site.btaЦентралният съвет на евреите в Германия призова повече хора да посещават места като Аушвиц, за да се поддържа жив спомена за Холокоста
Централният съвет на евреите в Германия призова за повече инициативи, които улесняват посещенията на автентични места, където са били извършвани престъпления от страна на нацистите в периода около Втората световна война, на фона на отбелязването на 80-годишнината от освобождаването на концентрационния лагер "Аушвиц", предаде ДПА.
"Всеки, който е бил в Аушвиц, не се пита защо споменът за Холокоста трябва да се поддържа жив. Всеки, който е бил в Аушвиц, разбира защо паметта на Холокоста не може да има паралели", заяви Йозеф Шустер, председател на Централния съвет на евреите в Германия.
На 27 януари 1945 г. съветски войски освобождават нацисткия концентрационен лагер в окупираната от силите на Адолф Хитлер Полша. Нацистите са депортирали в лагера около 1,3 милиона души. Около 1,1 милиона от тях са били убити, включително 1 милион европейски евреи. От 1996 г. насам 27 януари се отбелязва като Ден на възпоменание за Холокоста в Германия. През 2005 г. Общото събрание на ООН обявява 27 януари за Международен ден в памет на жертвите на Холокоста, отбелязва ДПА.
Шустер заяви, че отбелязването на освобождението на Аушвиц никога не е било рутинно, но тази година то трябва да предизвика още повече размисъл. Той обясни, че свидетелите на Холокоста стават все по-малко, а все повече хора в Германия нямат родствена връзка с времето на нацизма. Осемдесетгодишнината е "крайъгълен камък в памет на този разрив в цивилизацията", добави Шустер.
/ЛМ/
news.modal.header
news.modal.text