век Стармър каза пред репортери, че е дошъл в Рим по "много проста причина“, а именно - Италия е "лидер в Европа и на световната сцена като икономика на Г-7 и е съюзник в НАТО“, информира "Гардиън". Британското издание обръща внимание на обстоятелството, че Мелони е силен съюзник на Великобритания и подкрепя Украйна в момент, в който други крайнодесни лидери в Европа, включително Марин льо Пен във Франция и Виктор Орбан в Унгария, предложиха Западът да се оттегли от конфликта.
Като част от съвместна инициатива за производство на ракетите с голям обсег "Сторм шадоу" Италия - заедно със САЩ, Обединеното кралство и Франция – трябва да даде съгласието си те да бъдат използвани за поразяване на цели в Русия, посочва британската медия.
Друг вестник в Обединеното кралство - "Индипендънт", отчита факта, че Великобритания е показала "голям интерес“ към споразумението за мигрантите между Италия и Албания, като се позовава на изявление на Джорджа Мелони. Изданието извежда и друг цитат на италианската министър-председателка, която се обяви "за засилване на сътрудничеството на Великобритания с ЕС, като, разбира, се спазват правилата след Брекзит“.
Този вестник също извежда на преден план "британския прагматизъм" по отношение на граничния контрол, заявен от Стармър, който е приветствал "забележителния напредък“ на Рим в ограничаването на потока от незаконни мигранти, пристигащи по вода.
Левоцентристкият британски премиер си беше поставил за цел да научи как националистическото консервативно правителство на Мелони е постигнало този „забележителен напредък“, пише американският в. "Вашингтон пост".
Лидерът на Лейбъристката партия не е естествен съюзник на Мелони, която оглавява крайнодясната партия "Италиански братя", но миграцията зае важно място в политическия дневен ред на Обединеното кралство и Стармър се надява, че твърдият подход на Италия може да му помогне да спре хората, бягащи от войната и бедността, опитвайки се да прекосят Ламанша в ненадеждни, претъпкани лодки, отбелязва изданието.
Стармър иска да се поучи от италианската комбинация от строго правоприлагане и международно сътрудничество, въпреки че подходът на Италия е критикуван от правозащитни организации, обобщава "Вашингтон пост".
/БЗ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text