site.btaЗа пръв път избирателна колегия ще избере нов президент на Грузия на 14 декември
Грузия ще избере новия си президент чрез непреки избори на 14 декември, обяви днес парламентът на страната, цитиран от Франс прес.
Очаква се след вота управляващата партия да засили влиянието си.
Бившата съветска република, разположена на брега на Черно море, преживява период на политически сътресения. Управляващата партия „Грузинска мечта“, която е на власт от 2012 година насам и е обвинявана заради поведението на своите лидери в проруски авторитарен уклон, спечели парламентарните избори през октомври, но резултатът беше отхвърлен от опозицията.
В резултат на това легитимността на новия парламент вчера беше оспорена още на първото му заседание, както от демонстрантите, така и от прозападната президентка Саломе Зурабишвили.
Зурабишвили се обърна към Конституционния съд с искане за анулиране на изборните резултати. Въпреки това депутатите днес се събраха, за да одобрят датата на следващите непреки президентски избори, които ще се произведат на 14 декември.
Бъдещият президент ще бъде избран за първи път от избирателна колегия, а не чрез народен вот, съгласно конституционна промяна, приета от грузинското правителство през 2017 г.
При наличието на такъв процес няма съмнение, че ще спечели лоялен на партията кандидат, а Саломе Зурабишвили, бивш дипломат във Франция, ще си тръгне, отбеляза АФП.
Парламентът обяви, че церемонията по встъпване в длъжност на новия държавен глава ще се състои на 29 декември.
Депутатите от опозиционните партии не взеха участие в гласуването.
Експерти по конституционно право смятат, че решенията, взети от новия парламент, са невалидни, тъй като новите представители в парламента се събраха вчера още преди Конституционният съд да се произнесе по изборните резултати.
Съгласно новите промени, свързаси с избора на президент 300-членна избирателна колегия, включваща 150 депутати и още толкова представители на местните и регионалните власти, ще избере следващия държавен глава.
Президентът, чиито правомощия са силно ограничени, ще бъде избиран за петгодишен мандат чрез явно гласуване, без предварителни дебати в пленарната зала.
Всеки кандидат трябва да бъде подкрепен от поне 30 членове на избирателната колегия, която до голяма степен се контролира от партия „Грузинска мечта“. След това той трябва да спечели две трети от гласовете на първия тур. В противен случай се организира втори тур, на който е достатъчно обикновено мнозинство.
Конституционната реформа от 2017 г. също така намали правомощията на президента, който вече няма да има право да преговаря с чужди държави или да обявява военно положение без одобрението на министър-председателя.
/ПГ/
news.modal.header
news.modal.text