site.btaЕкопротести в Хърватия успяха да спрат строежа на ВЕЦ на река Уна
С призиви “Нека Уна да тече свободно“, ”Да запазим Уна“, "Да спрем багерите“ граждани и екоактивисти протестираха около месец срещу изграждането на малка хидроцентрала край извора на река Уна в Хърватия, докато недоволството им не беше чуто. Хърватският държавен инспекторат забрани дейностите по строежа на обекта и образува административно производство срещу инвеститора на ВЕЦ-а.
Във вчерашното съобщение на инспектората, цитирано от хърватските медии, се посочва, че започналото изграждане на хидроцентралата се извършва при липса на направена оценка на въздействието върху околната среда.
Изворът на синьозелената Уна е един от най-дълбоките карстови извори в света, а водолази са се спускали до близо 250 метра дълбочина без да достигнат дъното му. От Хърватия реката преминава в Босна и има важно не само стопанско, но и символично значение за двете страни, на които служи и като естествена граница. В Хърватия реката попада в мрежата Натура 2000 – инициатива на ЕС за защита на хабитати и видовете, които са от изключително значение за Европа. Освен това от 1968 година районът около извора е обявен за защитен природен воден обект. В Босна част от реката влиза в рамките на национален парк.
От държавния инспекторат съобщиха вчера, че в предоставения им от компетентните органи доклад се посочва, че извършените досега дейности по хидроцентралата са имали вредно въздействие върху природата и че не могат да бъдат изключени още отрицателни последици за защитата и целостта на екологичната мрежа, както и върху биоразнообразието като цяло.
Надвисналата над Уна опасност обедини хървати и босненци, тъй като опасенията им за съдбата на тяхната река са общи. Те се притесняват, че новото съоръжение безвъзвратно ще унищожи уникалната водна артерия, а заедно с нея и различни видове животни и растения. По време на протестите те заявиха, че освен към властите са готови да внесат жалба и в Европейската комисия, тъй като реката е част от Натура 2000. За да се чуе по-ясно и високо гласът на протестиращите в борбата им се включиха и популярни личности като хърватския музикант Дарко Рундек, както и Миле Кекин, вокал на рок групата “Хладно пиво”.
Председателката на местния общински съвет и на асоциация “Уна” Таня Растович по време на протестите неколкократно заяви, че хидроцентралата се строи без оценка за влиянието върху околната среда и че проектът е вреден за виреещите там растения и животни, а също така, че създава проблеми с водоснабдяването на хората.
Неправителствената организация "Зелена акция" внесе жалба в държавния инспекторат срещу започването на строителството на водноелектрическата централа в непосредствена близост до извора на река Уна.
Сред протестиращите беше и биологът Дуня Делич от босненския град Бихач.
„От професионална гледна точка в този район има различни риби, раци и седименти скални бариери. Самият извор не трябва да бъде засегнат от такъв проект в радиус от 100 метра“, каза тя, цитирана от местната телевизия Ен1. По думите й освен разрухата при изграждането и прокопаването на речното корито, работата на водноелектрическата централа ще промени течението на реката, а това заплашва целия живот във и около нея.
Владимир Топич от Центъра за околна среда от Баня Лука босненската Република Сръбска, който е ангажиран активно с протеста от самото начало, както и с опазването на реките в Босна и Херцеговина, коментира пред "Дойче веле", че териториалният план на окръг Задар предвижда няколко малки хидроцентрали в района на реките Уна и Кърк в Хърватия с извор близо до Босна. "Началото на строителството на тази водноелектрическа централа на Уна може да проправи пътя за всичко останало“, предупреди Топич.
След решението на държавния инспекторат духовете са успокоени, поне засега.
Доволни сме, но ни се искаше всичко това да се беше случило по-рано, за да бъдат щетите възможно най-малко и въобще да не бяха започвали строителството, коментира вчера Таня Растович от асоциация "Уна". Тя каза, че местните хора не са допускали, че това може да се случи в района и винаги са предупреждавали, че районът е част от Натура 2000 и там няма място за електроцентрали, копаене и обезпокояване на местните видове.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text