site.btaКонституционният съд на Тайланд временно отстрани от длъжност министър-председателката Паетонгтарн Шинаватра


Конституционният съд на Тайланд временно отстрани от длъжност министър-председателката Паетонгтарн Шинаватра, която е подложена на нарастващ натиск да подаде оставка заради изтекъл телефонен разговор с бившия камбоджански лидер Хун Сен във връзка с ескалиращия граничен спор между двете страни.
Седемнайсетминутният запис, в който Шинаватра нарича Хун Сен "чичо" – учтив израз, използван в Азия - и критикува тайландски военен командир, предизвика обществения гняв.
Шинаватра "пресече червена линия" в страна, в която военните имат значително влияние, отбеляза "Ал Джазира".
Изтеклият аудиозапис разгневи най-вече консервативните законодатели, свързани с военно-роялисткото съсловие, които са исторически враждебно настроени към фамилията Шинаватра. Те обвиниха Паетонгтарн в "неподходящ" тон спрямо Хун Сен и подронване на престижа на тайландските военни.
На фона на протест в Банкок през уикенда, вчера съдът разгледа петиция, подписана от 36 сенатори, в която Паетонгтарн е обвинена в нарушаване на етичните стандарти, заложени в конституцията. Магистратите гласуваха със 7:2 гласа в полза на временното ѝ отстраняване, докато разгледат делото за нейното сваляне от поста, като тя има 15 дни да представи защитата си.
След решението на съда Паетонгтарн се извини и заяви, че целта на телефонния ѝ разговор с Хун Сен е била "повече от сто процента (в полза) на страната". "Не съм имала намерение да го правя в свой интерес. Мислех само как да избегна хаоса, да избегна боевете и да избегна загубата на човешки живот. Ако ме слушахте внимателно, щяхте да разберете, че не съм имала лоши намерения. Точно върху това ще се съсредоточа и ще отделя време, за да го обясня обстойно", подчерта тя.
Докато съдбата ѝ бъде окончателно решена вицепремиерът ще изпълнява функциите на действащ лидер на страната. Паетонгтарн ще остане в кабинета като министър на културата - ново назначение след разместването на кабинета, което беше одобрено часове преди тя да бъде отстранена.
Ако загуби окончателно поста си Паетонгтарн ще стане вторият министър-председател от партията "Пуе Тай", отстранен от премиерския пост от август миналата година насам. Тогава нейният предшественик Срета Тависин беше отстранен, също от Конституционния съд, затова, че е назначил в кабинета си бивш адвокат, който някога е бил в затвора. Дни по-късно Паетонгтарн, чийто баща е сваленият лидер на Тайланд Таксин Шинаватра, положи клетва като министър-председател.
Сега критиците й заявиха, че нейното правителство е постигнало малко по време на няколкомесечното си управление, отбеляза Асошиейтед прес.
Равенството на браковете стана закон, но беше инициирано при нейния предшественик. Контролът върху канабиса беше затегнат след обществения отзвук от декриминализацията, но този ход и неговото прилагане бяха наречени прибързани и объркващи.
Нейните критици посочиха и незадоволителни резултати в други политики на партията "Пуе Тай", като неравномерното увеличение на минималната работна заплата, постоянните промени в програмата за раздаване на парични помощи и спряната и спорна легализация на казината. Те отбелязаха и липсата на напредък в преговорите за митата със САЩ.
Преди две седмици управляващата коалиция допълнително се разклати, след като ключов консервативен съюзник я напусна, припомня Ройтерс.
Идва ли краят на управлението на семейство Шинаватра?
Политиката на Тайланд от години е доминирана от битката между консервативния, провоенен и пророялистки елит и семейство Шинаватра, което елитът смята за заплаха за традиционния социален ред в Тайланд, отбелязва "Ал Джазира".
38-годишната Паетонгтарн е най-младият лидер на страната и третият министър-председател в семейството си след баща си Таксин Шинаватра - милиардер в областта на телекомуникациите, и леля си Инглук Шинаватра, която стана първата жена, заемала в историята този пост.
Таксин беше свален от власт с военен преврат през 2006 г., а Инглук - със съдебно решение през 2014 г., припомня Асошиейтед прес.
"Властта на семейство Шинаватра отслабна. Има възходи и падения. За семейство Шинаватра вече ще бъде изключително трудно да се задържи на власт", коментира пред "Дойче веле" Пунчада Сиривунабуд, професор по политически науки в тайландския университет "Махидол". "Най-вероятно тя (Паетонгтарн) също ще бъде отстранена, като се има предвид как са се развивали нещата преди", добави той.
"През последните 20 години ситуацията е една и съща. Тайланд все още е в същия цикъл. Има преврат, след това избрано правителство, след това улични протести", каза Пунчада.
Неведнъж подкрепяните от Таксин Шинаватра партии са надделявали на национални избори, но не са могли да останат на власт след съдебни решения и дестабилизиращи улични протести, организирани от противниците му. Сега, при настоящата криза, нещата могат да се променят драстично, отбелязва "Дойче веле".
"В светлината на неотдавнашните събития влиянието на (семейство) Шинаватра е нарушено. Единственият жизнеспособен потомък на Шинаватра вече е опетнен", каза Напон Ятусипитак, изследовател по политически науки в Сингапур. "Истината е, че името Шинаватра вече съвсем не гарантира успех на изборите – и това дори е меко казано", добави той.
/ПТА/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина