site.btaКитай се завръща в Тихоокеанския регион като разширява помощта и влиянието си, сочи доклад
Китай си върна мястото на втори по големина двустранен дарител за тихоокеанските острови след Автралия, измествайки САЩ и насочвайки разходите си за спечелване на регионално влияние, сочи доклад на Института „Лоуи“ за чуждестранната помощ за региона, цитиран от Ройтерс.
Пекин е увеличил проектите си през 2022 г. след затишието по време на пандемията, се посочва в публикувания днес доклад за помощта за Тихоокеанския регион.
Общото финансиране за развитие на тихоокеанските острови спада до най-ниското си равнище през 2022 г., като спадът е с 18 процента, тъй като подкрепата за справянето с КОВИД-19 е ограничена.
На този фон подкрепата за развитие от Китай в размер на 256 млн. долара, което е с 6 процента повече в сравнение с предходната година, показва, че Пекин си възвръща мястото на втори по големина двустранен дарител в региона след Австралия.
„Пекин излезе от затишието, предизвикано от пандемията, с по-конкурентен, политически насочен модел на ангажиране с помощи. Китай също така се ангажира с нови форми на помощ, особено в използването на преки трансфери от държавния бюджет“ се казва още в доклада.
Трансферите от държавния бюджет са били използвани за осигуряване на дипломатическата подкрепа на Соломоновите острови и Кирибати, докато също така в целия регион са се увеличили малките гранотве, разпределяни директно от посолствата на Китай, се посочва в доклада.
От 2008 г. до 2016 г. на Китай са се падали 89 процента от целия двустранен дълг на Тихоокеанския регион и една трета от всички инфраструктурни дейности в региона, сочи докладът. До края на 2016 г. китайските банки са отпуснали повече от 1,1 млрд. долара на региона, което подхранва опасения, свързани с така наречената дипломация на дълговия капан, която може да направи тази част от региона по-податлив на дипломатически натиск от страна на Пекин.
През 2022 г. Китай изглежда смени стратегията си, като увеличава грантовете за Тихоокеанския регион, се казва в доклада.
Най-големият проект на Китай, финансиран с грантове в региона, е обявеният тази година проект за модернизация на пътя Вануа Леву на стойност 135 млн. долара във Фиджи.
Австралия остава най-големият дарител на помощи за тихоокеанските острови, обобщава докладът.
/ПГ/
news.modal.header
news.modal.text