site.btaКлючови щрихи от визитата на новия индонезийски президент Прабово Субианто в Пекин
Миналия петък започна тридневното държавно посещение на новия индонезийски президент Прабово Субианто в Китай в рамките на двуседмична дипломатическа обиколка, която ще отведе 73-годишния бивш генерал още в САЩ, Перу, Бразилия и Великобритания.
Китайският президент Си Цзинпин се срещна в събота в Пекин с новия си индонезийски колега, предаде агенция Синхуа.
Франс прес отбелязва, че това е първото пътуване в чужбина на Субианто след встъпването му в длъжност и че една от неговите амбиции е да осигури на Джакарта по-значимо място на международната сцена.
Китайският президент посрещна с тържествена церемония своя гост днес пред внушителната Палата на народа (сградата на китайския парламент) в западния край на известния площад "Тянанмън", след което се състояха разговори между двамата, посочва Синхуа.
Миналата седмица Пекин заяви, че се надява посещението на Субианто да "способства, на ново равнище, за изграждането на "общност със споделено развитие и съдба" между двете страни", отбелязва АФП.
"Заедно с Индонезия Китай би искал да се възползва от случая с това посещение и да укрепи взаимното политическо доверие на високо равнище", заяви на редовен брифинг в началото на миналата седмица говорителката на китайското външно министерство Мао Нин.
Субианто се срещна в Пекин също с премиера Ли Цян и с третия по ранг член на Комунистическата партия Чжао Лъцзи. Индонезийският президент обеща да поддържа близки отношения с Китай, който е най-големият му търговски партньор и един от най-значимите чуждестранни инвеститори.
„Индонезия смята Китай не само за велика сила, но и за велика цивилизация“, каза Субианто по време на срещата. „Затова мисля, че е естествено в сегашната геополитическа и геоикономическа ситуация Индонезия и Китай да са много близки партньори в много, много сфери“, допълни той.
Си Цзинпин заяви подкрепата си за правителството на Субианто и му благодари, че е избрал да посети първо Китай.
„Вярвам, че Индонезия ще се придържа към независим път на развитие, ще продължи да бележи нови достижения по пътя към постигане на национално благоденствие и национално възраждане, и ще играе важна роля на международната и регионална сцена“, каза китайският държавен глава.
Си отбеляза, че Субианто е избрал Китай за първата страна, която да посети след встъпването си в длъжност, което говори за голямото значение, което той придава на развитието на отношенията с Пекин, и това демонстрира високото равнище и стратегическия характер на китайско-индонезийските отношения, посочва в. „Чайна дейли“.
Индонезийският президент положи клетва на 20 октомври, обещавайки да запази традиционно необвързаната външна политика на Джакарта. Той иска също да направи четвъртата по брой на населението държава в света по-видима на международната сцена.
Си изтъкна още, че придържането към стратегическата автономия, взаимното доверие, взаимопомощта, взаимоизгодното сътрудничество и справедливостта представлява не само обобщение на опита в развитието на двустранните връзки през последните десетилетия, но и важен принцип, който трябва да се следва, за да се гарантира устойчивото и стабилно развитие на двустранните отношения и в бъдеще.
„Китай е готов да работи с новото индонезийско правителство, за да надгражда миналите постижения, да насърчава изграждането на общност с общо бъдеще с регионално и глобално влияние и да продължи да пише нова глава в стремежа към самоусъвършенстване чрез солидарност и засилване на координацията и взаимноизгодното сътрудничество между двете големи развиващи се страни“, заяви китайският президент, цитиран от „Чайна дейли“.
Си призова двете страни да подобрят още повече структурата на стратегическото сътрудничество и да насърчат сътрудничеството по отношение на „петте стълба“ - политика, икономика, междуличностен и културен обмен, морско дело и сигурност.
Субианто заяви, че Индонезия недвусмислено се придържа към принципа за „един Китай“ и твърдо подкрепя Пекин в усилията му да поддържа стабилността в Синцзян. Той също така изрази благодарност на Китай за отстояването на справедливостта по палестинския въпрос.
Индонезия следва независима и необвързана външна политика и няма да се присъедини към никакъв военен съюз или блок срещу трета страна, каза Субианто и добави, че страната е готова да засили координацията с Китай в такива многостранни формати като Г-20, за да даде положителен принос за защита на общите интереси на Глобалния юг и за насърчаване на един многополюсен свят.
Двамата лидери председателстваха подписването на различни споразумения в областта на риболова, минното дело, жилищното строителство, вноса и износа. По време на срещата със Си Цзинпин Субианто каза, че по-късно, на среща между китайски компании и Индонезийската търговско-промишлена палата, ще председателства подписването на сделки за общо над 10 милиарда долара.
Субианто е свързан както с популярния си предшественик Джоко Видодо, така и с диктаторското минало на Индонезия. Той описва себе си като наследник на изключително популярния Видодо - първият индонезийски президент, който не идва от политическия и военния елит. Субианто обеща да продължи програмата за модернизация, която доведе до бърз растеж и нареди Индонезия сред страните със средни доходи, отбелязва Асошиейтед прес.
Новият индонезийски президент обаче възнамерява да води по-активна външна политика от своя предшественик, който се концентрираше повече върху вътрешните въпроси и по-специално върху икономиката, отбелязва АФП.
Икономическите връзки между Индонезия и Китай процъфтяваха по време на управлението на Видодо. Китай се превърна в най-големия търговски партньор на Индонезия и инвестира милиарди в големи инфраструктурни проекти. Сред тях са високоскоростната железопътна линия Джакарта-Бандунг, открита през октомври миналата година, и Чирата - най-големият проект за плаваща фотоволтаична централа в Югоизточна Азия, разположен на язовир в Западна Ява, на 130 км от столицата Джакарта.
Пекин и Джакарта са близки икономически партньори и развиват активни отношения. Тези връзки обаче са помрачени от съперничество в Южнокитайско море. През октомври индонезийски морски съдове три пъти трябваше да се намесват за да прогонят кораб на китайската брегова охрана от спорни морски зони, посочва АФП.
Индонезия каза днес, че не признава претенциите на Китай в Южнокитайско море, въпреки че подписа споразумение за съвместно морско развитие с Пекин на фона на предупрежденията, че този договор може да застраши суверенните права на страната, предаде Ройтерс.
Китай отдавна има териториални спорове със съседите си от Югоизточна Азия в Южнокитайско море, за което претендира почти изцяло. Претенциите му се основават на стари карти, според които изключителните икономически зони на няколко държави в региона всъщност са китайски територии, отбелязва Ройтерс.
През 2016 г. арбитражен съд заяви, че китайските претенции не съответстват на международното право. Китай обаче отказва да признае решението.
В изявление по време на посещението на индонезийския президент Прабово Субианто в Пекин се споменава, че двете страни са "постигнали важно общо споразумение за съвместно развитие в областите с припокриващи се претенции".
Индонезийското външно министерство многократно е заявявало, че страната не предявява претенции в Южнокитайско море и че няма припокриваща се юрисдикция с Китай, и допълни, че документът няма да окаже влияние върху суверенните права на Индонезия.
Някои индонезийски анализатори предупредиха, че подписването на подобно споразумение може да има последици и да се тълкува като промяна в позицията.
"Ако се позовем на официалното съвместно изявление, ще означава, че признаваме припокриващи се претенции", заяви Аристио Ризка Дармаван. Той добави, че това може да постави под риск суверенните права на Индонезия да експлоатира ресурсите в своята изключителна икономическа зона.
Китай е първата спирка от обиколка на новия индонезийски президент, който включва също САЩ, Перу, Бразилия и Великобритания. Очаква се Индонезия да запази дългогодишната си позиция на неутралитет между Пекин и Вашингтон.
В САЩ Субианто ще се срещне първо с настоящия президент Джо Байдън, а в началото на следващата седмица - с новоизбрания президент Доналд Тръмп.
След това новият индонезийски президент ще посети Перу, където ще участва в срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС), и Бразилия за срещата на върха на Г-20, а двуседмичната му обиколка трябва да завърши с визита във Великобритания, където ще се срещна с премиера Киър Стармър, посочва АФП.
Субианто посочи също, че „би могъл да посети няколко близкоизточни държави“ на връщане в Индонезия, без да даде повече подробности.
„Смятам, че това (пътуване) показва голямото уважение към Индонезия и важността тя да бъде поканена да участва в редица двустранни и многостранни срещи“, каза индонезийският президент пред телевизия „Компас“ преди да потегли на дипломатическата си обиколка.
/ЛМ/
news.modal.header
news.modal.text