site.btaМОЛДПРЕС: Молдова ще си сътрудничи с България за осигуряване на непрекъсната доставка на електроенергия и газ, както и за управление на кризи
Молдова и България ще си сътрудничат, за да осигурят продължаването на доставките на електроенергия и природен газ и за да управляват ефективно евентуални кризисни ситуации. Енергийните министри Виктор Парликов и Владимир Малинов подписаха днес меморандум за разбирателство по време на 29-та сесия на климатичната конференция на ООН КОП29, провела се в Баку, предаде молдовската новинарска агенция МОЛДПРЕС.
Меморандумът предвижда създаването на съвместна работна група в сферата на енергетиката в срок от 30 дни след подписването на документа, която ще събере представители на министерствата на енергетиката и на операторите на транспортните системи за електроенергия и природен газ на двете страни. Тази група ще има задачата да развие и приложи съвместен план за действие за солидарни мерки, които ще се задействат в случай на енергийна криза по искане на някоя от двете страни.
Според Министерството на енергетиката съвместният план за действие ще включва мерки за поддържане на баланса в електрическите и газовите мрежи и ще подкрепи достъпа на молдовските компании до инфраструктурата за складиране и енергийните пазари на България. Меморандумът предвижда и прилагането на мерки за солидарност в случай на криза, като се поема ангажимент те да се прилагат без застрашаване на енергийната сигурност на предоставящата държава.
„Двустранните отношения са особено близки, като България е партньор на Молдова и в други сектори: икономически, социален, образователен и енергиен. Ние сме щастливи да развиваме това стратегическо партньорство, което допринася за стабилността и сигурността и на двете държави“, заяви по време на събитието министър Парликов.
Делегацията на Министерството на енергетиката на Молдова, водена от министър Виктор Парликов, участва в 29-ата сесия на Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (КОП), която се провежда в Баку на 11-22 ноември. Събитието събира представители на 197 държави и е фокусирано върху зеленото финансиране и създаването на нов фонд, финансиран от производители на изкопаеми енергийни ресурси, компании и държави, от който да се възползват засегнатите от климатичните промени страни.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и МОЛДПРЕС)
/ЛМ/
news.modal.header
news.modal.text