site.btaКакво да очакваме на церемонията по встъпването в длъжност на Доналд Тръмп
Доналд Тръмп ще положи клетва като президент на САЩ в понеделник, с което ще започне втория си, непоследователен мандат, и ще завърши едно от най-изумителните политически завръщания в американската история.
Денят на встъпването в длъжност по традиция е посветен предимно на пищност и церемониалност. Един президент напуска Белия дом, а друг се настанява в него. Но републиканецът Тръмп също така обеща да подпише множество укази по различни теми - от сигурността на границите до добива на петрол и газ - още в първия ден от мандата си.
Ето какво знаем за Деня на инаугурацията досега:
КОГА И КАК ЩЕ ПРОТЕЧЕ ЦЕРЕМОНИЯТА?
Новоизбраният вицепрезидент Джей Ди Ванс първи ще положи клетва на 20 януари, а след него и Тръмп. Вероятно церемонията ще бъде водена от председателя на Върховния съд на САЩ Джон Робъртс, в 12:00 ч. местно (19:00 ч. българско време) пред Капитолия, съобщи Ройтерс.
Тръмп ще вдигне дясната си ръка, а лявата ще постави върху Библията. Обикновено Библията се държи от съпругата на бъдещия президент. Ще изрецитира следното: „Тържествено се заклевам (или потвърждавам), че ще изпълнявам съвестно длъжността президент на Съединените американски щати и ще запазя, защитавам и отбранявам Конституцията на Съединените американски щати, доколкото ми е възможно.“
След това Доналд Тръмп ще произнесе встъпителната си реч. Продължителността на речта е различна при различните президенти, като предишната встъпителна реч на Тръмп през 2017 г. продължи около 17 минути, докато през 2021 г. Байдън говори малко повече от 20 минути, припомня телевизия "Скай Нюз".
Съвместната комисия на Конгреса, която ръководи церемонията по полагане на клетва на територията на Капитолия, заяви, че ще пусне над 220 000 билета за събитието.
Националната служба за парковете, която отговаря за Националната алея, където гражданите без билети се събират, за да наблюдават церемонията, е издала разрешение на комитета по встъпване в длъжност на Тръмп за около 250 000 зрители. Билетите са безплатни и позволяват на хората да наблюдават церемонията на територията на Капитолия на САЩ, когато президентът и вицепрезидентът полагат клетва.
За тези, които искат да гледат събитието от вкъщи, всички големи американски телевизии ще предават на живо събитието, включително Ен Би Си, Ем Ес Ен Би Си, Ей Би Си, Си Ен Ен, Фокс Нюз и Пи Би Ес. Белият дом също ще осигури пряко предаване на събитието.
Очаква се кънтри звездата Кари Ъндъруд да пее на церемонията.
КОЙ Е ПОКАНЕН?
Тръмп реши да остави свой отпечатък върху събитието и стана първият новоизбран президент на САЩ, поканил чуждестранни лидери на инаугурацията си, посочва "Скай Нюз".
Досега президенти и премиери на други страни не са присъствали на встъпването в длъжност поради съображения за сигурност и са изпращали само дипломати. Традиционно на събитието ходят бивши президенти на САЩ и тази година няма да има изненади в това отношение. Бившите президенти Барак Обама, Джордж Буш-младши и Бил Клинтън ще уважат церемонията. Отиващият си президент, демократът Джо Байдън, заяви, че планира да присъства на церемонията и да стане свидетел на предаването на властта - любезност, която Тръмп не му оказа четири години по-рано.
Президентът на Аржентина Хавиер Милей, който е силен поддръжник на Тръмп, обяви, че ще присъства. Друг южноамерикански съюзник на Тръмп, бившият президент на Бразилия Жаир Болсонаро, няма да може да отиде. Паспортът му беше конфискуван след полицейска операция в рамките на разследване на предполагаем план за „държавен преврат“, който да попречи на връщането на власт на левия му съперник Луиз Инасио Лула да Силва през януари 2023 г. и вчера Върховният съд отказа да му го върне, за да пътува до САЩ, предаде АФП.
Друг поддръжник на Тръмп, унгарският президент Виктор Орбан, заяви, че обмисля да дойде, както и италианската министър-председателка Джорджа Мелони. Китайският президент Си Цзинпин няма да присъства въпреки отправената покана, но ще изпрати свой представител - вицепрезидента Хан Чжън, предаде Синхуа. Очаква се съветникът на Тръмп Илон Мъск, главен изпълнителен директор на "Тесла" и "Спейс Екс", Джеф Безос, основател на "Амазон", и Марк Зукърбърг, главен изпълнителен директор на "Мета", да седят на видно място на церемонията, посочва Ройтерс.
ПАРАД ДО БЕЛИЯ ДОМ
Полагането на клетва ще бъде последвано от обяд с лидерите на Конгреса в Капитолия, на който често се сервират ястия от родните щати на президента и вицепрезидента.
После Тръмп ще се отправи с кортеж по булевард „Пенсилвания“ към Белия дом. Парадът преминава от Капитолия на САЩ до Белия дом и е тържествено и дългоочаквано събитие за милиони американци в цялата страна, отбелязва "Скай Нюз".
Шествието ще започне приблизително в 15:00 ч. местно време (около 21:00 ч. българско време). Когато пристигнат в Белия дом новият президент и гостите му ще наблюдават останалата част от парада от специално изградена за целта трибуна. Денят завършва с поредица от инаугурационни балове във Вашингтон.
ЗАЛАВЯНЕ ЗА РАБОТА
Двама източници, запознати с планирането, заявиха, че Тръмп подготвя множество укази и директиви, които може да достигнат повече от 100 за първия ден и след това.
Очаква се той да подпише укази, които дават на имиграционните служители по-голяма свобода на действие да арестуват мигранти без криминални досиета, да изпрати повече войници на американско-мексиканската граница и да възобнови изграждането на граничната стена.
Сред указите е възможно да има и такъв за увеличаване на производството на енергия.
Тръмп вероятно ще обяви и първата вълна от помилвания на обвиняеми, осъдени от федералните власти за участието им в нападението срещу Капитолия на САЩ на 6 януари 2021 г.
ПАРТИТА И МИТИНГ
През уикенда и в понеделник във Вашингтон ще се проведат поне 18 галавечери по случай встъпването в длъжност, като три от тях се смятат за официални и се очаква Тръмп да присъства на тях, съобщи Ройтерс.
В неделя, в навечерието на встъпването в длъжност, Тръмп ще проведе митинг „Да направим Америка отново велика“ в зала в центъра на Вашингтон.
Подобно събитие вероятно ще помогне за привличането на хиляди поддръжници на Тръмп, които ще се съберат в града за тържествата по случай встъпването в длъжност. Това ще бъде първият митинг на Тръмп в окръг Колумбия след инцидента от 6 януари 2021 г.
В понеделник Зукърбърг ще бъде съорганизатор на прием за милиардери дарители на републиканците заедно с казино магнатката Мириам Аделсън и собственика на баскетболния отбор „Хюстън Рокетс“ Тилман Фертита, избран от Тръмп за посланик в Италия.
Петролният и газов магнат Харолд Хам, основен дарител на Тръмп, ще бъде домакин на парти по случай встъпването в длъжност в понеделник на покрива на историческия хотел „Хей-Адамс“ в близост до Белия дом.
КОЙ ПОКРИВА РАЗХОДИТЕ?
Официалните събития се финансират от Комитета по встъпването в длъжност на Тръмп, който се председателства от дългогодишните съюзници на Тръмп Стив Уиткоф, строителен предприемач, избран от Тръмп за специален представител за Близкия изток, и Кели Лефлър, бивша американска сенаторка и избрана от Тръмп за ръководител на Управлението за малкия бизнес.
Комитетът ще отговаря за покриването на разходите за всичко, с изключение на церемонията по полагане на клетва в Капитолия, която се поема от данъкоплатците.
Безос и Зукърбърг обещаха да дарят по 1 млн. долара на комитета. Същото сториха главният изпълнителен директор на "Епъл" Тим Кук и главният изпълнителен директор на "ОупънЕйАй" Сам Олтман. "Убър" и неговият главен изпълнителен директор Дара Хосровшахи дариха по 1 млн. долара на фонда.
През 2017 г. Тръмп събра рекордните 106,7 млн. долара за тържествата по встъпването си в длъжност. Според съобщения в медиите този път комитетът му е събрал над 170 млн. долара.
МЕРКИ ЗА СИГУРНОСТ
Представители на САЩ заявиха, че не очакват сериозни смущения или протести в деня на встъпването в длъжност. Но те работят в „среда на повишена заплаха“ поради новогодишната терористична атака в Ню Орлиънс.
Националната гвардия на окръг Колумбия ще разположи около 7800 войници за охрана, която включва контрол на трафика и патрулиране на метростанциите. Хиляди федерални агенти, полицаи и други служители на правоприлагащите органи също ще бъдат на разположение, предаде "Скай Нюз".
"НАЙ-СТУДЕНАТА ИНАУГУРАЦИЯ" ЗА ПОСЛЕДНИТЕ 40 ГОДИНИ
Американската столица Вашингтон е скована от минусови температури, а церемонията по встъпването в длъжност на Доналд Тръмп в понеделник може да остане в историята като най-студеното полагане на клетва от десетилетия, съобщи ДПА.
Въпреки че не се очаква да бъде толкова студено, колкото при встъпването в длъжност на Роналд Рейгън за втори мандат през 1985 г., когато живакът на термометрите е показвал почти минус 14 градуса по Целзий по обед според Националната метеорологична служба, в понеделник прогнозите са за максимална температура от минус 6 градуса, но може да се чувства значително по-студено.
Традиционно церемонията се провежда на открито от западната страна на Капитолия. За много хора, които ще отидат на церемонията, но не са сред най-видните гости, перспективите не са никак добри, защото трябва да заемат местата си дълго време преди церемонията да започне.
Тръмп често използва такива застудявания, за да попита подигравателно къде е отишло глобалното затопляне.
Заради ниските температури през 1985 г. се налага церемонията да се проведе на закрито, в ротондата на Капитолия. Според метеорологичната служба това е била "най-студената инаугурация" от 1871 г., откогато се води статистика.
/ПТА/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text