site.btaСАБА: Йеменското правителство потвърди твърдия си ангажимент за постигане на целите за устойчиво развитие
![САБА: Йеменското правителство потвърди твърдия си ангажимент за постигане на целите за устойчиво развитие](/upload/10674765/Government+reaffirms+its+commitment+to+achieving+sustainable+development+goals.jpeg?l=1000)
![САБА: Йеменското правителство потвърди твърдия си ангажимент за постигане на целите за устойчиво развитие](/upload/10674765/Government+reaffirms+its+commitment+to+achieving+sustainable+development+goals.jpeg?l=1000&original=926049511813e5910891ec8b571ad0a20bd1f943)
Правителството на Йемен потвърди твърдия си ангажимент за постигане на целите за устойчиво развитие и за засилване на солидарността и социалната интеграция, предаде йеменската новинарска агенция САБА.
Това е част от усилията му за изпълнение на Декларацията от Копенхаген за социално развитие и Световната програма за социално развитие, както и на Целите за устойчиво развитие до 2030 година.
Постоянният представител на Йемен в ООН Абдула ас Сади обяви ангажимента на Йемен на 63-тото заседание на Комисията за социално развитие, което се проведе вчера в централата на ООН в Ню Йорк.
Ас Сади подчерта, че постигането на устойчиво социално развитие изисква преодоляване на първопричините за бедността, осигуряване на равни икономически възможности и насърчаване на основните човешки права за всички.
Той отбеляза, че светът все още е далеч от постигането на амбициозните цели на Програмата за устойчиво развитие до 2030 г., особено в най-слабо развитите държави, включително Йемен, който е изправен пред многоаспектни кризи заради преврата на хусите срещу стремежите на йеменския народ и националния консенсус.
Това доведе до много конфликти, в резултат на които възникна една от най-тежките хуманитарни кризи в света. Ас Сади обясни, че въпреки сериозните предизвикателства йеменското правителство продължава да активизира усилията си за възстановяване на държавните институции и активизиране на тяхната роля.
То е предприело много икономически и административни реформи, насочени към подпомагане на националната икономика, създаване на благоприятна среда за засилване на ролята на частния сектор и включването му в процеса на устойчивото икономическо развитие.
Това има за цел да разшири производствената база, да диверсифицира източниците на доходи, да насърчи приобщаващ и устойчив икономически растеж, да създаде възможности за работа, за да намали безработицата и нивата на бедност, и да подкрепи малките и средни предприятия, включително тези, управлявани от жени и младежи в селските райони, за да се увеличат доходите на домакинствата с подкрепата на приятелски държави и международни организации.
Той изтъкна, че правителството очаква с нетърпение втората световна среща на върха по въпросите на социалното развитие, която е планирана да се проведе в Доха в края на тази година, разглеждайки я като решаваща възможност за укрепване на международния консенсус относно значението на осигуряването на равен достъп до основни услуги и икономически възможности и засилването на инвестициите в развитието на човешкия капацитет с цел изкореняване на бедността, намаляване на неравенството и постигане на приобщаващо развитие.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и САБА)
/НС/
news.modal.header
news.modal.text