site.btaКонференция „Националните малцинства в Европейския съюз“ се проведе в Българския културен дом в Будапеща
На 7 и 8 ноември в Будапеща се състоя среща, на която бяха обсъдени проблемите на националните малцинства в Европейския съюз. Тя се проведе в рамките на унгарското председателство на Съвета на ЕС, съобщи за БТА Светла Кьосева, главен редактор на българско-унгарското списание за култура и обществен живот „Хемус“.
Срещата се състоя в Българския културен дом и намиращия се в съседство Български културно-образователен център, който бе открит през май т. г. В тази „Малка България“, както се изрази унгарският вицепремиер и министър по въпросите на унгарските общности в чужбина Жолт Шемен, се събраха представители на национални общности от цяла Европа.
Конференцията бе открита от Шемен, който е и председател на Християндемократическата народна партия. Той обърна внимание на факта, че от 2015 година по отношения на националните общности Унгария не употребява израза „малцинства“, тъй като те са създатели на ценности и според Основния закон (конституцията) на страната са държавообразуващ фактор.
В Унгария живеят около 550 000 души, които принадлежат към 13 различни националности. Държавата ги подпомага, за да изградят своята културна и институционална автономия, заяви още Шемен.
В хода на конференцията думата представители на национални общности в Европа разискваха състоянието на малцинствата, разказаха за своите общности, споделиха опит и очертаха възможните перспективи. Германците в Дания, фризите в Нидерландия, сорбите (славянска общност) в Саксония, ладините в Южен Тирол, немците в Елзас, румънците в Унгария и други представиха интересни аспекти на своя начин на живот и опасностите, които ги грозят като общности.
Между панелите със свои изпълнения се представиха традиционните и фолклорни състави на националностите. С вихрените танци на българския състав „Янтра“ завърши първият ден на конференцията.
На следващия ден, 8 ноември, сесията продължи в присъствието на Каталин Сили, пълномощен министър, която говори за автохтонните национални общности, след което държавният секретар Атила Стойка запозна присъстващите с положението на ромското малцинство в Унгария.
В пакета с материали за конференцията участниците намериха прочутото кубче Рубик, както и унгарски лакомства.
/НС/
news.modal.header
news.modal.text