site.btaТПС: Израелски археолози откриха манастир от византийския период с пъстър мозаечен под и необичайно сложно устроена винарна в Кирят Гат
Израелски археолози откриха манастир от византийския период с пъстър мозаечен под и необичайно сложно устроена винарна в Кирят Гат, съобщи израелската новинарска агенция ТПС.
Откритията са част от разкопки, направени по време на подготовката на изграждането на нов квартал в южния израелски град, предлагат рядката възможност да се надникне в живота на селище, което процъфтява през римския и византийския период.
Централно място в манастира заема пъстър мозаечен под, украсен с гръцки надпис на библейски стих от Второзаконие, който гласи: "Благословен ще бъдеш, кога влизаш, и благословен - кога излизаш". Мозайката, датираща от V - VI в. от н.е., изобразява кръстове, лъвове, гълъби, амфори, цветя и геометрични фигури, създадени с внимателно подредени малки камъчета.
"Това е най-големият и най-значителен обект, открит в региона от римския и византийския период", казаха Шира Лифшиц и Мааян Маргулис, ръководители на разкопките от израелската Служба за древните паметници на културата. "Находките показват непрекъснато заселване от ранния римски до късния византийски период."
Заедно с манастира разкопките разкриват развита винарна, която е претърпяла многобройни реконструкции през вековете. Отличава се с мозаечни подове в помещенията за ферментация и съдовете за събиране, като по измазаните повърхности все още се виждат остатъци от червена боя.
Израелската Служба за древните паметници на културата заяви, че мащабното производство и сложният дизайн на виноизстисквачката показват, че тя е обслужвала не само местните нужди, но и е допринасяла за регионалната търговия.
Гръцките букви, гравирани върху каменните плочи, които са използвани за зидарията, подсказват, че в изграждането на това съоръжение са вложени висококвалифициран труд и ресурси.
На обекта са открити и множество артефакти, включително вносни изделия, монети, мраморни елементи, метални инструменти и стъклени съдове, които свидетелстват за просперираща общност. Според Службата за древните паметници на културата доказателствата за местно производство на керамика, като дефектни съдове и ями за отпадъци, допълнително показват самодостатъчността и индустриалните възможности на общността.
"Селището е разположено на централен пътен възел, свързващ планинския район с крайбрежната равнина. То очевидно е обслужвало по-малките селища в района, както и преминаващите пътници. Това е най-големият и значим обект от римския и византийския период, открит в този район. Находките показват поредица от селища, започващи от ранния римски период (I в. сл. Хр.) и стигащи до края на византийския период", казва Маргулис.
Останките от римската епоха, макар и по-малко обширни, също разкриват общност, отличаваща се с богатство на материалната култура.
Планира се мозайката да бъде запазена и показана на публично място в града. "Пренасянето на мозайките е сложен процес, изискващ големи умения и прецизност", казва Марк Авраами, ръководител на отдела за опазване на изкуството в Службата за антики.
Съвременният град Кирят Гат е създаден през 1955 г. като град за развитие, за да осигури жилища за еврейски имигранти, особено от Северна Африка и Източна Европа. Градът е кръстен на библейския град Гат, един от петте филистимски града, споменати в Библията, за който се смята, че се е намирал наблизо.
Други близки археологически обекти включват Тел Харор, който се идентифицира с библейския град Герар, и Тел Ерани, който датира от ранната бронзова епоха (около 3000 г. пр. Хр.). Артефактите от тези обекти допринасят значително за разбирането на ханаанските, филистимските и израелските цивилизации, които някога са процъфтявали в тази част на Леванта.
"Проектите за разширяване на градската среда предоставят уникална възможност да се свържат общностите с историческите разкази за заобикалящата ги среда", заяви Ели Ескусидо, директорка на Службата за древните паметници на културата.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ТПС)
/ВС/
news.modal.header
news.modal.text