site.btaКитайският външен министър ще посети Москва


Китайският външен министър Ван И пристига днес в Москва, за да разговаря с колегата си Сергей Лавров, предаде Асошиейтед прес.
Очаква се срещата между двамата външни министри да се състои утре, дни след като Русия и Украйна постигнаха принципно съгласие за ограничено примирие, последвало разговори между президента на САЩ Доналд Тръмп и техните лидери. Предстои да се изясни кога то ще влезе в сила, колко дълго може да продължи и кои цели ще бъдат в безопасност.
Вчера Тръмп порица както Владимир Путин, така и Володимир Зеленски, като изрази недоволството си от тях, припомня АП. Той заяви, че "постигаме огромен прогрес", но призна пред медиите, че между двамата "съществува огромна омраза".
Говорителят на китайското външно министерство Гуо Цзякун припомни твърденията на Пекин, че е неутрална страна в украинския конфликт, отбелязва АП. "Ние винаги смятаме, че диалогът и преговорите са единственият надежден път за изход от кризата. Сътрудничеството на Китай с Русия не е насочено срещу трета страна и не трябва да бъде повлияно от никоя трета страна", подчерта той.
Китай не спомена Украйна в изявлението, с което се съобщава за посещението, като спомена само за продължаващото задълбочаване на стратегическото и практическото сътрудничество между двете страни.
/ЛМ/
news.modal.header
news.modal.text