site.btaСблъсъци между полиция и протестиращи в Грузия, след като премиерът замрази преговорите за присъединяване към ЕС
Хиляди демонстранти, протестиращи срещу решението на грузинското правителство да замрази преговорите за присъединяване към Европейския съюз, се събраха днес пред парламента в Тбилиси за втора нощ протести със засилено полицейско присъствие, предаде Асошиейтед прес.
Снощи полицията използва водни оръдия и сълзотворен газ, за да разпръсне протестиращите, изпълнили улицата, след като премиерът Иракли Кобахидзе от управляващата партия „Грузинска мечта“ обяви прекратяването на преговорите. Вътрешното министерство на страната съобщи, че е задържало 43 души по време на протестите.
Тази вечер протестиращите отново обградиха парламента, като някои от тях тропаха по металните порти на сградата. Полицията за борба с безредиците използва сила, за да защити сградата, докато наблизо беше разположено водно оръдие.
Спорната победа на „Грузинска мечта“ на изборите на 26 октомври, които бяха широко възприети като референдум за членството на страната в ЕС, предизвика многочислени демонстрации и доведоха до бойкота на парламента от опозицията. Според нея гласуването е било повлияно от Русия, която се стреми да запази Грузия в орбитата си.
Президентът Саломе Зурабишвили вчера се присъедини към протестиращите, след като в обръщение към нацията обвини правителството, че е обявило „война на собствения си народ“ и че управляващата партия е фалшифицирала изборите с руска помощ.
Новината, че правителството замразява преговорите за присъединяване към ЕС, дойде часове след като Европейският парламент прие резолюция, която осъди вота от преди месец като нечестен и несвободен, като представлява пореден пример за отстъпление от демокрацията, „за което управляващата „Грузинска мечта“ е напълно отговорна“.
Европейските наблюдатели на изборите заявиха, че изборите през октомври са преминали на фона на атмосфера на разделение, белязана от случаи на купуване на гласове, двойно гласуване и физическо насилие.
ЕС предостави на Грузия през декември 2023 г. статут на кандидат за членство при условие, че изпълни препоръките на организацията, но по-рано тази година постави на пауза присъединителния процес и прекъсна финансовата подкрепа, след приемането на закона за „чуждестранното влияние“, приеман като удар по демократичните свободи.
Евродепутати призоваха парламентарните избори да бъдат повторени в рамките на една година под задълбочен международен надзор и от независима изборна администрация. Те също призоваха ЕС да наложи санкции и да ограничи официалните контакти с грузинското правителство.
/ЛМ/
news.modal.header
news.modal.text