site.btaНамибия гласува днес на президентски избори
Гражданите на Намибия излизат да гласуват днес на президентски избори, в които като фаворит се оценява вицепрезидентката на Намибия и кандидат на управляващата партия Народна организация на Югозападна Африка (СУАПО) Нетумбо Нанди-Ндайтуа, предаде Асошиейтед прес.
Нанди-Ндайтуа, която е ветеран от движението за независимост на Намибия през 70-те години на миналия век, води по гласове от специалното предсрочно гласуване сред гражданите в чужбина и въоръжените сили, резултатите от което бяха обявени по-рано този месец. Тя може да стане и първата жена президент на страната.
Движението СУАПО, което управлява непрекъснато южноафриканската държава 34 години след независимостта ѝ от Южна Африка през 1990 г., обаче се сблъсква с обществено недоволство, предизвикано от високата безработица и икономическите затруднения, особено сред младите хора. АП отбелязва, че подобна ситуация доведе до изненади на изборите, произведени в различни страни на Африка през последните месеци.
Най-малко 1,4 милиона души, или около половината население на Намибия, са регистрирани в избирателните списъци и имат право на глас при определянето на президента и състава на парламента.
Освен Нанди-Ндайтуа, кандидати за президент са още 14 души. Ще се произведе втори тур на изборите, ако никой от кандидатите не спечели повече от 50% от гласовете на първи тур, което никога не се е случвало в Намибия.
Президентът на страната Хаге Гейнгоб почина през февруари и неговият вицепрезидент Нанголо Мбумба стана държавен глава.
Нанди-Ндайтуа обеща да създаде повече работни места и да се справи с 20-процентната безработица сред младите хора и висшистите. Тя заяви, че ще изразходва приблизително 85 милиарда намибийски долара (4,7 млрд. американски долара) през следващите пет години, за да създаде повече от 500 000 работни места - цел, която нейните опоненти определят като нереалистична, посочва АП.
Въпросите, засягащи жените, включително репродуктивните права, равното заплащане и здравеопазването, също вероятно ще бъдат важни за гласоподавателите, отчита световната агенция
/ИТ/
news.modal.header
news.modal.text