site.btaКосовското вътрешно министерство: Десет служители на косовската полиция са сред задържаните по границите със Сърбия, включително заместник-директора ѝ
Министерството на вътрешните работи на Косово съобщи, че в сряда сръбските власти са задържали десет служители на косовската полиция по границите на Сърбия, включително заместник-директора ѝ Деян Янкович, предаде КосоваПрес.
Според министерството петима от тях са били освободени, докато останалите петима продължават да бъдат задържани от сръбските власти.
„Съответните институции са в процес на предоставяне на точна информация за изясняване на ситуацията, но от това, което знаем досега, е, че, десет служители на косовската полиция (албанци и сърби) са задържани на граничните пунктове (между Сърбия и Косово) Мердаре. Ярине, Деу и Бард (ГКПП „Кончул“ – бел. ред.) и на границата между Хърватия и Сърбия. Петима от тях са освободени, а петима все още са задържани, включително заместник-директорът (на косовската полиция Деян) Янкович“, съобщиха от косовското вътрешно министерство.
Косовските медии съобщиха за десетки автобуси със стотици косовски граждани, задържани на граничния пункт „Батровци“ между Сърбия и Хърватия във вторник вечерта, а блокирането им по границата предизвика множество реакции. Косовският премиер Албин Курти заяви, че чрез тези свои действия Сърбия "отмъщава" заради гласуването във вторник вечерта в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа в полза на членството на Косово в тази институция.
По-късно медиите информираха за задържани косовски граждани и по границите на Сърбия с Унгария.
„Коха диторе“ съобщи, че част от задържаните хора и по сръбско-хърватската, и по-сръбско-унгарската граница са били пуснати.
Външният министър на Косово Доника Гървала-Шварц, цитирана от КосоваПрес, каза на пресконференция снощи, че не е ясен точният брой граждани, които са били освободени от сръбските власти.
По думите на Гървала голяма част от задържаните косовски граждани са били подложени на това, което тя нарече „информативни разговори“ за събитията през 1999 г. (последната война в Косово 1998 – 1999 г. – бел. ред.) и за членове на бившата Армия за освобождение на Косово (АОК).
Косовският външен министър говори и за гласуването във вторник в полза на членството на Косово в Съвета на Европа, като подчерта, че след него сръбският президент Александър Вучич е започнал да „осъществява заплахите си“.
„В последните дни и седмици сме свидетели на заплашителни изявления на сръбския президент Вучич, който заплаши не само Косово, но и партньорите и подкрепящите Косово, че положителното гласуване (за Косово в Парламентарната Асамблея на) в Съвета на Европа ще има последствия. Вучич започна да осъществява заплахите си – в такъв контекст виждам днешното (вчерашното – бел. ред.) задържане на пътуващите не само в автобуси, но и в коли. И особено задържането на много полицейски служители“, каза Гървала.
Сърбия и косовските сърби не признават обявената през 2008 г. независимост на някогашната си област. Двете страни водят диалог за нормализиране на отношенията си под егидата на ЕС.
/ПК/
news.modal.header
news.modal.text