site.btaТПС: Свързана с „Хизбула“ неправителствена организация атакува израелски войници със съдебни жалби в чужбина
Арабска неправителствена организация, която подава международни искания за издаване на заповеди за арест на израелски войници, е свързана с „Хизбула“, предаде израелската новинарска агенция (ТПС).
Наскоро Израелските сили за отбрана (ЦАХАЛ) предупредиха войниците, пътуващи в чужбина, че има риск да бъдат арестувани. Това накара някои да отменят плановете си за пътуване, а други бяха посъветвани да се върнат у дома - включително един, който едва избегна арест в Кипър в средата на ноември.
„Не всички подробности могат да бъдат оповестени публично, но това бяха сериозни и навременни усилия от страна на ЦАХАЛ и външния министър да изведат войника от Кипър“, потвърди военен източник пред ТПС.
„През изминалата година до 30 войници трябваше незабавно да се върнат в Израел, защото армията ги предупреди, че могат да бъдат арестувани“, каза той.
Рискът от арест идва от два правни фронта - антиизраелски неправителствени организации, които подават съдебни искове въз основа на информация, намерена в интернет, и Международния наказателен съд.
Връзката с „Хизбула“
В случай с лейтенант, който беше принуден да напусне Кипър предсрочно, причината беше, че базираната в Белгия фондация „Хинд Раджаб“ подаде жалба до кипърските власти, в която го обвиняваше във „военни престъпления и геноцидни намерения“. Когато неправителствената организация съобщи в социалната мрежа „Екс“, че Кипър официално е започнал разследване, на лейтенанта беше помогнато незабавно да напусне страната.
Фондация „Хинд Раджаб“ подава подобни жалби и в други държави, включително в Нидерландия и Еквадор. Освен това тя подаде петиция до Международния наказателен съд за издаване на заповеди за арест на Интерпол срещу 1000 израелски войници в осем различни държави, включително Франция, Ирландия и Южна Африка, според уебсайта на НПО.
Според базираната в Йерусалим неправителствена организация „Монитор“, която следи дейността и финансирането на неправителствените организации, председателят на фондацията Дяб Абу Джахджа е известен поддръжник на „Хизбула“. Джахджа се похвали с членството си в терористичната групировка, когато през 2003 г. каза пред „Ню Йорк Таймс“: „Имах известно военно обучение, все още много се гордея с това“.
Според военен източник на ТПС след 7 октомври ЦАХАЛ е сформирал специално звено, което да следи информацията за възможни арести и да предупреждава войниците или да им помага да се върнат в Израел, ако има опасения от арест. Те също така съветват войниците, които искат да заминат в чужбина, за възможните рискове и как да ги избегнат в конкретна държава.
Правният експерт Морис Хирш заяви пред ТПС, че страните, които не признават юрисдикцията на Международния наказателен съд, като САЩ, Индия и Китай, са сравнително безопасни за пътуване на войници. Хирш, старши правен анализатор в „Хюман Райтс Войсис“ (Human Rights Voices), който преди това е работил като директор на Военната прокуратура в Юдея и Самария (окупирания Западен бряг на река Йордан - бел. ред.), добави, че по отношение на жалбите, подадени от антиизраелски НПО, ситуацията е различна в различните държави.
„Много държави имат законодателство, което им позволява да преследват военнопрестъпници, дори ако те не са граждани на страната. Това е така нареченият „универсален орган“, каза Хирш. „И всяка страна има свои собствени правила по отношение на това. Във Великобритания например промениха законодателството преди няколко години и сега само правителството може да подаде подобна жалба, но не и неправителствена организация или частно лице. В Белгия ситуацията е различна“, добави той.
Междувременно военен източник на ТПС заяви, че войниците са посъветвани да не качват техни снимки в Газа, особено там, където могат да бъдат разпознати. „Дисциплината по отношение на това, особено сред резервистите, обаче би могла да бъде по-добра“, призна той.
Друга правна заплаха за военните идва от самия Международен наказателен съд.
„Проблемът с МНС е, че поради съдебното производство не винаги знаем предварително, че е издадена заповед за арест. А офицерът ще разбере за нея едва след като бъде арестуван в чужбина“, обяснява Хирш. „Има вероятност да има повече заповеди за арест на висши офицери и може би дори на войници“, уточни той.
Базираният в Хага трибунал вече издаде безпрецедентни заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху и бившия министър на отбраната Йоав Галант през ноември. Съдебните действия бяха инициирани от Палестина, която през 2014 г. беше призната от съда за „държава“, което накара израелски официални лица да обвинят МНС в политизиране.
Най-малко 1200 души бяха убити, а 252 израелци и чужденци бяха взети за заложници при нападенията на „Хамас“ срещу израелски селища в близост до границата с Газа на 7 октомври. От останалите 67 заложници повече от 30 са обявени за мъртви. От 2014 г. и 2015 г. „Хамас“ държи в плен и двама израелски цивилни, както и телата на двама войници, убити през 2014 г.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ТПС)
/НС/
news.modal.header
news.modal.text