site.bta2024 г. - една трудна година за знатните и за обикновените британци
Ако британците трябва да опишат каква е била 2024 г. за тях, предвид събитията, случили се в тяхната страна, то те биха използвали в най-добрия случай прилагателното „трудна“, а в най-лошия – „тежка“ година. През изминалите месеци властта в страната се смени, припомнят Би Би Си. След 14 години на управление на торите, белязано в последните години от редица скандали и от смяна на трима премиери, на власт през лятото предизвестено дойдоха лейбъристите. Правителството на Киър Стармър в началото въплъти надежда за скъсване със старите политики и за ново по-добро начало за британците. Но след първите 100 дни на власт, меденият месец на новите управляващи приключи и обществото започна да недоволства и от тях, отбелязват "Политико", "Спектейтър" и Си Ен Би Си, цитирани и в обзор на БТА, посветен на темата.
През лятото страната беше разтърсена и от безпрецедентни протести, породени от убийството на три момиченца по време на урок по танци. Протестите, подхранени от дезинформация относно самоличността на убиеца, се изродиха в насилие и сблъсъци и в недоволство, насочено срещу имигрантите от мюсюлмански произход, припомня Франс прес в обзор за събитията през 2024 г.
С предстоящото идване на власт в САЩ на новата администрация на републиканеца Доналд Тръмп британците си спомниха, че през първия му мандат той прилагаше политиката „Америка на първо място“, отбелязват изданията "Политико", "Гардиън", "Индипендънт" и "Таймс", цитирани и в обзор на БТА. Но тогава те бяха част от европейския блок, който заедно посрещаше тази нова реалност, в която САЩ се фокусираха върху своите приоритети и критикуваха международните споразумения или пък международните организации, в които съюзниците не полагат, според Тръмп, достатъчно усилия. Сега Великобритания е извън ЕС и в страната се зараждат дискусии дали тя трябва да се съсредоточи върху опитите да запази стратегическата си връзка със САЩ, потвърдена по времето на администрацията на демократа Джо Байдън, или да се фокусира върху сближаване с ЕС, където от 1 декември на власт встъпва нова Европейска комисия, чиято основна цел ще бъде постигане на стратегическа автономия на ЕС, отбелязват Франс прес и "Политико".
Наред с тези политически събития обаче 2024 г. беше белязана от низ от злощастия, споходили британското кралско семейство. В началото на година по едно и също време в болница се озоваха крал Чарлз Трети и снаха му, съпругата на престолонаследника Уилям – принцеса Катрин, която е любимка на британците. Чарлз Трети разкри почти веднага, че по време на рутинна операция за простатата му е открито онкологично заболяване. Повече подробности за вида рак, от който страда, той не съобщи, но Кралският дворец регулярно информираше хората как протича лечението на монарха. В продължение на няколко месеца той сведе почти до нулата обществените си задължения.
В случая с принцесата първоначално дворецът съобщи само, че тя се е подложила на коремна операция. Последваха два месеца на слухове за здравето й, в които дори се споменаваше, че тя е била на прага на смъртта по време на операцията. Накрая на 22 март принцесата в емоционално изявление съобщи, че има рак и се е подложила на химиотерапия. От какво онкологично заболяване страда, принцесата не поясни тогава и медиите се впуснаха в спекулации по темата.
Катрин се появи до есента само на две официални събития - традиционния парад по време на официалното честване на рождения ден на монарха през юни и финала на тенис турнира в Уимбълдън. Едва през есента тя започна поетапно да подновява обществените си изяви, след като съобщи, че химиотерапията й е приключила, припомнят Ройтерс и Би Би Си.
По това време кралят вече беше възобновил монархическия си дневен ред. А през октомври той предприе и дълго задгранично пътуване – 9 дни в Австралия и Самоа. По време на него той беше придружаван от съпругата си, кралица Камила и от лекари. Но след завръщането им от тази обиколка кралицата, на която през годината се наложи да изпълнява много по-голяма роля заради болестта на Чарлз Трети и Катрин, разви инфекция на дихателните пътища и отмени редица ангажименти, предадоха Франс прес и Ройтерс.
Чарлз Трети и Катрин присъстваха на две големи официални събития в средата на ноември – възпоменателните церемонии в Лондон в памет на загиналите във войните британски военнослужещи.
Болестта на двете знатни персони породиха дискусии в страната относно онкологичните заболявания, превенцията им, лечението им, ранното им диагностициране чрез редовен скрийнинг. Дискусии имаше и за правото на личен живот на монарсите и тяхното обкръжение, в случай че те или близките им, са болни от рак, отбелязва Франс прес.
По време на пътуване в Република Южна Африка миналия месец принц Уилям призна, че тази година е била вероятно най-трудната в живота му, като визира болестта на баща си и на съпругата си, предадоха Ройтерс и ДПА. Малко след това появата заедно на Чарлз Трети и на Катрин на възпоменателните събития в Лондон породи надежди, че те са се възстановили и ужасът от изминалата година е вече зад гърба им. Но в сряда смъртта на една млада британка, чието име в последно време беше свързано с британското кралско семейство, беше болезнено напомняне колко жестока и непредвидима може да бъде съдбата в моменти, когато се появява именно лъч на надежда, съобщават британските издания, сред които Би Би Си и "Гардиън".
През октомври по време на едно от публичните събития в замъка Уиндзор край Лондон възстановилата се от заболяването принцеса Катрин позира за снимки с момиче на 17 години. Оказа се, че това е младата фотографка Лиз Хатън, която подобно на принцесата се бори с онкологично заболяване. Снимката, на която Катрин прегръща крехката и почти без коса Лиз, обиколи света. След срещата Катрин призна, че Лиз е била неин източник на вдъхновение по време на битката й с рака. В изявление, което принцесата публикува съвместно със съпруга си, двамата казваха, че „Лиз е млада и талантлива фотографка, чиято креативност и сила са били източник на вдъхновение и за двамата“. След срещата с Катрин пък Лиз разказа, че за нея това е било сбъдване на една мечта, припомнят Би Би Си и "Гардиън"
В сряда сутринта Лиз Хатън почина в резултат на онкологичното си заболяване. Тъжната новина съобщи в социалните мрежи майка й Вики Робаяна. В пост в „Екс“ тя каза, че до последно Лич е била решена да се бори с болестта и е правила планове за бъдещето. „Горда съм от добротата, емпатията и куража, който тя демонстрира през изминалата година“, допълни майката на момичето. „Лиз беше не само феноменален фотограф, тя беше най-доброто човешко същество, тя беше най-невероятната дъщеря“, допълни майката на Лиз. „Никой не се е борил толкова упорито за живота си, колкото нея“, допълни Вики Робаяна. „Смъртта на Лиз оставя празнота в живота ни и аз не знам дали ще успеем някога да я запълним“, призна още тя.
Майката на Лиз благодари на всички, които са помогнали на дъщеря й да изпълни мечтите си в последните месеци от живота си и на онези, които са подкрепяли работата й на фотограф. Тя призова хората да споделят в социалните мрежи по една от снимките на Лиз и да подкрепят усилията за финансиране на изследванията на специфичното онкологично заболяване, от което е страдала британската тийнейджърка. Семейството на Лиз организира също и дарителска кампания, събрала 100 000 лири за тези изследвания.
Лиз Хатън научава в началото на годината, че страда от дезмопластичен малък кръглоклетъчен тумор. Това е едно изключително рядко онкологично заболяване. Въпреки че може да се развие навсякъде в тялото, почти винаги то се появява в корема и много рядко другаде, се отбелязва в специализирани медицински сайтове.
Когато Лиз чува през януари от лекарите тежката диагноза и прогнозата им, че тя ще живее само още няколко месеца, тя решава да посвети това малко оставащо й време изцяло на хобито си - да снима, с което се занимава още от дете. Лиз изготвя списък с нещата, които би искала обезателно да заснеме, преди да умре. Сред тях са фотографска сесия в Кралския балет, снимане на модели от модната агенция „Сторм“, на актьора Майкъл Макинтайър, на лондонските „летящи линейки“. Последното е цикъл от снимки от медицински хеликоптери. В списъка на Лиз фигурира и фотосесия с портиери на хотели и снимане на звездите, дефилиращи по червения килим за Европейските музикални награди на Ем Ти Ви. Седмица преди смъртта си Лиз присъства на изложба в Лондон, на която са представени нейни снимки, разказват Би Би Си, „Гардиън“, "Дейли мейл", "Дейли телеграф" и "Експрес".
Сега принцеса Катрин и Уилям публикуваха изявление във връзка с кончината на Лиз. „С голямо прискърбие научихме за смъртта на Лиз Хатън. За нас беше чест да се запознаем с една толкова смела и смирена млада жена. В мислите и молитвите си ние сме с родителите на Лиз – Вики и Арон и с братчето й Матео в тези невъобразимо тежки за тях времена“, се казваше в изявлението на Катрин и Уилям, предаде Би Би Си.
А новината за кончината на младата фотографка, съобщена и от медии във Франция, Германия, Италия и в редица други страни, отново повдигна темата за онкологичните заболявания и темата за британската здравна система като цяло. Тази тема между впрочем беше и сред водещите в предизборната кампания за предсрочните избори във Великобритания на 4 юли. В последните години британската здравна система беше белязана от недостиг на персонал, закъснения, протести и стачни вълни, припомнят Асошиейтед прес, "Лансет" и "Ню Йорк таймс".
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text