ОБЗОР

site.btaТръмп засилва присъствието на жените в бъдещата си администрация

Тръмп засилва присъствието на жените в бъдещата си администрация
Тръмп засилва присъствието на жените в бъдещата си администрация
Доналд Тръмп и Кери Лейк на предизборен митинг в Аризона, 13 октомври 2024 г. Снимка: АП/Ross Franklin

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп номинира още в първите дни след изборната си победа 5 жени на ключови постове, което показа, че в неговата втора администрация жените ще заемат по-голямо влияние. Тези номинации обаче не минаха и без полемика дали въпросните дами са действително най-подходящият избор за позициите, на които са избрани от Тръмп. От средата на ноември досега Тръмп продължи с номинациите в бъдещата си администрация и обяви имената на още няколко жени, които ще заемат ключови постове. Всяко едно от тези имена също породи разпалени дискусии, обобщават световните агенции, Си Ен Ен, Би Би Си, „Гардиън“, „Индипендънт“, „Ен Би Си Нюз“, "Катимерини" и др.

Кери Лейк

На 11 декември Тръмп обяви, че планира да назначи Кери Лейк начело на финансираното от държавата радио „Гласът на Америка“, съобщиха световните агенции, сайтът на „Гласът на Америка“, Си Ен Ен и Би Би Си. Лейк е политик и бивша водеща във филиала на телевизия „Фокс нюз“ във Финикс, в Аризона. Смятана е за близък съюзник на Тръмп. В журналистиката е била 27 години, преди да я напусне и да се кандидатира за губернатор на щата Аризона. Опитът е неуспешен. На изборите на 5 ноември  Лейк се кандидатира за място в Сената на американския Конгрес, отново безуспешно. 

В отговор на решението на Тръмп да я номинира начело на „Гласът на Америка“, Лейк заяви, че за нея то е чест и подчерта, че това е една жизненоважна медия, която популяризира разпространението на демокрацията и на истината. Лейк заяви, че под нейното ръководство „Гласът на Америка“ ще документира американските постижения по света, припомнят Си Ен Ен, Би Би Си и „Гласът на Америка“. Тръмп заяви, че Лейк начело на „Гласът на Америка“ ще гарантира, че американските ценности за свобода ще бъдат разпространявани по света справедливо и точно.

Обявявайки намеренията си относно Кери Лейк, Тръмп обяви и, че в скоро време ще избере и кой да оглави американската Агенция за глобални медии, която е надзорен орган на „Гласът на Америка“ и на още няколко финансирани от американската държава медии. Други медии под шапката на тази агенция са „Радио Свободна Европа/Радио Свобода“ и „Близкоизточната медийна мрежа“, допълват Би Би Си и Си Ен Ен. 

„Гласът на Америка“ има седмична аудитория от 354 милиона души и излъчва емисии на 49 езика. Настоящият директор на медията Майкъл Абрамовиц е бивш президент на неправителствената организация „Фрийдъм хаус“, следяща за състоянието на демокрацията и на медийната свобода по света. Той е и бивш репортер и редактор във „Вашингтон пост“, където е работил в продължение на 24 години. Бюджетът на „Гласът на Америка“ е от близо 267,5 милиона долара. В медията работят над 2000 служители, според „Ню Йорк таймс“. 

По повод обявената от Тръмп номинация на Кери Лейк Би Би Си припомня, че Лейк се е  проявила като пламенен съюзник на Тръмп, когато през 2020 г. тя, подобно на Тръмп, е отказала да признае резултатите от президентските избори. Лейк се превърна и в яростен критик на медиите по време на кратката си политическа кариера, белязана от неуспешни опити да заеме избираема длъжност. Тя нарече тогава журналистите „чудовища“, забравяйки напълно, че е била част от тях. През 2022 г. Лейк предупреди журналистите, че ще се превърне в най-големия им кошмар.

По време на първия си президентски мандат Тръмп пък се превърна в гласовит критик на  „Гласът на Америка“. През 2020 г. например той заяви, че медията говори „отвратителни неща“, припомня Би Би Си. През същата година Тръмп назначи и Майкъл Пак да ръководи агенцията, която надзирава „Гласът на Америка“. Майкъл Пак след това беше обвинен, че е превърнал „Гласът на Америка“ в протръмпистка пропагандна машина, а федерални съдии постановиха, че Пак е нарушавал правата на журналистите. Когато демократът Джо Байдън дойде на власт през 2021 г., той бързо отстрани известен брой високопоставени кадри, които бяха съюзници на Тръмп в „Гласът на Америка“, припомня Би Би Си.

Относно решението на Тръмп да номинира Лейк начело на тази американска медия Би Би Си припомня, че Лейк не е признала резултатите и от собствената си неуспешна кампания за губернатор на Аризона. Тя е отправила твърдения за изборни измами, без да приведе доказателства в подкрепа на тях и това й е навлякло жалби за клевета. Този неин борбен политически стил допринесе и за нейната загуба по време на битката за място в Сената тази есен, коментира Би Би Си.

Президентите на САЩ обикновено не назначават директорите на „Гласът на Америка“, но Тръмп не се съобразява с това правило, отбелязва Си Ен Ен. „Гласът на Америка“ създава журналистика, която печели награди и разпространява демократичните ценности по света, а американското правителство винаги е обрисувало тази медия като противотежест на чуждата пропаганда и като модел за свободно, честно и казващо истината отразяване на новините, допълва Си Ен Ен.

По време на първия мандат на Тръмп назначаването на Майкъл Пак начело на агенцията, под чиято шапка стои и „Гласът на Америка“, се проточи дълго време. Две години бяха нужни, за да бъде потвърдено това назначение от Сената на Конгреса. След което последва хаос в „Гласът на Америка“ и в другите медии под надзора на агенцията. Майкъл Пак отстрани ръководителите на много от тези медии и напълни бордовете им с лоялни на Тръмп хора. Твърдеше се, че Пак се опитва да се меси в начина на работа на медиите при отразяване на новините, посочва Си Ен Ен. Впоследствие федерално разследване по сигнали на разобличители показа, че по време на управлението на Пак е имало много злоупотреби. Конгресът предприе реформа и сега двупартийна група, наречена Надзорен борд на международните медии работи с президента и изпълнителен директор на Агенцията за глобални медии. И между впрочем ръководителят на „Гласът на Америка“ може да бъде назначен само и единствено с мнозинството от гласовете на членовете на гореспоменатия борд. Същото е в сила и за неговото уволнение, отбелязва Си Ен Ен. Тези реформи целят да осигурят независимостта на медиите. 

Едва преди няколко месеца Майкъл Абрамовиц застана начело на „Гласът на Америка“ и идвайки на този пост той каза, че неговата медия има за цел да предоставя точна, всеобхватна и обективна новинарска информация и да разказва историята на Америка на народите по света, много от които нямат алтернативни източници на информация.

Според доктор Кейт Райт от Единбургския университет, която е и съавторка на книга за „Гласът на Америка“ и за Тръмп, американците трябва да признаят, че онова, което се случва в „Гласът на Америка“ е от значение за американската демокрация“, отбелязва Си Ен Ен. „Но ако медията бъде превзета от администрация с авторитарен уклон, то тогава възниква проблем“, допълва експертката.

Кери Лейк е родена през 1969 г. в Рок Айлънд в Илинойс и има още осем братя и сестри. Завършва комуникации и журналистика в Университета в Айова. Зад гърба си има два брака и два развода, както и две деца. Като журналист започва кариерата си в Айова, но после е назначена на журналистическа позиция в Аризона. Преди Тръмп да обяви, че избира Лейк за бъдещ директор на „Гласът на Америка“, в медийното пространство се тиражираше информацията, че тя може да бъде следващият американски посланик в Мексико.

Пам Бонди

Влиятелен медиен стратег и лоялен съюзник на Тръмп, номинираната от републиканеца за министър на правосъдието и главен прокурор Пам Бонди е водила яростни съдебни битки в защита на консервативни каузи, отбелязва Си Ен Ен. Бонди е доста по-конвенционален избор за министър на правосъдието в сравнение с първоначалния вариант на Тръмп -  Мат Гейц, който се оттегли седмица, след като беше номиниран на поста, заради етични и юридически проблеми.

Бонди гради юридическа кариера във Флорида. Тя има ключова роля в прилагането там на консервативни политики относно миграцията, репродуктивното здраве и политическите възнаграждения. 

Мнозина в правосъдното министерство се опасяват, че Тръмп ще започне да разчиства сметките си с негови служители заради съдебните дела, заведени срещу него в годините след първия му президентски мандат, за които той винаги е казвал, че са политически мотивирани. Служители на правосъдното министерство се надяват, че Бонди все пак ще съумее да назначи там кадри, които разбират какво означава независимост на съдебната система, въпреки че миналата година в телевизионно интервю Бонди заяви, че прокурорите и следователите, захванали се с Тръмп, ще бъдат разследвани на свой ред.

Бонди е първата жена, избрана за главен прокурор на Флорида. Тя зае позицията през 2011 година. Колеги на Бонди от Флорида я описват като мила и сърдечна, но предупреждават, че ако човек кръстоса шпаги с нея в съдебната зала, то тогава нещата загрубяват и по-добре нейните противници да си плюят на петите, посочва Си Ен Ен. Бившият главен прокурор на Флорида Брус Колтън казва, че Бонди имала навика да дава личния си телефонен номер на местните прокурори, за да могат те да се свързват с нея по всеки въпрос. Според него Бонди ще бъде много квалифицирана за поста на министър на правосъдието. Според Дейв Арънбърг, прокурор на окръг Палм Бийч, който също е работил с Бонди, тя ще бъде способна да прокарва политики, вписващи се в линията на Тръмп, но същевременно ще се отнася справедливо към служителите на министерството на правосъдието.

През годините си на работа в съдебната система на Флорида Бонди е оспорвала здравната реформа на президента Барак Обама и е била яростен защитник на забраната във Флорида на еднополовите бракове. Тя се е борила и срещу медицинските заведения, известни в САЩ като „фабрики за хапчета“. Това са медицински практики, в които без достатъчно диагноза или документация се предписват болкоуспокояващи медикаменти, което допринася за опиоидната епидемия в САЩ. Но името на Бонди е забъркано и в няколко полемики. Тя успява да убеди през 2013 г. тогавашния губернатор на Флорида Рик Скот да отложи екзекуция на осъден на смърт, защото това не се нрави на един от донорите за нейната предизборна кампания за преизбирането й за главен прокурор. Впоследствие Бонди се извинява за тази постъпка. През същата година фондацията на Тръмп дарява 25 000 долара за кампанията за преизбиране на Бонди за главен прокурор на Флорида и това е възприето от демократите като влияние върху решението на Бонди да преустанови разследване за предполагаеми измами, извършвани от „Университета Тръмп“. Флоридска етична комисия обаче преценява, че Бонди не е извършила нищо нередно. 

Бонди напуска поста на главен прокурор на Флорида през 2019 г. и започва работа за лобистката фирма „Балард партнърс“, която има дълбоки връзки с Тръмп и с номинираната от него за началник на бъдещата му президентска канцелария Сюзи Уайлс. На тази позиция Бонди е представлявала в даден момент Катар, лобирала е и за компании като „Юбър“, „Амазон“ и „Дженерал Мотърс“, но също така е давала и съвети и е оказвала помощ по въпроси, свързани с борбата с трафика на хора, посочва Си Ен Ен.

По време на първия процес в Конгреса за импийчмънт на Тръмп Бонди е била част от екипа му от защитници и тогава тя обвини Джо Байдън и сина му Хънтър Байдън в белязани с корупция бизнес сделки. През 2020 г. Бонди разпространяваше неоснователни теории за изборни измами в Пенсилвания, припомня медията. 

Пам Бонди е родена през 1965 г. в Темпъл Терас във Флорида. Завършва право в Университета на Флорида, а после и докторантура в Юридическия факултет на Университета Стетсън във Флорида. Първоначално работи като адвокат, после е прокурор и говорител на прокуратурата на окръг Хилсбъроу във Флорида. За първи път се кандидатира за главен прокурор на Флорида през 2010 г. Встъпва официално в длъжност през януари на следващата година. В личен план Пам Бонди има два брака и два развода зад гърба си, но е много дискретна относно личния си живот.

Линда Макмеън

През ноември Тръмп обяви, че е избрал Линда Макмеън за бъдещ министър на образованието в администрацията си. Макмеън е съпредседател на екипа на Тръмп по прехода във властта. По време на първата му администрация тя е оглавявала Агенцията за малък бизнес. Сега според Тръмп като министър на образованието тя ще се бори неуморно, за да даде възможност на родителите да направят по-добър избор за децата си и да превърнат САЩ в номер едно в областта на образованието. Националната асоциация на преподавателите обаче разкритикува номинацията, като казва, че Макмеън няма опит в областта на образованието. С тази номинация Тръмп потвърждава, че не е заинтересован от бъдещето на студентите и че целта му ще бъде всъщност да разформирова образователното министерство, посочват Скай Ти Джи 24 и Си Ен Ен.

Според Тръмп Линда Макмеън ще използва натрупания в продължение на десетилетия опит като бизнес лидер и дълбокото си разбиране на бизнеса, но и на образованието, за да допринесе за формирането на едно мощно бъдещо поколение на американски ученици, студенти, служители и работници, които ще направят Америка отново номер едно в света в сферата на образованието, отбелязва Си Ен Ен. Но обявявайки номинацията на Линда Макмеън, Тръмп заяви, че ще „прати образованието отново в щатите“. Това беше разтълкувано като замисъл да се разформирова министерството на образованието. Тръмп неколкократно е споменавал по време на предизборната си кампания, че иска да се отърве от това ведомство, което се грижи за федералното финансиране за обществените училища в цялата страна и управлява сектора на студентските заеми в размер на 1,6 трилиона долара.  Закриване на министерството би станало възможно само със закон в Конгреса. Затова е по-вероятно да се стигне до прехвърляне на някои програми за образование към други федерални ведомства и да се намали ролята на федералните власти в местните образователни учреждения, за които да се грижат властите на отделните щати.

Линда Макмеън е известно име в САЩ в областта на кеч индустрията. Заедно със съпруга си Винс Макмеън основават компанията, известна като Световна федерация по кеч. Тя реализира приходи от издаването на филми, музика, лицензни продукти и най-вече от организиране на кеч събития. Доскоро Линда Макмеън беше изпълнителен директор в компанията. Заедно със съпруга си тя успя да превърне компанията от фирма, популяризираща кеча като развлечение, в истинска медия с акции на борсата, посочва Си Ен Ен. Макмеън се отказа от ръководния пост в компанията през 2009 г., за да се бори за място в Сената на американския Конгрес от щата Кънектикът, но изгуби битката както тогава, така и три години по-късно. Двете си предизборни кампании Линда Макмеън финансира с лични средства и те й струват съответно 51 и 48 милиона долара. При втория опит на Макмеън за спечелване на място в Сената Тръмп е дарил за кампанията й само 5000 долара. Самата Макмеън е голям донор на Републиканската партия. По време на първата кандидатпрезидентска кампания на Тръмп тя дари 7 милиона долара за неговия Комитет за политическо действие, припомня Си Ен Ен, като се позовава на компанията „Оупън сикретс“, анализираща финансирането в американските предизборни кампании.

През 2019 г. Макмеън подава оставка от ръководния пост на Агенцията за малкия бизнес в първата администрация на Тръмп, за да стане председател на протръмписткия комитет за политическо действие „Действия за Америка на първо място“ . Тя е и председател на административния борд на протръмписткия мозъчен тръст Институт за политика „Америка на първо място“, създаден през 2021 г. от нея  и други съветници на Тръмп по време на първия му президентски мандат. За тръста се казва, че предлага на Тръмп кадри за неговата бъдеща администрация.

През октомври срещу Макмеън и срещу съпруга й бяха подадени жалби от петима души, които казват, че когато са били на възраст 13-15 години, са станали жертва на сексуални посегателства от страна на служител на Световната федерация по кеч. В жалбата се твърди, че семейство Макмеън са си затваряли очите за всичко това. Жалбоподателите е искат по над 30 000 долара обезщетение за причинени вреди. Служителят, за когото те казват, че е издевателствал над тях, докато са работели по организацията на кеч прояви, е починал през 2012 г. Линда Макмеън отхвърли тези обвинения и ги нарече фалшиви, допълва Си Ен Ен. 

Линда Макмеън е родена през 1948 г. в Ню Бърн в Северна Каролина. Тя е единствено дете в семейството. Родителите й работят във военна база. С половинката си Винс се запознава доста рано, когато тя е на 13 години, а той на 16 години. Женят се, когато тя е на 17 години. Бракът не й пречи да завърши бакалавърска степен по преподаване на френски език. Двойката има две деца и в началото на брака има големи финансови трудности, но после се съвзема и създава кеч империята си.

Брук Ролинс

Брук Ролинс е бивш политически съветник на Тръмп и е президент и изпълнителен директор на протръмписткия мозъчен тръст Институт за политика „Америка на първо място“, припомня Си Ен Ен. Първоначално тя беше сочена за един от вероятните началници на кабинета на Тръмп, но в крайна сметка републиканецът я номинира за министър на земеделието. Тръмп заяви, че ангажиментът на Ролинс в подкрепа на американските фермери, в защита на хранителната самодостатъчност на американците и във връщането към модела на издържащите се от земеделие американски малки градове са мотивирали решението му да я номинира за този пост. 

По време на първия президентски мандат на Тръмп Ролинс беше директор на Съвета по вътрешна политика към Белия дом. Преди това тя е била в продължение на 15 години председател на мозъчния тръст Фондация за обществени политики на Тексас. 

Министерството на земеделието, което се очаква да оглави Ролинс, се състои от 29 агенции и близо 100 000 служители, припомня Си Ен Ен. В допълнение на земеделието, то се фокусира и върху природните ресурси, развитието на селските региони и прехраната. Ако Ролинс бъде одобрена в Сената за поста, това означава, че нейното влияние ще се разпростре над почти всеки дял от хранително-вкусовата и земеделската промишленост, коментира специализираното издание „Селскостопански живот“. Ролинс ще отговаря и за прилагането на най-голямата програма в страната за борба с глада.

Ролинс е завършила тексаския Университет за селско стопанство и мениджмънт. Тя казва, че за нея е чест да се бори за по-доброто бъдеще за американските фермери и за американските селскостопански общини. За Ролинс Тръмп казва, че тя ще направи "американското земеделие отново велико", а за американските фермери той смята, че те са "гръбнакът на държавата". Фермерските групи в САЩ на свой ред подчертават, че е нужно силно лидерство в отрасъла, за да се справи той с многото предизвикателства пред него. Но критици на Ролинс казват, че тя няма опит в селското стопанство и че номинацията й е още един пример, че Тръмп пълни бъдещата си администрация с лоялни на него хора вместо с хора с опит. Най-дяснонастроените поддръжници на Тръмп възприемат Ролинс пък като представител на старата гвардия в Републиканската партия, която се бори за запазване на споразуменията за свободна търговия и за по благосклонни към бизнеса политики, отбелязва „Политико“.

Брук Ролинс е родена през 1972 г.  в Глен Роуз в Тексас и е отгледана във ферма. Тя има и докторантура от Тексаския юридически университет. Това й позволява да работи известно време в юридическа кантора и в тексаската съдебна система. Била е и съветник по етичните въпроси и политически директор в канцеларията на губернатора на Тексас Рик Пери. Омъжена е и има четири деца.

Джанет Нешуат

Тръмп избра за следващ главен здравен консултант на САЩ Джанет Нешуат, практикуващ лекар в Ню Йорк и е директор на местна верига от центрове за оказване на спешна медицинска помощ, припомня „Си Би Ес Нюз“.  Тя е и анализатор по здравните въпроси в телевизия „Фокс нюз“. Тръмп я определя като пламенен защитник по въпросите на превантивната медицина и общественото здравеопазване. По време на коронавирусната пандемия Нешуат беше на първа линия в Ню Йорк, спасявайки живота на хиляди американци, припомни още Тръмп.

Джанет Нешуат избира медицинската професия заради трагичен инцидент в живота й, припомнят „Гардиън“, „Ню Йорк таймс“ и „Ню Йорк пост“. Когато е на 13 години, докато търси нещо в кутия в шкаф над леглото на баща си в Юматила във Флорида, съдържанието на кутията се разпилява и от нея изпада и зареденият пистолет на баща й. При падането той произвежда изстрел в главата на баща й, който по това време спи в стаята. Зияд Нешуат умира на следващия ден в болница в Орландо. Следват разпити в полицията и мъчителен период за Джанет и цялото семейство. Трагедията, разиграла се през 1990 г., вдъхновява Джанет да стане лекар. През 2017 г. Джанет Нешуат издава мемоари, озаглавени „Зад стетоскопа“, в които говори за живота си и споменава съвсем накратко за смъртта на баща си. Тя разказва и, че майка й Хаят Нешуат също е била източник на вдъхновение за нея, тъй като е работила неуморно като медицинска сестра в педиатрия и е издържала сама семейството си след смъртта на съпруга си, припомня „Ню Йорк таймс“. Според Тръмп опитът в медицината на Джанет Нешуат ще бъде от ключово значение в решаването на най-предизвикателните здравни кризи в сегашната история на САЩ. „Доктор Нешуат ще изиграе повратна роля в Америка да е отново здрава“, подчерта Тръмп.

На позицията на главен здравен консултант Джанет Нешуат ще замени Вивек Мърти, който обяви насилието, причинено от огнестрелните оръжия в САЩ, за обществена здравна криза и настоя за строги забрани на някои видове автоматични огнестрелни оръжия, за въвеждане на повсеместна проверка на купувачите на огнестрелни оръжия, за регулиране на бизнеса, за приемане на закони за ограничаване на използването на огнестрелни оръжия на обществени места и за наказване на хората, които не съхраняват на безопасно място тези оръжия. Всичко това не се хареса на оръжейните асоциации и на оръжейните лобисти, нито пък на републиканците в Конгреса.

Джанет има още четирима братя и сестри. Най-малката й сестра е  - Джаклин, е модел и съпруга на Скот Стап, вокалиста на рок групата „Крийд“. Джанет Нешуат е родена през 1976 г. в Кармел в Ню Йорк, в семейството на християнски мигранти от Йордания. В даден момент семейството се мести от Ню Йорк във Флорида. Джанет завършва биология в Южнофлоридския университет. После учи медицина в медицинския факултет на Американския университет на Карибите и в Университета на Арканзас за медицински науки.  

Кимбърли Гилфойл

Преди седмица Тръмп избра Кимбърли Гилфойл за бъдещ посланик на САЩ в Гърция, съобщиха американски и гръцки издания, сред които „Си Би Ес Нюз“ и „Катимерини“. Гилфойл има разнородна кариера. Тя е бивш прокурор, била е водеща по телевизия „Фокс нюз“ и е отявлен поддръжник на Тръмп. Обявявайки номинацията й в социалната си мрежа „Трут соушъл“, Тръмп подчерта, че Гилфойл има богат опит в правото, медиите и политиката, които в допълнение на острия й ум я правят изключително квалифицирана, за да представлява САЩ и да защитава американските интереси зад граница. Тръмп подчерта също, че Гилфойл е близък негов приятел и съюзник, припомня „Катимерини“. Според Тръмп тя идеално пасва за установяване на силни двустранни отношения с Гърция, отстоявайки интересите на САЩ по такива въпроси като сътрудничеството в областта на отбраната, търговията и икономическите иновации. Гилфойл заяви на свой ред, че за нея е чест да приеме тази номинация. Тя подчерта, че демократичните ценности, родени в Гърция, са помогнали за оформяне на основите на Америка. Като посланик на САЩ в Гърция Гилфойл обещава да прокарва дневния ред на Тръмп, да подкрепя гръцките съюзници на САЩ и да постави началото на нова ера на мир и просперитет. 

Коментар относно номинацията дойде и от сина на Тръмп – Доналд Тръмп-младши, който каза, че се гордее, че Кимбърли е номинирана за посланик, защото тя обича Америка и винаги е искала да служи на страната си, заемайки такава дипломатическа позиция. Това мнение не беше случайно, защото Гилфойл и Доналд Тръмп-младши, който е с девет години по-млад от нея, се сгодиха на 31 декември 2020 г. Сега според медийни информации годежът вече е разтрогнат и синът на Тръмп си има нова приятелка.

Номинирането на Кимбърли Гилфойл за посланик на САЩ в Атина накара някои медии да си припомнят, че преди девет години тя направи неласкав коментар по адрес на гърците. По телевизия „Фокс нюз“ тя ги нарече тогава „гратисчии“, които трябва да бъдат наказани, защото са отхвърли на референдум плана за спасяване на тяхната икономика, предложен им от ЕС.  Тя визираше референдума, на който 61 процента от гърците гласуваха против мерките в този спасителен план, въпреки че след този вот в крайна сметка в Гърция отново беше приложен международен план за строги икономии. Гилфойл коментира тогава, че гърците може и да са известни с киселото си мляко, но са мързеливци и са прекалено зависими от държавата. Гилфойл заяви, че гърците трябва да стават в ранни зори, да работят, да не се пенсионират прекалено рано, защото това е част от гръцкия проблем. За гръцките политици тя заяви тогава, че те правят безконтролни обещания, с които си осигуряват гласовете на избирателите, но после не могат да ги изпълнят. 

Според Би Би Си Кимбърли Гилфойл отговаря на трите критерия, според които сега, както изглежда, Тръмп прави назначенията си. Тя е дългогодишен лоялист, била е водеща във „Фокс нюз“ и по някакъв начин е  свързана с клана Тръмп.  Любопитното е, че преди време Гилфойл е била съпруга на Гавин Нюсъм, настоящ губернатор на щата Калифорния и член на Демократическата партия. 

След като номинацията на Гилфойл беше обявена, говорителят на гръцкото правителство Павлос Маринакис заяви, че догодина, когато дойде в Атина, тя ще завари една Гърция, която няма нищо общо със страната от 2015 г., която тя критикуваше. „Гърция през 2025 г. е една страна, която се развива, расте и бележи възход на всички равнища. Това е една страна, която беше главен герой в едни много предизвикателни години, а сега е положителен пример за силна икономика“, каза Маринакис. „Гърция вече не е черната овца на ЕС и на целия свят“, допълни той и подчерта, че Гърция е израснала по-силна и по-устойчива благодарение на жертвите, направени от гръцките граждани, на тяхната усърдна работа, търпение и устойчивост.

Самата Гилфойл също призна неотдавна промяната, настъпила в Гърция, посочва „Катимерини“. Тя описа гърците като издържливи, а тяхната страна като дефинирала се с решимостта си да изгради една икономика, която да расте повече от когато и да е било. "Укрепването на американските инвестиции в Гърция ще засили сигурността, ще насърчи просперитета и ще надгради добрата воля между Америка и Гърция", заяви също така Гилфойл.

Във вторник Гилфойл се срещна с архиепископ Елпидофорос, духовния лидер на гръцките православни вярващи в Северна и Южна Америка. Той приветства нейната номинация на посланическия пост и изрази надежда за по-нататъшно укрепване на историческите връзки между САЩ и Гърция. Той също така потвърди общия ангажимент на двете страни за насърчаване на религиозните свободи по света, съобщава "Катимерини".

Преди да бъде водеща във „Фокс нюз“,  в продължение на десетилетие Гилфойл беше прокурор в Сан Франциско и в Лос Анджелис, припомня Би Би Си. А след като напусна „Фокс нюз“, тя стана част от предизборната кампания на Тръмп.

Кимбърли Гилфойл е родена през 1969 г. в Сан Франциско в семейството на пуерториканка и на ирландски имигрант. Майка й умира от левкемия, когато Кимбърли е на 11 години. Кимбърли завършва право в Университета на Сан Франциско. Като млада е работила и като модел. Баща й, който е служил в армията, е бил съветник на Гавин Нюсъм, нейния първи съпруг. Кимбърли има едно дете.

/ПТА/

В допълнение

Избиране на снимки

Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.

Изтегляне на снимки

Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите

news.modal.header

news.modal.text

Към 05:32 на 19.01.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация