site.btaПротестиращите и правителството в грузинския сепаратистки регион Абхазия постигнаха споразумение за прекратяване на размириците
Протестиращите от опозицията и правителството в грузинския сепаратистки регион Абхазия днес постигнаха споразумение за прекратяване на размириците, при които ключови правителствени сгради бяха превзети от демонстранти и най-малко 14 души бяха ранени при сблъсъци с полицията, предаде Асошиейтед прес.
Миналата седмица демонстранти щурмуваха сградите, за да протестират срещу новите мерки, позволяващи на руснаци да купуват имоти в морския регион. Протестиращите поискаха свалянето на самопровъзгласилия се президент на Абхазия Аслан Бжания. Бжания каза, че е готов да подаде оставка, ако протестиращите отстъпят контрола над сградите, но опозицията отказа да го направи, докато той не се оттегли.
Руската държавна медия "Спутник", позовавайки се на медията "Абхазиян Вайс", съобщи рано днес, че Бжания, който е подкрепян от Русия, е подал оставката си и опозицията се е съгласила да напусне окупираните сгради.
Вицепрезидентът на Абхазия Бадра Гунба заяви, че споразумението е постигнато след повече от девет часа преговори.
Оставката на Бжания, която той обеща да оттегли, ако протестиращите не отстъпят контрола над правителствените сгради, трябва да бъде одобрена от парламента на Абхазия. В такъв случай Гунба ще стане изпълняващ длъжността президент, съобщава "Спутник".
По-голямата част от Абхазия се отцепи от Грузия след боевете, които приключиха през 1993 г. Грузия загуби контрола над останалата част от територията в кратка война с Русия през 2008 г. Русия признава Абхазия за независима държава, но много абхазци са загрижени, че районът с население от около 245 000 души е изцяло под контрола на Москва, отбелязва АП. Планините на Абхазия и черноморските плажове я правят популярна дестинация за руските туристи и търсенето на ваканционни домове може да е силно.
Най-малко 14 души бяха ранени миналия петък, когато протестиращите от опозицията се сблъскаха с полицията, съобщиха руски държавни агенции. Тогава депутатите се събраха в сградата на парламента в региона, за да обсъдят ратифицирането на мерките, позволяващи на руските граждани да купуват имоти в сепаратистката държава. Сесията обаче беше отложена, тъй като демонстрантите разбиха портата на сградата и нахлуха в нея. Някои хвърляха камъни по полицаите, които отговориха със сълзотворен газ.
Арестът на пет опозиционни фигури на подобна демонстрация миналата седмица предизвика масови протести на следващия ден, при които мостовете, водещи към град Сухуми, бяха блокирани.
/ЛМ/
news.modal.header
news.modal.text