site.btaСътрудничеството на Прага и Киев "напомни на света“, че руската война в Украйна продължава и че да се преговаря с Москва е трудно


Чехия осъществи контакти на високо равнище с Украйна в рамките на една седмица, като при срещите бе "напомнено на света“, че руската война в Украйна продължава, Киев продължава да се бори, а с Москва е трудно да се преговаря, предадоха Ройтерс и Укринформ.
Чешкият президент Петър Павел започна миналия четвъртък посещението си в Украйна със среща в стратегическия черноморски пристанищен град Одеса с началника на местната областна администрация Олег Кипер и други украински представители. На следващия ден бе посрещнат в Киев от украинския президент Володимир Зеленски. Двамата посетиха останалото в историята със съпротивата срещу руските сили село Мошчун, а след това дадоха съвместна пресконференция. Чешкият държавен глава бе миналата събота и в най-голямата детска болница в Украйна - "Охматдит", която пострада при руска ракетна атака миналата година.
При самата визита на Павел в Одеса бе извършено поредното масирано въздушно нападение от страна на Русия, информира областният управител Кипер.
"Посрещнахме президента на Чехия Петър Павел в Одеса. Визитите на такива лидери днес са особено важни за нашия регион, защото всяка една от тях е сигнал за подкрепа на Украйна в съпротивата ѝ срещу руската агресия. Показателно е, че именно по време на срещата ни врагът предприе поредната си масирана атака срещу Одеса и областта. Това е още едно напомняне за целия свят: войната продължава и Украйна продължава да се бие", заяви Кипер, предаде кореспондентът на БТА в Одеса.
Павел каза пред представители на медиите, че е тръгнал с влак от Одеса за Киев около 20 минути преди експлозиите в югозападния град, съобщи Ройтерс. По думите му руските удари са показали колко е трудно да се преговаря с Москва. Кремъл обяви официално, че на 18 март е влязло в сила споразумение между Русия и Украйна, договорено с посредничеството на САЩ, за частично прекратяване на огъня, като бе наложен мораториум върху нападенията срещу енергийни обекти в двете страни, припомня Ройтерс.
"Човек трябва да е истински циник, когато заявява желание за мирни преговори или за преговори за прекратяване на огъня и в същото време извършва масирано нападение срещу гражданска инфраструктура. Изключително е трудно да контактуваш с такава страна“, каза Павел, цитиран от Ройтерс.
Министър-председателят на Чехия Петър Фиала участва на свой ред този четвъртък в срещата на върха във френската столица Париж на "коалицията на желаещите“ да се включат в миротворческа мисия на украинска земя след края на водената от Русия война.
По покана на президента на Франция Еманюел Макрон, организатор на форума във френската столица, в срещата под наслов "Мир и сигурност за Украйна“ участва и министър-председателят на България Росен Желязков. Премиерът заяви, че България предлага да бъде сформиран многонационален морски координационен център за осигуряване безопасността на корабоплаването в западната акватория на Черно море и страната ни да бъде домакин на този център.
Павел в Одеса
В срещата с чешкия президент Петър Павел в Одеса взеха участие украинският вицепремиер Олексий Кулеба, командващият Военноморските сили на Украйна Олексий Нейжпапа и ръководителите на Николаевската и на Херсонската областна военна администрация Виталий Ким и Олександър Прокудин.
"Информирахме президента на Чехия за ситуацията в Южна Украйна в областта на сигурността и освен това обсъдихме ключови въпроси по безопасността на корабоплаването, хуманитарната помощ и по-нататъшната координация на помощта за нашите региони“, заяви Кипер. Обсъдени са били и ситуацията на бойното поле, проектите за възстановяване на Украйна след края на войната и приносът на Чехия по тази линия, предаде Укринформ.
Чешкият президент заяви в социалната платформа "Екс“, че е дискутирал с ръководителите на Одеска, Николаевска и Херсонска област бъдещата пряка подкрепа от страна на Чехия за тези региони, които се намират на фронтовата линия.
"Сега съм в Одеса, която се съпротивлява срещу руската агресия от началото на войната. Тук идва помощ от Чехия под формата на бронирани бойни машини, дронове, бронежилетки, подвижни системи за радиоелектронна борба, които помагат за защитата на гражданите от нападенията с дронове, както и медицинско оборудване като вентилационна апаратура и болнични легла“, информира Павел, цитиран от Укринформ.
Агенцията уточни, че по време на срещата на чешкия президент с украински представители руските сили са атакували с произведени в Иран дронове "Шахед“ на три вълни.
Срещата със Зеленски и посещенията на киевска болница и на село Мошчун
Президентът Павел се срещна в столицата на Украйна Киев с украинския си колега Володимир Зеленски. Двамата посетиха село Мошчун, известно с ожесточените сражения срещу руските сили след инвазията на войските на Москва през 2022 година, съобщи Укринформ.
"Започнахме деня с президента на Чехия Петър Павел в Мошчун, Киевска област – място, което е едновременно символично и дълбоко в паметта на всички нас в Украйна. Битката за Мошчун срещу руските окупатори изигра ключова роля за цялата страна“, отбеляза Зеленски, цитиран от Укринформ.
Двамата президенти почетоха паметта на воините, загинали за свободата на Украйна, и благодариха на героите, отбеляза Укринформ. "Благодарение на тях ние днес сме тук – в украински Киев, в нашата независима държава“, посочи Зеленски.
Визитата на Павел беше навръх третата годишнина от освобождението на Мошчун, обръща внимание сайтът на украинското президентство, на който се позовава Укринформ. Държавните глави отдадоха почит на мемориала "Ангелите на победата“, издигнат на мястото на паметните сражения.
Мошчун се превърна в една от стратегическите отбранителни позиции на украинските сили в подстъпите към Киев, където битките се разразиха в средата на март 2022 г. Руските войски възнамеряваха да си проправят път към украинската столица тъкмо през Мошчун по направлението Хостомел-Буча-Ирпин. Въоръжените сили на Украйна обявиха на 21 март 2022 г., че окончателно са изтласкали руските сили от Мошчун, припомня Укринформ.
На съвместна пресконференция в Павел в Киев Зеленски заяви, че Украйна не приема изпращането на мисия на ООН като вариант за разполагането на чуждестранни военни контингенти и на предоставянето на Киев на гаранции за сигурност, предадоха Ройтерс и Укринформ.
"При цялото ми уважение ООН не може да ни защити нито от окупация, нито от желанието на (руския президент Владимир) Путин отново да се насочи към нас", каза Зеленски на пресконференцията с Павел.
Чешкият президент на свой ред заяви в интервю за украинския в. "Европейска правда“, че страната му е готова да участва в мироопазваща мисия в Украйна, ако бъде постигнато мирно споразумение, информира Укринформ. Коментирайки въпроса с гаранциите за сигурност за Украйна в интервюто за украинското издание, Павел спомена т. нар. "коалиция на желаещите" и каза, че Чехия вече е част от тази коалиция.
Чешкият държавен глава изрази увереността си, че в момента, в който е налице колективна готовност за изпращането на подобен мироопазващ контингент, Чехия ще бъде част от него. Той подчерта, че ако има силна група от европейски държави, желаещи да дадат гаранции за безопасност на Украйна, то Чехия със сигурност е в тази група.
На въпрос на "Европейска правда“ защо членството в НАТО не е сред гаранциите за сигурност на Украйна чешкият президент спомена позицията на американския си колега Доналд Тръмп по въпроса. Павел отбеляза, че президентът на САЩ е отхвърлил възможността за бързо присъединяване на Украйна към НАТО, обръща внимание Укринформ.
Павел смята, че ако украинското членство в алианса се превърне в пречка за мирно споразумение, е необходимо да се приеме реалността. Той изтъкна, че присъединяването към НАТО не е въпрос на няколко месеца, а изисква повече време.
Според него обаче въпросът не трябва да се сваля от дневния ред. "Нека оставим този въпрос открит, тъй като политическите лидери идват и си отиват“, каза Павел. След три години САЩ ще имат друго правителство, което може да има различна гледна точка, обърна внимание чешкият президент.
Петър Павел присъства на подписването на няколко споразумения за сътрудничество между Чехия и Украйна в областта на военната промишленост. Той посети украинско военнопромишлено предприятие заедно с украинския министър на стратегическите индустрии Герман Сметанин, който запозна гостуващия държавен глава с производствените линии на сглобяване на автомати „Брен-2“ по патент на чешката оръжейна компания „Чешка Збройовка“, информира Укринформ. Украински специалисти са преминали обучение в Чехия и сега прилагат технологиите и опита на НАТО в Украйна, уточнява агенцията.
Сметанин подписа няколко споразумения за двустранно сътрудничество в областта на военната промишленост в присъствието на Павел и на съветника на украинския президент Зеленски по стратегическите въпроси Олександър Камишин. Споразуменията засягат доставката на компоненти за производство на място на боеприпаси за леки оръжия и на части за сглобяването на автомати „Брен-2“.
В знак на благодарност за принос към украинската кауза Сметанин удостои специалния пратеник на чешкото правителство за възстановяването на Украйна – Томаш Копечни, с ордена на Великия княз Ярослав Първи Мъдри.
Петър Павел се срещна и с украинския министър-председател Денис Шмигал. Двамата обсъдиха сътрудничеството в областта на икономиката и на отбранителната промишленост, информира Укринформ. Шмигал благодари на Чехия за нейната твърда подкрепа за Украйна от първите дни на пълномащабната агресия на Русия, включително доставката на стратегически ресурси и значителния принос за реконструкцията на инфраструктурата.
"Патронажът на Чехия над Днепропетровска област е ефективен инструмент за възстановяване на местните общини. Очакваме с нетърпение продължаването и разширяването на проектите за възстановяване. Очакваме също скоро да се състои учредителната среща на украинско-чешката работна група за възстановяването на Украйна в съответствие със споразуменията, постигнати по време на съвместни правителствени консултации“, каза Шмигал, цитиран от Укринформ.
Той подчерта и съществената помощ от Чехия за енергийния сектор на Украйна. Една от основните теми на разговорите му с Павел бе свързана с перспективите за създаване и развитие на високотехнологични предприятия.
"Украйна се интересува от привличането на чешки инвестиции. За тази цел имаме мрежа от индустриални паркове, които предлагат нови възможности за чуждестранни инвеститори. Благодарни сме на Чехия за подкрепата за Украйна по пътя ѝ към членството в ЕС“, заяви Шмигал. По думите му Павел е уверил, че чешката подкрепа за Украйна ще продължи, като всички съществуващи проекти за помощ ще се разрастват.
Чешкият президент, придружен от министъра на здравеопазването на Украйна Виктор Ляшко, посети в събота детската болница „Охматдит“ в Киев, която бе поразена от руска ракетна атака през юли миналата година. "Заедно с чешкия президент Петър Павел, в рамките на официалното му посещение в Украйна, посетихме "Охматдит“ – най-голямата детска болница в страната, място за спасяване на малки пациенти с най-сложни заболявания“, каза Ляшко, цитиран от Укринформ.
Министърът подчерта, че "Охматдит“ продължава да работи без прекъсване. Повечето болнични отделения са възобновили дейността си в сгради, които или не са били засегнати от руската ракетна атака, или са претърпели само частични щети. По време на посещението Ляшко информира Павел за мащаба на разрушенията, нанесени от Русия на болничната инфраструктура на Украйна. Той каза, че през последните три години руските сили са повредили 1984 сгради на болнични заведения, а напълно са разрушили 301.
След разговорите си с Павел украинският президент Зеленски обяви, Чехия ще съдейства за ремонта на шест болници – в родния му град Кривой рог, Киев, Днепър, Луцк, Лвов и Ривне. "Освен това от първите дни на войната Чехия подкрепи нашата здравна система, като предоставя основно медицинско оборудване и лекарства за ранените“, каза министър Ляшко.
Фиала в Париж
Четири дни след визитата на президента Павел в Украйна министър-председателят на Чехия Фиала взе участие в организираната от Макрон среща в Париж на "коалицията на желаещите“ да се включат в миротворческа мисия в Украйна след края на войната.
Петър Фиала заяви, че в рамките на инициативата, оглавявана от Прага, тази година Украйна може да получи същото количество снаряди, каквото е било доставено и през 2024 г., предаде Ройтерс. Чешкото правителство стартира тази инициатива миналата година, като редица страни от НАТО отпускат финансови средства. Киев получи миналата година около 1,5 млн. артилерийски снаряда, сочат данни на чешкото Министерство на отбраната, припомня Ройтерс.
Чешкият премиер информира останалите участници във форума за развитието по чешката инициатива. „Това е дейност, която може да помогне на Украйна да отговори на настояща нужда“, каза Фиала, цитиран от чешката новинарска агенция ЧТК.
"Артилерийски боеприпаси, системи за противовъздушна отбрана, ракети, авиационни боеприпаси – всичко това е необходимо, но е нужно и съдействие за украинското производство на място на безпилотни летателни апарати“, поясни той.
"Рано е за този дебат по въпроса с изпращането на военнослужещи от определени страни в Украйна“, заяви от друга страна чешкият премиер пред представители на медиите, предаде Ройтерс. "Мисълта ми е, че докато обсъждаме нещо подобно в Европа, трябва да сме сигурни, че имаме подкрепата на САЩ", посочи премиерът.
"Страните се съгласиха в Париж с необходимостта от силна украинска армия сега и в бъдеще с цел възпиране на Русия“, отбеляза министър-председателят, цитиран от ЧТК.
"Затова и украинската армия разчита на допълнителни доставки на военно оборудване, както и на подкрепа за украинската отбранителна индустрия и на обмен на разузнавателна информация“, добави премиерът пред репортери след срещата. Според него последните събития показват, че Украйна е готова за прекратяване на огъня, но Москва не показва достатъчно силно желание за това, допълва ЧТК. „Демонстрирахме единство и много силна воля да помогнем на Украйна и да постигнем справедлив и траен мир“, каза той.
"По-скоро Москва има за цел да завладее допълнителни украински територии. Не се интересува от прекратяване на войната, а от премахване на санкциите. Всеки, който днес призовава за премахване на санкциите, помага на Русия и е на страната на агресията и е за продължаването на войната", заключи Фиала.
/ГГ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text