ОБЗОР

site.btaЮжнокорейски съд удължи срока за задържане на президента на страната Юн Сук-йол след историческия му арест

Южнокорейски съд удължи срока за задържане на президента на страната Юн Сук-йол след историческия му арест
Южнокорейски съд удължи срока за задържане на президента на страната Юн Сук-йол след историческия му арест
Временно отстраненият президент на Южна Корея Юн Сук-йол в автомобил на път за центъра за задържане в Сеул, 15 януари 2025 г. Снимка: Kim Sung-min/Йонхап чрез АП

Западният окръжен съд на южнокорейската столица Сеул издаде рано тази сутрин (снощи българско време) заповед за удължаване с 20 дни на срока за задържане на президента на страната Юн Сук-йол, предадоха световните агенции.

Юн, който е временно отстранен от длъжност с гласуван на 14 декември от парламента импийчмънт, е задържан заради опита си да въведе военно положение на 3 декември. Това е първият арест на президент на Южна Корея в съвременната история на азиатската страна, отбелязва южнокорейската информационна агенция Йонхап.

Позовавайки се на опасността от унищожаване на доказателства, съдия от Западния окръжен съд на Сеул издаде заповедта по обвинения срещу Юн в метеж и злоупотреба с власт при обявяването на военно положение, пояснява Йонхап. В основанията на съда се посочва, че президентът е изпратил военнослужещи в Националното събрание, за да попречат на депутатите да гласуват срещу постановлението за военно положение.

По силата на заповедта следователите могат да задържат Юн в ареста 20 дни. В това число влизат дните, които той вече прекара в центъра за задържане след ареста му в сряда. Президентът бе задържан на 15 януари след мащабна операция на силите на реда от втори опит, след като първият бе предотвратен на 3 януари от охраната му и негови симпатизанти, които образуваха жива верига пред резиденцията му, припомни Ройтерс.

Така бе сложен край на продължилото със седмици противопоставяне между президентските телохранители и служителите на националната агенция за борба с корупцията, отбелязва Асошиейтед прес.

Южнокорейското Бюро за разследване на корупцията сред високопоставени служители планира да прехвърли задържането на Юн на прокуратурата след 10 дни, разяснява Йонхап. След това се очаква прокуратурата да го разследва допълнително и да му повдигне обвинение преди изтичането на 20-те дни максимален срок на постановения сега арест от Западния окръжен съд в Сеул.

Представители на службата за борба с корупцията по високите етажи на властта заявиха за Йонхап, че ще проведат разследването на президента „в съответствие със закона и процедурите“.

Адвокатите на Юн казаха, че предложението за въвеждане на военно положение е "акт на управление“ и не може да бъде предмет на съдебно решение, тъй като е приложено за преодоляване на национална криза. Според юристите, защитаващи правата на президента, кризата е следствие от вота на недоверие за членове на правителството, предизвикан от опозицията, както и от спънки за законодателството и едностранно намаляване на бюджета, посочва Йонхап.

След издаването на заповедта гневни поддръжници на президента счупиха прозорците на съда и нахлуха в сградата в знак на протест, създавайки суматоха. По полицейските служители, охраняващи Западния окръжен съд на Сеул, бяха хвърлени най-различни предмети, сред които пластмасов стол, както и боклук, описва южнокорейската агенция.

Полицията арестува около 40 протестиращи и възстанови реда в рамките на няколко часа, съобщи телевизия Уай Ти Ен (YTN), цитирана от Ройтерс. Най-малко деветима полицейски служители са ранени в безредиците, информира Йонхап.

Хиляди демонстранти се събраха в центъра на столицата Сеул днес, за да протестират срещу ареста на Юн, шествия има и в други градове на страната, съобщава Ройтерс.

Как се стигна дотук

Служителите на бюрото за борба с корупцията по високите етажи на властта и на полицията нахлуха в сряда в президентската резиденция в богаташкия квартал на Сеул "Ханнам-дон“ и задържаха Юн Сук-йол повече от шест седмици след обявяването на военното положение. Докато се укриваше, той обещаваше, че "ще се бори докрай“ с опитите за свалянето му, информира Асошиейтед прес.

Събитията от 3 декември поставиха началото на най-сериозната политическа криза в страната от нейната демократизация в края на 80-те години, посочва АП.

Задържането на Юн, разрешено със съдебна заповед, която го принуждава да бъде изправен пред разследване, след като многократно пренебрегна призовките на правоприлагащите органи, беше валидно до 21:05 ч. корейско време (14:05 ч. бълг. вр.) в петък.

В петък следобед Службата за разследване на корупция за високопоставени служители, която води съвместно разследване с полицията и военните, поиска от Западния окръжен съд на Сеул да издаде заповед за официалния арест на Юн, проследи събитията АП.

Шестдесет и четири годишният бивш прокурор, който заема поста на 13-и президент на страната от 10 май 2022 г., бе подложен на разпит в продължение на повече от десет часа в сряда в централата на агенцията за борба с корупцията в Квачхън (южно от столицата Сеул).

Юн бойкотира разпитите си, насрочени за четвъртък и петък. В съобщение до своите поддръжници, предадено чрез адвокати, Юн каза, че се справя добре в ареста и им благодари, че са излезли на улицата в студеното време, за да покажат своя "пламенен патриотизъм“.

"Президентът няма да се яви в бюрото за разследване на корупцията и днес“, обяви в петък пред Йонхап един от адвокатите му – Сок Дон-хьон, който е и негов дългогодишен близък приятел.

"Той изложи подробно основната си позиция по време на разпита в бюрото в първия ден от задържането си и не вижда причина или необходимост да отговаря на повече въпроси“, допълни юристът.

Адвокатите на Юн бяха поискали от Централния окръжен съд на Сеул да разпореди освобождаването му, поставяйки под съмнение валидността на заповедта за задържане, издадена от Западния окръжен съд. Централният окръжен съд отхвърли молбата им късно вечерта в четвъртък.

Това даде на служителите на бюрото за борба с корупцията близо 11 допълнителни часа, в които да оставят Юн в ареста благодарение на времето, необходимо на Централният окръжен съд да преразгледа искането му, посочва Йонхап.

В същото време в близките седмици сваленият президент очаква решение на Конституционния съд относно неговия импийчмънт, което ще определи дали да бъде отстранен постоянно от поста или да бъде възстановен.

Ако прокурорите повдигнат обвинения срещу Юн за бунт и злоупотреба с власт, каквито обвинения се разглеждат от следователите, те евентуално могат да задържат президента под арест до шест месеца до първоначалното съдебно решение, разяснява Асошиейетд прес. При положение че съдът го осъди и издаде присъда за затвор, Юн ще започне да излежава тази присъда, като делото евентуално ще се придвижи до Висшия съд на Сеул и Върховния съд на Южна Корея, пояснява АП.

Адвокатите на Юн твърдят, че няма нужда клиентът им да бъде в ареста по време на разследването, заявявайки, че няма опасност от бягство или унищожаване на доказателства, обръща внимание АП. Разследващите изрично припомнят, че Юн е пренебрегнал няколко искания да се яви на разпит, а президентската служба за сигурност е блокирала опита за задържането му на 3 януари.

Юн твърдо отхвърли обвиненията, че указът му за военно положение е опит за бунт, което противоречи на показанията на негов военен съветник в качеството му на свидетел, акцентира Асошиейтед прес.

Реакции

Адвокатите на Юн Сук-йол заявиха днес за Ройтерс, че арестът му е незаконен, тъй като издалата заповедта институция няма юрисдикция за това, а разследващият екип не е имал правомощия.

Метежът, в който Юн може да бъде обвинен, е едно от малкото престъпления, срещу които президентът на Южна Корея няма имунитет. Присъдата може да е както доживотен затвор, така и смъртно наказание, посочва Ройтерс, като допълва, че Южна Корея не е екзекутирала никого от близо 30 години.

Временно отстраненият държавен глава заяви чрез своите адвокати, че е "шокиран“ от актовете на насилие в съдебната сграда след произнасянето на решението за официалния му арест и е "жалко“ да се реагира по този начин. Той призова хората да изразят мнението си "с мирни средства“, поясни Ройтерс.

"Президентът каза (...), че няма да се откаже и ще поправи грешката си, дори и това да отнеме време“, се казва в изявление на адвокатите, цитирано от световната агенция.

Заявявайки, че разбира изпитвания от мнозина граждани "гняв от несправедливостта“, Юн помоли полицията да заеме "толерантна позиция“.

Освен наказателното разследване, което предизвика хаоса днес, Конституционният съд на Южна Корея обсъжда дали да отстрани държавния глава завинаги от длъжност по силата на импийчмънта на парламента от 14 декември, или да възстанови президентските му правомощия.

Консервативната Партия на народната власт (ПНВ) на Юн изказа "огромно съжаление“ от решението на съда да удължи задържането му“.

"Стои въпросът дали последиците от задържането на действащ президент са били достатъчно обмислени“, гласи декларация на ПНВ.

Основната опозиционна сила - Демократическа партия, заяви, че решението е "крайъгълен камък" за възстановяване на реда и че "бунтовете" от "крайнодесни" групи само ще задълбочат националната криза, информира Ройтерс.

Подкрепата за ПНВ се срина след обявяването на военно положение от страна на Юн на 3 декември, което парламентът отмени с гласуване часове по-късно.

В същото време партията на Юн изпревари опозицията в социологическите проучвания - 39% срещу 36% в допитване на южнокорейската секция на "Галъп“, за първи път от август миналата година, отбелязва световната агенция.

/ДИ/

В допълнение

Избиране на снимки

Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.

Изтегляне на снимки

Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите

news.modal.header

news.modal.text

Към 21:47 на 19.01.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация