ОБЗОР

site.btaДемократите в САЩ обмислят стратегии как да си върнат изгубените избиратели след триумфа на Тръмп

Демократите в САЩ обмислят стратегии как да си върнат изгубените избиратели след триумфа на Тръмп
Демократите в САЩ обмислят стратегии как да си върнат изгубените избиратели след триумфа на Тръмп
Делегати от Демократическата партия слушат речта на бившия президент Барак Обама по време на Националния конгрес на Демократическата партия 20 август 2024 г. Снимка: АП/Brynn Anderson

Националният комитет на Демократическата партия в понеделник обяви, че ще избере нов председател на 1 февруари, само няколко дни след встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп. 

След гръмката победа на Тръмп влиятелната политическа формация е изправена пред екзистенциални въпроси. Един от първите сред тях е: "Кой ще я оглави?", коментира Асошиейтед прес

Досегашният председател на Националния комитет Джейми Харисън даде да се разбере, че няма да се стреми към втори мандат, с което се отваря място, което трябва да бъде заето до 1 март, съгласно устава на партията. Фигурата, която ще заеме поста, ще говори много за това как партията иска да се представя занапред и какви проблеми, според членовете ѝ, са попречили на демократите да победят Тръмп през 2024 г.

Новият председател ще ръководи и процеса на номиниране на кандидат-президента на партията през 2028 г. Харисън беше критикуван за това, че подкрепи кандидатурата на президента Джо Байдън за втори мандат, дори когато много избиратели на демократите се питаха дали той трябва да се кандидатира отново, припомня АП. 

Ранният дебат за заместника на Харисън изглежда е с ясно очертана разделителна линия - нуждаят ли се демократите от оперативен работник с ясни умения и опит в преустройството на партийната структура или партията се нуждае от добър комуникатор, който може да отговори на всичко, което администрацията на Тръмп планира да направи, и да привлече избирателите към идеите на демократите, които те отхвърлиха на изборите. 

„Трябва да намерят човек извън Вашингтон, който да разбира политиката на местно ниво“, каза Хауърд Дийн, бивш председател на партията, който зае поста, след като Джордж Буш спечели втори президентски мандат. „Националният комитет на Демократическата партия често е креатура на Вашингтон, което е голям проблем. Трябва да има Комитет, който да обхваща цялата страна“, добави той.

Очаква се водещи фигури от Демократическата партия да обсъдят ситуацията след изборите в Скотсдейл, Аризона, в средата на декември. Вече се спекулира, че сред тях ще бъдат и сериозни кандидати за лидерския пост. В публичното пространство вече се завъртяха и имената на губернатора на Кентъки Анди Бешиър, бившaта представителка в Камарата на представителите в щата Джорджия Стейси Ейбрамс, губернатора на Ню Джърси Фил Мърфи, бившия конгресмен от Тексас Бето О'Рорк, министъра на транспорта Пийт Бутиджидж и Мартин О'Мали - бивш губернатор на Мериленд и настоящ комисар на Администрацията за социално осигуряване на САЩ.

Междувременно в Демократическата партия текат анализи как се стигна до мащабната загуба, която остави най-важните власти - президентския пост, двете камари на Конгреса и Върховния съд, под контрола на републиканците. 

Политически анализатори, коментатори и дори гласоподаватели се опитаха да обяснят загубата на демократите както в изпълнителната, така и в законодателната власт с това, че президентът Джо Байдън е останал в надпреварата до юли, Камала Харис е казала нещо погрешно по време на кампанията си или, че демократите са били твърде меки към Тръмп, пише британският вестник "Индипендънт".

Вместо да продължи с оправданията за изборния крах, конгресменът Адам Шиф каза, че Демократическата партия е загубила, защото не е успяла да се вслуша в избирателите, посочи изданието и цитира думите на Шиф пред телевизия Ен Би Си, където той посочи: „Мисля, че цялата Демократическа партия носи отговорността, включително и аз“. Конгресменът каза, че страната е изправена пред „силно недоволство срещу действащия президент“ главно поради към икономическите въпроси. Като се има предвид, че демократите в момента държат властта в президентството и Сената, това означава, че хората отхвърлиха „статуквото“, отбеляза той.

„Демократическата партия трябва да признае предизвикателството, пред което сме изправени - че твърде много - милиони избиратели, работещи хора, не мислят, че ние ги представляваме“, каза Шиф. 

Сенаторът от Охайо Шерод Браун, който загуби мястото си в силно оспорвана надпревара с републиканеца Бърни Морено, повтори това мнение, когато обясняваше защо демократите, включително той, загубиха много гласове. Браун каза пред Си Ен Ен, че неговата партия е допуснала „грешка“, като е приела инфлацията за нещо временно и не е успяла да я припише на нарастващите цени, вместо на фиксираните заплати. Той обясни, че с неуспеха си да привлекат избиратели без висше образование и хора от работническата класа, демократите са пропуснали възможността да разширят обхвата на избирателите си. В крайна сметка това навреди на шансовете на Харис да спечели изборите, отбеляза Браун.

Сенаторът от Върмонт Бърни Сандърс каза, че Демократическата партия се е превърнала в „партия на политиката на идентичността“, вместо да се фокусира върху избирателите от работническата класа – които съставляват мнозинството от хората в страната. „Дали Демократическата партия има способността или не, като се има предвид кой я финансира и нейната зависимост от добре платени консултанти, дали има способността да се трансформира, остава да видим“, каза Сандърс пред "Ню Йорк Таймс". 

Демократите признават, че Байдън е започнал обречена кампания и е останал в надпреварата, дори след като е бил изправен пред публичен и личен натиск да се откаже. Оттеглянето му през юли остави на Харис приблизително четири месеца за кампания, но тя до голяма степен се основаваше на политики, подобни на тези на Байдън – нещо, което повечето гласоподаватели очевидно отхвърляха до момента, в който тя влезе в надпреварата, отбеляза "Индипендънт". 

Междувременно представители на Демократическата партия в отделните райони на САЩ вече започнаха да търсят начини как да върнат формацията на политическата сцена, пише "Политико"

В 27 интервюта, проведени в шест щата, представители на партията, лидери на профсъюзи и стратези признават, че демократите трябва да си върнат избирателите от работническата класа, особено латиноамериканците и други хора без висше образование, които помогнаха за избирането на Тръмп. 

„Трябва да засилим присъствието си в цялата страна - не само в ключовите щати, но трябва и да подсилим Демократическата партия в щатите, в които е по-малко конкурентоспособна, отколкото трябва да бъде“, каза губернаторът на Илинойс Джей Би Прицкер. Неговият щат остава твърдо син, но тази година Тръмп значително намали разликата в резултата си там в сравнение с 2020 година.

Дори в традиционната крепост на демократите - Ню Йорк новоизбраният президент смали преднината пред техния кандидат спрямо 2020 г. с 12 пункта.

Двама демократи, които изпревариха по личен резултат Камала Харис в Пенсилвания и Ню Йорк, призоваваха съпартийците си да се съсредоточат върху икономическите въпроси и опасенията за сигурността на границите, които републиканците ефективно използваха, за да привлекат колебаещите се избиратели.

Конгресменът Крис Делузио, единственият демократ от колебаещите се райони в Пенсилвания, който запази мястото си тази година, се представи по-добре от Харис в традиционно червения окръг Бийвър, особено в старите индустриални градове.

„Моят регион има история на лоши търговски сделки и политики, които отнемат работните ни места и ги разпръскват по цялата планета. Републиканците са отговорни за това, и някои демократи също“, каза той. „И със сигурност начинът, по който водих кампанията си, беше да говоря по такива икономически въпроси“, обясни Делузио.

В долината Хъдсън в щата Ню Йорк конгресменът от Демократическата партия Пат Райън с лекота спечели втори мандат, като също се фокусира върху проблемите на икономиката и сигурността на границите и бързо се дистанцира след катастрофалния дебат на президента Джо Байдън през юни. След победата си Райън посъветва демократите да успокоят страховете на избирателите от работническата класа чрез послания и законодателни действия.

„Трябва да изясним откъде идва този икономически натиск, откъде идва това неравенство, да открием причината, а след това да работим и да се борим срещу него, за да намалим тази разлика (с републиканците)“, каза наскоро Райън пред Ем Ес Ен Би Си.

Профсъюзни лидери от Източното крайбрежие вече планират да пътуват из средните щати, за да разговарят с избирателите, които са напуснали партията им в ерата на Тръмп, с надеждата да си ги върнат преди междинните избори през 2026 г.

Джордж Грешъм - чернокожият лидер на голям и влиятелен профсъюз на здравните работници в Ню Йорк, планира да пътува до Апалачите и да разговаря с избирателите на Тръмп. Неговият профсъюз включва политически ангажирани чернокожи жени, които съставляват най-надеждните гласоподаватели на демократите.

Том Суози, конгресмен от Лонг Айлънд, победи републиканския си опонент тази година като се фокусира върху основния проблем - имиграцията. Той обеща да затегне южната граница в момент, когато Ню Йорк е център на приток на мигранти, които се конкурират с жителите с ниски доходи за оскъдни жилища и работни места. 

А нюйоркската сенаторка Кирстен Джилибранд, която с лекота победи опонента си от Републиканската партия, се съсредоточи върху силата на партията в набирането на средства. След като смущаващи загуби в Ню Йорк костваха на демократите контрола над Камарата на представителите преди две години, представителите на партията в щата и губернаторката Кати Хоукъл похарчиха 5,7 млн. долара, за да подпомогнат кандидатите по места чрез армия от над 23 000 доброволци да достигнат до шест милиона избиратели, припомня "Политико". 

За разлика от неуспешната кандидатура на Харис за Белия дом, победилите демократи от Камарата на представителите в Ню Йорк сега говореха твърдо за граничната сигурност. Но те също така проведоха кампания в подкрепа на дългогодишни приоритети на демократите като правото на аборт и контрола върху оръжията.

„Ако погледнете Ню Йорк, това ще бъде модел за това, което искаме да направим през 2026 г.“, каза Джилибранд. „Можем да използваме Ню Йорк като модел за това как да влезем в червените крепости“, подчерта тя.

Демократите планират да засилят организациите си по места и в най-конкурентните региони на страната.

В Уисконсин, където Тръмп спечели с по-малко от един процент, след като го загуби от Байдън с подобна разлика преди 4 години, председателят на Демократическата партия Бен Уиклър каза, че планира да „удвои и утрои организацията в щата“ и да „измисли нови начини и нови места за комуникация“. „Ясно е, че има много хора, които дори и да са чули, не са разбрали, че демократите имат план за намаляване на цените“, каза той.

На западното крайбрежие губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм свика специална сесия на законодателния орган, за да отпуснат повече пари за финансиране на популистки политики - от разширяване на достъпа до училищни обеди до анулиране на медицински дългове, отбеляза "Политико". 

Меган Мийън-Дрейпър, изпълнителен директор на Асоциацията на губернаторите от Демократическата партия каза, че щатските лидери ще играят водеща роля в обновяването на партията.

„Те са най-добрият път напред, защото те са тези, които се фокусират върху проблеми като работни места, здравеопазване, обществена безопасност, обществено образование, инфраструктура“, посочи тя. „И те са последната линия на защита, защото са фокусирани и върху защитата на основните свободи на своите избиратели като репродуктивни права, избирателни права, поддържане на върховенството на закона“, допълни Мийън-Дрейпър.

Без ясен лидер на партията в момента, високопоставени губернатори като Джош Шапиро от Пенсилвания, Гавин Нюсъм от Калифорния, Гретчен Уитмър от Мичиган и Джей Би Прицкер в Илинойс се очертават като фигури, около които демократите да се обединят. Основната цел е да се обърне тенденцията за намаляване на подкрепата на избирателите в толкова различни региони като предградията на Ню Йорк, северната част на Средния Запад и щатите от Слънчевия пояс. 

Губернаторите от Демократическата партия вече разгърнаха плановете си за противодействие на бъдещата администрация на Тръмп по въпроси, свързани с правата на ЛГБТ+ общността, трудовите и репродуктивните права. Те обещаха да се противопоставят на предложението на Тръмп за масово депортиране на имигранти без документи с помощта на местните правоприлагащи органи.

Но председателят на Демократическата партия на Калифорния Ръсти Хикс каза, че „съпротивата (срещу Тръмп) не е достатъчна“, за да помогне за бъдещи победи и да спечели нови избиратели.

„Да, трябва едновременно да защитим съседите си и да запазим правата си, както тук в Калифорния, така и в цялата страна“, каза той. „Но също така трябва да преразгледаме принципите на тези, които са изградили Демократическата партия, а това са работещите хора“, допълни Хикс.

/ПТА/

news.modal.header

news.modal.text

Към 10:48 на 04.01.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация