site.btaРешението за Шенген е историческо и най-важното постижение на Унгарското председателство, заяви посланик Балинт Одор
Решението на Съвета на ЕС за отпадане на проверките по шенгенските граници на България и Румъния, прието вчера, е историческо и според мен е най-важното постижение на Унгарското председателство. Това заяви в интервю за БТА постоянният представител на Унгария в ЕС посланик Балинт Одор.
Той изрази очакване до края на председателството в следващите две седмици да има допълнителен тласък за страните от Западните Балкани по пътя им към ЕС, с възможност за напредък в преговорите с Албания и Черна гора.
Искаме да видим края на войната в Украйна, това е наша цел, каза посланикът и отбеляза, че следващата седмица се очаква Съветът на ЕС да одобри нови санкции срещу Русия. Бяхме честен посредник като председател на Съвета на ЕС, обобщи посланикът.
Следва пълният текст на интервюто:
Унгарското председателство постигна исторически пробив с вчерашното решение на Съвета на ЕС за България и Румъния. Как това стана възможно след толкова дългогодишни преговори?
Много сме щастливи от това решение, това беше една от основните задачи на Унгарското председателство на Съвета на ЕС. След 14 години преговори, вчера беше прието историческо споразумение. То се дължи на постоянното посредничество и на работата на председателството. Това е един от най-големите успехи на председателството.
Може би е добре да припомним, че при първото Унгарско председателство през 2011 г. пълното приемане на България и Румъния в Шенген също бе приоритет за нас. Направихме много за постигането на тази цел, но имаше нужда от повече време. За нас е чест, че успяхме да завършим този процес.
Имаше много важни срещи, една от тях се състоя в Будапеща през ноември тази година. Тази среща имаше ключово значение при подготовката за приемане на решението. Участваха представители на Австрия, България и Румъния, Унгарското председателство беше посредник, обсъдихме възможностите за постигане на решение с мерки за охрана на границите и контрол над миграцията.
За нас това е историческо постижение - за България, Румъния, Унгария, но и за целия ЕС.
Според Вас това ли е най-голямото постижение на Унгария като председател на Съвета на ЕС?
За мен това е най-важното постижение на председателството, това е личното ми мнение. Имахме и други важни успехи в този период на преход. Постигнахме споразумения и в други много важни области от политиката на ЕС за следващите пет години - конкуренцията, миграцията, правосъдието и вътрешните работи, земеделието.
Една от най-важните цели на ЕС е да бъде по-конкурентоспособен и да прилага нови решения срещу незаконната миграция. Свършихме много подготвителна работа и постигнахме търсената промяна.
По отношение на разширяването на ЕС със страните от Западните Балкани - искахме да ускорим процеса. Според нас тези държави чакат от дълго време. Първият пробив беше с Албания, преговорите започнаха по същество. Още важни стъпки може да се очакват в следващите дни, това са нашите надежди. Подготвяме още междуправителствени конференции до края на годината, с Албания и Черна гора. Бихме искали да има напредък и със Сърбия. Трябва да изпратим положително послание към региона. Следващата седмица предстои среща ЕС-Западни Балкани в Брюксел и това ще бъде важно събитие.
За първи път в историята на ЕС бе постигнато единодушие за целите на земеделската политика на ЕС в следващите години. Успяхме да напреднем по законодателните въпроси, по които от години нямаше решение.
Ще запази ли Унгария проверките по границата с Румъния?
В следващите няколко месеца ще има целенасочени полицейски проверки, подобно на мерките, предприети по австрийско-унгарската граница. Предвиждаме тези мерки да бъдат временни, за шест месеца.
Беше ли Унгария честен посредник при обсъждането на новите санкции на ЕС срещу Русия?
Мисля, че бяхме честен посредник по този и други въпроси. В този случай имаше предложение на Европейската комисия, включихме го в дневния ред, бе обсъдено и подкрепено от посланиците. Одобрението се очаква следващата седмица.
Може ли Унгария да има особена роля в отношенията на ЕС със САЩ при предстоящия втори президентски мандат на Доналд Тръмп?
Намерението на всички държави от ЕС е да работят с новата администрация в САЩ. Това беше първата реакция, това се видя на неофициалното заседание на Европейския съвет в Будапеща няколко дни след изборите. Има добри отношения между премиера Виктор Орбан и новоизбрания президент Тръмп. Можем да бъдем своеобразен мост. Нека изчакаме встъпването в длъжност на новата администрация в САЩ.
Като дипломат от ЕС, какво най-много желаете да се случи след Нова година?
Мир. И повече стабилност и предвидимост. От това има голяма нужда, особено в съседните на ЕС държави. Трябва да играем по-стабилизираща роля. Мисля, че е постижимо и ще работим много за тази цел. Искаме да видим края на войната в Украйна, към това се стремим.
/ДИ/
news.modal.header
news.modal.text