site.btaЕС ще обсъди мерки срещу Грузия заради полицейските действия срещу свободата на изразяване
Съветът на ЕС по външни работи ще обсъди следващата седмица налагането на допълнителни мерки срещу властите в Грузия заради потъпкването на протестите на опозицията. Това се посочва в изявление на говорител на Европейската служба за външна дейност. По-рано тази година ЕС спря осигуряването на европейски средства за Тбилиси, а грузинските власти замразиха преговорите за присъединяване.
В продължение на близо две седмици грузинският народ отстоява своите демократични и европейски стремежи, под натиска на незаконна и брутална употреба на сила от страна на полицията, докато упражнява правото си на свобода на изразяване, заявява говорителят. Произволните задържания на протестиращи и водачи на опозицията продължават, като представителите на медиите са целенасочено преследвани от властите и от групи, извършващи насилие, допълва той.
Над 400 са задържаните, над 300 са пострадали от насилие и много от тях се нуждаят от спешна лекарска помощ, се посочва в изявлението. Допълва се, че има данни за изтезания и нечовешко отношение към протестиращите. Досега нито един полицейски служител или член на неформална група за насилие не е подведен под отговорност, отбелязва говорителят.
ЕС осъжда тези репресивни действия срещу протестиращи, представители на медиите и водачи на опозицията, и призовава за незабавното освобождаване на всички задържани. ЕС настоява за прекратяване на широко разпространеното сплашване, политическо преследване, изтезания и малтретиране на граждани. Основните права, като свободата на мирно събрание и изразяване, трябва да се зачитат и защитават в съответствие с конституцията на Грузия и международните задължения, се посочва в изявлението.
ЕС настоява всички твърдения за изтезания да бъдат разследвани и призовава партията "Грузинската мечта" да положи усилия за успокояване на обстановката. Насилието не е отговорът на исканията на протестиращите за демократично и европейско бъдеще на Грузия, добавя говорителят. По неговите думи процесът на преговори за присъединяване с Тбилиси е фактически спрял, а продължителното отстъпление от демокрацията има последици за двустранните отношения. ЕС ще разгледа допълнителни мерки на предстоящото заседание на Съвета на ЕС по външни работи на 16 декември, се посочва в изявлението.
/ПГ/
news.modal.header
news.modal.text